شناسه خبر : 29028 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بار روانی

بازار سهام با تحریم شرکت‌های بورسی دستخوش چه تحولاتی می‌شود؟

بازار سهام به‌رغم تشدید ریسک‌های سیاسی و بزرگ‌تر شدن دایره چالش‌های اقتصادی کشور در اولین ماه پاییز موفق شد تا گوی سبقت را از دیگر بازارها برباید و با کسب بازدهی ۱۷درصدی در صدر جدول بازدهی بازارهای مالی قرار بگیرد و در مجموع بازدهی این بازار از ابتدای سال به حدود ۹۵ درصد برسد.

  سایه فتحی: بازار سهام به‌رغم تشدید ریسک‌های سیاسی و بزرگ‌تر شدن دایره چالش‌های اقتصادی کشور در اولین ماه پاییز موفق شد تا گوی سبقت را از دیگر بازارها برباید و با کسب بازدهی ۱۷درصدی در صدر جدول بازدهی بازارهای مالی قرار بگیرد و در مجموع بازدهی این بازار از ابتدای سال به حدود ۹۵ درصد برسد.

در چنین شرایطی به تازگی وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم ۲۰ شرکت و بانک ایرانی تحت عنوان ضدتروریستی که شامل 10 شرکت در بازار سرمایه کشور است، خبر داد.

اگرچه مساله تحریم در بازار سرمایه موضوع تازه‌ای نیست و پیش از این نیز بازار سهام ایران تحت تاثیر تحریم‌هایی که در اقتصاد ایران اعمال شده بود، قرار داشت با این حال این بار تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور مستقیم شرکت‌های بورسی را نشانه گرفته است که به نظر می‌رسد بورس تهران با تحریم‌های جدید در معرض ریسک تازه‌ای قرار گرفته است.

با وجود این شاخص بورس تهران با اعلام خبر تحریم‌های جدید واکنشی نشان نداد چراکه گفته شد این تحریم‌ها پیشتر هم اعلام شده بودند و اقدام جدیدی نیست.

بنا بر گزارش بورس پرس در گزارش جدید شرکت‌ها و بانک‌های اعلامی به دلیل ارتباط سهامداری با نهاد بسیج در فهرست SDN اوفک قرار گرفتند.

دارایی آنها در آمریکا بلوکه شده و اتباع آمریکایی اجازه ارتباط با آنها را ندارند و مشمول تحریم‌های ثانویه نیز می‌شوند. پیشتر این تحریم‌ها از سوی ایالات‌متحده آمریکا اعلام شده بود.

با این حال کارشناسان بازار سرمایه معتقدند تحریم شرکت‌های بورسی بیشتر بار روانی دارد و به نوعی جنگ روانی آمریکا علیه اقتصاد ایران و بازارهایش محسوب می‌شود.

با این حال اگرچه تاکنون اثرات تحریم بر اقتصاد ایران و بازار سرمایه نمایان شده اما کمتر از 10 روز دیگر تحریم نفتی اقتصاد ایران آغاز خواهد شد، بر این اساس در تجارب پیشین تحریمی کاهش فروش نفت و افت حجم صادرات آن چرخه‌های رکودی فصلی و حتی سالانه را در اقتصاد ایران فعال خواهد کرد که این امر یک عامل کاهش تقاضا به همراه تورم موجود از بابت افزایش نرخ ارز و نقدینگی خواهد بود که برای صنایع بورسی با بازار هدف داخلی مانند خودروسازها، شرکت‌های غذایی، دارویی و... مشکل‌زا خواهد بود. ولی برای صنایع صادرات‌محور روند صعودی آنها حتی با اعمال تحریم‌ها نیز حفظ خواهد شد.

در این زمینه بررسی روند صنایع مختلف بورسی طی معاملات ماه گذشته نیز حاکی از رشد شاخص بیشتر صنایع صادرات‌محور بورسی است. به این بهانه در پرونده پیش‌رو به بررسی آثار تحریم شرکت‌های بورسی و اثر آن بر روند شاخص کل بورس تهران پرداختیم.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها