شناسه خبر : 14110 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نگاه کارشناس

سال‌های ناآور ایران

چشم‌انداز تولید پسته در ایران برای چند سال آتی، خوش‌بینانه نیست و باید اذعان کرد که پسته ایران دیگر آمار تولید فراتر از ۲۰۰ هزار تن را نخواهد دید، مگر آنکه تحول عظیمی را در این صنعت رقم زد.

محسن جلال‌پور رئیس انجمن پسته ایران
چشم‌انداز تولید پسته در ایران برای چند سال آتی، خوش‌بینانه نیست و باید اذعان کرد که پسته ایران دیگر آمار تولید فراتر از 200 هزار تن را نخواهد دید، مگر آنکه تحول عظیمی را در این صنعت رقم زد. اگر پیش‌بینی‌ها برای سال محصولی جاری، افزایش تولید به سطح 200 هزار تن را نوید می‌داد، آن هم در دوره متناوبی که «سال‌آور» بود، اما در نهایت، توان مزارع و باغات کرمان و سایر نقاط پسته‌خیز ایران تولیدی به میزان 170 هزار تن داشت که دلیل آن را باید در کم‌آبی باغات و سرمازدگی و به دنبال آن گرمای شدید هوا در سال جاری دانست.
از این رو، سال آینده که «سال ناآور» باغات پسته است، باید منتظر تولیدی به مراتب کمتر از 170 هزار تن بود. استان کرمان که خاستگاه پسته ایران است، توان و ظرفیت افزایش تولید در این حوزه را دیگر ندارد و باید چشم به 18 استان پسته‌خیز دیگر ایران داشت که جبران کمبود تولید این محصول را بکنند. بنابراین، از جمله اقداماتی که باید به طور جدی از سوی دولت پیگیری شود، شناسایی مناطق جدید و توسعه باغات پسته در سایر استان‌ها و از همه مهم‌تر باغ‌ریزی پسته بر پایه آخرین روش‌های علمی است تا باغات جدید طی 10 سال آتی جایگزینی باشند برای مزارع خشک و از رده خارج‌شده امروز.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها