شناسه خبر : 31375 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بژی کردستان

کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد در دانشگاه سنندج برگزار شد

کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد هفته گذشته به مدت دو روز و با هدف تجلیل و تقدیر از مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان برگزار شد. چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری و علمی از کردها در سراسر جهان برای حضور در این کنگره وارد سنندج شدند.

کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد هفته گذشته به مدت دو روز و با هدف تجلیل و تقدیر از مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان برگزار شد. چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری و علمی از کردها در سراسر جهان برای حضور در این کنگره وارد سنندج شدند. مظهر خالقی از استادان موسیقی کردستان نیز از مهمانان ویژه این مراسم بود که پس از چهار دهه وارد زادگاهش شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در اختتامیه این کنگره به عنوان سخنران حضور داشت. حجت‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد، پیام حجت‌الاسلام روحانی را به این کنگره قرائت کرد. در پیام روحانی آمده است: به گواهی تاریخ ایران عزیز به‌رغم تنوع قومی و مذهبی و موقعیت ژئوپولتیک خاص همواره پیروزمندانه توانسته از فراز و نشیب‌های مختلف به کمترین آسیب عبور کند. عبوری پیروزمندانه که بیش از هر امر دیگری ناشی از همبستگی فرهنگی اقوام و مذاهب ایرانی است که در کنار گستره وسیع جغرافیایی و تاریخی چندین هزارساله دل و جانشان در گرو عظمت ایران عزیز بوده است. همچنین پیام نچیروان بارزانی در مراسم افتتاحیه کنگره مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان قرائت شد. در این پیام آمده است: در کنگره مشاهیر کرد، مفاخر و نامداران از هر سرزمینی که باشند، میراثی معنوی برای همه کردها هستند چراکه این مفاخر در راستای رسیدن به اهداف خود و خدمت به ملتشان تلاش کرده و رنج زیاد دیده‌اند. همچنین بهمن مرادنیا، استاندار کردستان در این مراسم گفت: کنگره مشاهیر کرد، یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است کهن و به درازای تاریخ که مشاهیر و مفاخر فراوانی را به جامعه بشری معرفی کرده است و در برهه‌هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده‌اند. او اظهار کرد: کنگره مشاهیر کرد با همه عوامل و دست‌اندرکاران، می‌کوشد تا هنر، فرهنگ و تاریخ گران‌سنگ این دیار، به منصه ظهور گذاشته شود تا کردستان عزیز، این قطعه بهشت ایران زمین به سراسر جهان معرفی شود.

نماینده ولی‌فقیه در کردستان نیز گفت: کردها در این منطقه نگذاشتند یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد و بخشی از تامین امنیت کشورمان مرهون خدمات کردهاست. آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی اظهار کرد: احترام و تکریم بزرگان و کسانی‌که فرهنگ یک ملت را رقم زده‌اند و می‌زنند و باعث افتخار یک ملت و قوم هستند از دستورات دین اسلام است.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها