شناسه خبر : 23499 لینک کوتاه

کاهش سیاست‌های انقباضی در ژاپن

ین با افزایش تقاضا مواجه شد

پول ژاپنی ین به بالاترین سطح در شش هفته اخیر در برابر یورو و همچنین افزایش در برابر اغلب همتایان خود رسید. آنجایی که رشد جهانی کاهش یافته است تقاضا برای ارزهای نسبتاً باثبات در حال افزایش است. این در حالی است که نگرانی از کاهش رشد اقتصادی سرمایه‌گذاران را به سوی دلار و ین به عنوان ارزهای مطمئن تشویق کرد.

پول ژاپنی ین به بالاترین سطح در شش هفته اخیر در برابر یورو و همچنین افزایش در برابر اغلب همتایان خود رسید. آنجایی که رشد جهانی کاهش یافته است تقاضا برای ارزهای نسبتاً باثبات در حال افزایش است. این در حالی است که نگرانی از کاهش رشد اقتصادی سرمایه‌گذاران را به سوی دلار و ین به عنوان ارزهای مطمئن تشویق کرد. ین با رشد 9 /0 درصدی و رسیدن به  80 /98 در برابر هر یورو، به بالاترین نرخ برابری خود با یورو از ابتدای ژوئن رسید. در حالی که ین در برابر دلار 6 /0 درصد رشد داشت و 31 /79 ین در برابر هر دلار مبادله شد. برخی تحلیلگران بازار رشد ین در برابر دلار را ناشی از این می‌دانند که عایدی مازاد دریافتی سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در اوراق خزانه دو ساله آمریکا در مقایسه با اوراق قرضه دولتی ژاپن به کمترین سطح در ماه رسید و جذابیت دارایی‌های مبتنی بر دلار کاهش یافت.

اما برخی دیگر کاهش 6 /0 درصدی ارزش دلار را ناشی از تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای کاهش سیاست‌های انقباضی به رغم کاهش رشد جهانی و افزایش تقاضای داخلی دانسته تا اقتصاد ژاپن در مسیر بهبود باقی بماند. دلار بعد از اعلام بانک مرکزی ژاپن مبنی بر کاهش سیاست‌های انقباضی و ایجاد تغییرات فنی در برنامه‌های خرید دارایی، با کاهش ارزش مواجه شد. تصمیم بانک مرکزی ژاپن همان‌طور که انتظار می‌رفت در جهت حرکت هفته گذشته بانک‌های مرکزی منطقه یورو و بریتانیا و چین است. بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را در بازه صفر تا 1 /0 درصد تعیین کرد هرچند این تصمیم باعث تغییر و تعدیل در خرید دارایی‌ها و برنامه‌های استقراضی می‌شود. از طرفی بانک مرکزی ژاپن 70 هزار میلیارد ین (879 میلیارد دلار) ذخیره کرده است و متعهد به خرید بیشتر اوراق بهادار کوتاه‌مدت نیز شده است اما می‌خواهد حجم اوراق  با بازدهی ثابت را کاهش دهد. بعد از اینکه داده‌ها نشان داد تعداد آمریکایی‌های صف کشیده برای مزایای بیکاری به کمترین میزان در چهار سال اخیر رسیده است دلار در برابر ین کمی رشد کرد، هرچند داده‌ها ممکن است مخدوش شده باشد زیرا احتمال می‌رود برخی از سازندگان اتومبیل تعطیلی خود را به‌خاطر تجهیزات مجدد به تعویق انداخته باشند.

تجارت- فردا- نمودار ارزش ین ژاپن به دلار آمریکا

ین ژاپن در سه ماه اخیر 4 /6 درصد رشد داشته است که در میان 10 ارز مربوط به کشورهای توسعه‌یافته با استفاده از شاخص وزنی همبستگی بلومبرگ، بهترین عملکرد را داشته است، این در حالی است که دلار تنها 4 درصد رشد و یورو 7 /3 درصد افت ارزش داشته است. بانک مرکزی ژاپن بودجه خرید دارایی‌هایش را از 5 تریلیون ین (63میلیارد دلار) به 45 تریلیون ین گسترش داد و از طرفی حجم تسهیلات اعطایی را به 25 تریلیون ین کاهش داد. بر مبنای رتبه‌بندی ریسک ارزهای مختلف توسط بلومبرگ، ریسک تعدیل‌شده ژاپن به 38 /0 درصد در برابر دلار امسال رسید که در میان ارزهای عمده در رتبه چهارم قرار گرفت؛ یورو نیز با بدترین عملکرد، ریسکی در حدود 8 /5 درصد داشت.

شرکت هولدینگ نومرا پیش‌بینی کرده با استناد به اینکه رشد اقتصادی و پویایی در منطقه یورو تضعیف شده دلار در برابر ین ژاپن و یورو در برابر دلار کاهش می‌یابد.نومرا  پیش‌بینی کرده است که هر دلار در برابر80  ین تا پایان دسامبر می‌رسد و این در حالی است که پیش‌بینی قبلی هر دلار در برابر 83 ین بوده است.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها