شناسه خبر : 25798 لینک کوتاه

نسخه جدید

طرح مسکن پایاپای در بافت فرسوده چقدر ظرفیت اجرایی دارد؟

خبرهای منتشرشده حاکی از آن است که اولین گام در نوسازی بافت فرسوده با طرح مسکن پایاپای، آغاز شد. این طرح به منظور نوسازی بافتی فرسوده به عنوان برنامه اول پنج‌ساله، در نیمه بهمن سال جاری با واگذاری اراضی دولتی به سرمایه‌گذاران ساختمانی کلید خورد.

سایه فتحی: خبرهای منتشرشده حاکی از آن است که اولین گام در نوسازی بافت فرسوده با طرح مسکن پایاپای، آغاز شد. این طرح به منظور نوسازی بافتی فرسوده به عنوان برنامه اول پنج‌ساله، در نیمه بهمن سال جاری با واگذاری اراضی دولتی به سرمایه‌گذاران ساختمانی کلید خورد. گزارش‌ها حاکی از آن است که در این مرحله اراضی دارای سه نوع مالکیت غیرشخصی شامل دولت، شهرداری و سایر نهادهای عمومی، در طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و نهادهای توسعه‌گر قرار می‌گیرد، تا با این برنامه سالانه به میزان 100 هزار واحد مسکونی به مدت نیم دهه برای تامین مسکن در هسته فرسوده شهرها احداث شود. بررسی‌ها حاکی از آن است که در قالب این طرح، ابتدا ساخت‌وساز روی زمین‌های دولتی در بافت فرسوده یا مجاورت آن آغاز شده تا از این طریق امکان آزادسازی محلات فرسوده برای ساخت‌وسازهای بعدی و سرعت گرفتن فرآیند نوسازی در محلات هدف نوسازی فراهم شود. طرح مسکن پایاپای را می‌توان فاز اول عملیات نوسازی محله‌محور در بافت‌های فرسوده سراسر کشور در قالب طرح ملی بازآفرینی شهری عنوان کرد. که با اهرم قرار دادن تمام اراضی مستعد نوسازی، تا پایان برنامه ششم مقدمه ساخت 500 هزار واحد مسکونی در مجموع را فراهم آورد.

در جریان این طرح، روحانی رئیس‌جمهوری به مدیران دولتی دستور داده که تمام اراضی تحت مالکیت دولت و شهرداری در بافت‌های فرسوده که مستعد استفاده در این طرح هستند، در اختیار این طرح قرار بگیرد. همچنین بر اساس گزارش‌های منتشرشده برای اجرای طرح مسکن پایاپای در سراسر کشور، سامانه اینترنتی راه‌اندازی شده که از نیمه بهمن در دسترس سرمایه‌گذاران بافت‌های فرسوده قرار خواهد گرفت، سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به این سامانه اینترنتی ضمن اطلاع از آدرس و موقعیت املاک اعلام‌شده برای شروع عملیات نوسازی، بسته‌های پیشنهادی خود را از طریق این سامانه به مسوولان ارائه دهند.

متولیان این طرح مدعی‌اند برخلاف طرح مسکن مهر که دولت برای هزینه ساخت‌وساز و قیمت نهایی فروش، سقف قیمتی تعیین کرده بود، هیچ سقفی از بابت هزینه ساخت و قیمت نهایی فروش به صورت قطعی تعیین نمی‌شود، بلکه دولت به واسطه اعلام مشخصات مصالح، نقشه‌ها و طراحی‌ها به سرمایه‌گذار به نوعی از ایجاد چالش کم‌فروشی ناشی از تعیین سقف هزینه ساخت برای واحدها که در مسکن مهر ایجاد شد، جلوگیری می‌کند. با این حال در مکانیسمی که برای طرح مسکن پایاپای در نظر گرفته شده؛ با واگذاری زمین‌های دولتی و عمومی و انجام ساخت‌وساز  قرار است از این طریق الگوسازی برای نوسازی بافت‌های فرسوده صورت گیرد که به نظر می‌رسد این مساله پاشنه آشیل این طرح باشد چراکه ممکن است ساکنان بافت فرسوده از این الگوسازی‌ها استقبال نکنند و در آن مشارکتی نداشته باشند و در نتیجه این طرح با چالش مواجه شود. به هر ترتیب قرار است مسکن پایاپای علاوه بر حل معضل بافت‌های فرسوده باعث اشتغال‌زایی هم بشود موضوعی که رئیس‌جمهور بر آن تاکید دارد، اما اینکه دولت در اجرای طرح پایاپای مسکن موفق خواهد بود در پرونده پیش رو مورد بررسی قرار گرفته است. 

دراین پرونده بخوانید ...