شناسه خبر : 23514 لینک کوتاه

کاهش شاخص قدرت بازار

رشد نفت وابسته به اقتصادهای نوظهور

   بر اساس گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، هفته گذشته قیمت نفت سبک آمریکا با کاهش موجودی نفتی آمریکا و افزایش مصرف پالایشگاه‌ها افزایش یافت. انتظار می‌رفت موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 6 جولای 2012 تا 1 /1 میلیون بشکه کاهش پیدا کرده باشد. 

از طرف دیگر، قیمت نفت بعد از اعلام آمریکا نسبت به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران با افزایش همراه بود. بعد از اینکه در هفته اول جولای میزان موجودی نفت آمریکا 4 /2 درصد (695 هزار بشکه) کاهش یافته بود، در هفته دوم این ماه قیمت‌ها با افزایش همراه بود. در بورس نیویورک قیمت نفت خام برای تحویل در ماه آگوست با 5 /4 دلار افزایش به بشکه‌ای 07 /87 دلار در پایان هفته دوم ماه رسید. با این وجود نمودارها روند نزولی قیمت‌ها را نشان می‌دهند به طوری که رشد بلندمدت تقاضای نفت به بهبود اقتصاد کشورهای نوظهور، اروپا و آمریکا وابسته است. 

هفته گذشته بازار HY در یک تحلیل روزانه خاطر نشان کرد که این افزایش قیمت‌ها تصادفی بوده و RSI (شاخص نشان‌دهنده قدرت بازار) حکایت از تنزل قیمت‌ها دارد و افزایش کوتاه‌مدت در قیمت‌های اخیر نشان‌دهنده رونق بازار نیست. 

روز دوشنبه دهم جولای نفت سبک آمریکا با 8 /1 درصد افزایش از قرار بشکه‌ای 99 /85 دلار معامله شد که با پایان پذیرفتن اعتصابات نروژ این میزان به 99 /84 دلار در روز یازدهم ماه رسید. اعتصاب بر سر حقوق در صنعت نفت نروژ، که از 24 ژوئن شروع شده باعث کاهش تولید هشتمین کشور صادرکننده نفت تا 13 درصد در طی سه هفته گذشته شده است. 

اوایل هفته گذشته قیمت نفت بعد از کاهش غیرمنتظره نرخ بهره در کره شمالی، افزایش نرخ بیکاری در استرالیا و بعد از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی رشد «خاموش» تقاضای نفت را برای سال 2013 پیش‌بینی کرد به میزان 2 /1 درصد کاهش پیدا کرده است.

 یورو طی دو سال گذشته با رکود همراه بوده و تنزل شاخص سهام اروپا بعد از ناامید کردن سرمایه‌گذاران توسط بانک فدرال رزرو آمریکا نیز به عنوان عاملی برای کاهش تقاضای نفت شناخته شده است. یک استراتژیست در Marex Spectron Group معتقد است عرضه در حال کاهش بوده و تقاضا هنوز خیلی ضعیف است. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها