شناسه خبر : 12253 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

برنامه‌های جدید برای رهایی کودکان از سوءتغذیه در وزارت کشاورزی آمریکا

کودکان گرسنه

وقوع بحران اقتصادی جهانی که از ایالات متحده شروع شد، باعثتغییر افراد حاضر در گروه‌های مختلف مالی شد. سال جاری تحصیلی ۷ / ۲۱ میلیون کودک آمریکایی از ناهار رایگان یا ارزان‌قیمت مدرسه استفاده می‌کنند. این رقم که رکوردی جدید در این زمینه محسوب می‌شود، مسوولان را دچار نگرانی کرده است که در ماه‌های تابستان و در غیاب ناهار مدارس، وضعیت تغذیه این کودکان چه شکلی به خود خواهد گرفت.

ایما موسی‌زاده
وقوع بحران اقتصادی جهانی که از ایالات متحده شروع شد، باعث تغییر افراد حاضر در گروه‌های مختلف مالی شد. سال جاری تحصیلی 7 /21 میلیون کودک آمریکایی از ناهار رایگان یا ارزان‌قیمت مدرسه استفاده می‌کنند. این رقم که رکوردی جدید در این زمینه محسوب می‌شود، مسوولان را دچار نگرانی کرده است که در ماه‌های تابستان و در غیاب ناهار مدارس، وضعیت تغذیه این کودکان چه شکلی به خود خواهد گرفت.
بررسی‌ها حاکی از آن است که اکثر این دانش‌آموزان در این دوران، غذای کافی برای تامین نیازهای بدن خود را دریافت نمی‌کنند. برنامه مشابهی از طرف وزارت کشاورزی آمریکا در ماه‌های تابستان اجرا می‌شود اما این برنامه تنها حدود چهار میلیون نفر یا به عبارتی 18 درصد این دانش‌آموزان را تحت پوشش خواهد داشت. اگرچه برنامه تابستانه وزارت کشاورزی نیز با چهار میلیون نفر تحت پوشش، رکورد 40 سال گذشته خود را از نظر تعداد افراد مورد حمایت شکسته است اما هنوز خطر فقر مواد غذایی 17 میلیون کودکی را که اغلب آنها در سن رشد قرار دارند، تهدید می‌کند. کمبود مواد غذایی در این سنین نه‌تنها باعث مشکلات موقتی همانند گرسنگی برای کودک می‌شود که اثرات همیشگی مانند کاهش قدرت یادگیری را نیز به دنبال دارد که بر تمام عمر کودک تاثیرگذار خواهد بود. یکی از مشکلاتی که برنامه‌های تغذیه تابستانی در ایالات متحده با آن روبه‌رو هستند، این الزام دولت فدرال است که کودکان باید در ساختمانی مناسب، غذا را دریافت و در همان محل از آن استفاده کنند. این روش طراحی ‌شده تا بتوان اطمینان حاصل کرد که کودک، یعنی همان جامعه هدفی که برنامه برای آن طراحی ‌شده است، غذا را دریافت می‌کند. اما دسترسی به این مکان‌ها برای کودکان آسان نیست. اگر این کودکان ساکن حومه شهرها باشند یا در مناطق جرم‌خیز زندگی کنند، اوضاع حتی از این هم بدتر می‌شود و تردد به تنهایی (برای رسیدن به محل توزیع غذا) می‌تواند برای آنها خطرساز باشد. در راستای حل این مشکل یا حداقل کمتر کردن آن، نهادهای دولتی و حتی خیریه‌هایی که در زمینه تامین غذای کودکان فعالیت می‌کنند، سعی دارند با کامیون و اتومبیل بر موانع پیشتر گفته‌شده تا حدی غلبه کرده و به همه نواحی دسترسی داشته باشند. همچنین در برنامه وزارت کشاورزی آمریکا، علاوه بر تامین تغذیه کودکان بخش جدیدی لحاظ شده که به آنها یاد می‌دهد تغذیه سالم باید چگونه باشد و آنها وقتی والدین‌شان به هر دلیلی در منزل نیستند، چگونه می‌توانند غذایی ساده و سالم و با حداقل هزینه برای خود تهیه کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها