شناسه خبر : 24906 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ردپای کره‌ای

تولید مشترک خودرو با کره جنوبی چه ضرورتی دارد؟

سفیر کره جنوبی در تهران به تازگی اعلام کرده که ایران و کشورش خودرو مشترک با یکدیگر به تولید خواهند رساند و این اقدام در راستای تقویت همکاری‌های دوجانبه در خودروسازی انجام خواهد شد. آن‌طور که کیم سئونگ هو عنوان کرده، هم‌اکنون در ایران چند مدل خودرو کره‌ای در حال مونتاژ است و (این خودروها) در آینده به تولید مشترک خواهند رسید.

 حمیدرضا بهداد: سفیر کره جنوبی در تهران به تازگی اعلام کرده که ایران و کشورش خودرو مشترک با یکدیگر به تولید خواهند رساند و این اقدام در راستای تقویت همکاری‌های دوجانبه در خودروسازی انجام خواهد شد. آن‌طور که کیم سئونگ هو عنوان کرده، هم‌اکنون در ایران چند مدل خودرو کره‌ای در حال مونتاژ است و (این خودروها) در آینده به تولید مشترک خواهند رسید.

هرچند اظهارات سفیر کره در مورد تولید خودرو مشترک با ایران غیر‌شفاف و محدود به همین یکی دو جمله است، با این حال به نظر می‌رسد طرفین برنامه‌هایی جدی برای توسعه همکاری‌ها در حوزه خودرو دارند. وی البته نامی از خودروهای موردنظر برای تولید مشترک در ایران نبرده، با این حال از آنجا که در حال حاضر کرمان‌موتور (یکی از خودروسازان بخش خصوصی ایران) مشغول مونتاژ محصولات کره‌ای است، این احتمال وجود دارد که این خودروها کاندیداهای اصلی (برای تولید مشترک) باشند.

البته این موضوع نیز به نوبه خود دارای ابهام است، چه آنکه مشخص نیست منظور سفیر چشم‌بادامی‌ها از «تولید مشترک خودرو میان ایران و کره»، داخلی‌سازی محصولات فعلی است یا استفاده از پلت‌فورم آنها برای تولید محصولات جدید. در حال حاضر خودروهایی مانند هیوندایی i10، هیوندایی i20 و اکسنت به عنوان محصولاتی کره‌ای در ایران مونتاژ می‌شوند و اتفاقاً داخلی‌سازی چندانی نداشته و تقریباً قطعات آنها از مسیر واردات تامین می‌شود. در این شرایط اگر منظور سفیر کره از «تولید مشترک»، ادامه ساخت همین مدل‌ها باشد، طبعاً باید به سمت داخلی‌سازی قطعات آنها برویم؛ موضوعی که چالش‌های خاص خود را به همراه دارد. تکنولوژی ضعیف و ماشین‌آلات قدیمی از یک‌سو و قیمت تمام‌شده احتمالاً بالا از سوی دیگر، از جمله مهم‌ترین چالش‌های موجود بر سر راه داخلی‌سازی قطعات خودروهای کره‌ای به شمار می‌روند که طبعاً اگر حل نشوند، پروژه موردنظر موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

اما اگر منظور سفیر کره از تولید مشترک، ساخت خودروهایی جدید روی پلت‌فورم‌های کره‌ای باشد، با چیزی شبیه قرارداد پیشین رنو یعنی «پلت‌فورم مشترک» مواجه هستیم. در این روش، کره‌ای‌ها پلت‌فورم برخی محصولات خود را در اختیار خودروسازی ایران قرار خواهند داد تا محصولاتی با طراحی مشترک (میان ایران و کره) روی آنها ساخته شود. این موضوع نیز خالی از چالش نیست، چه آنکه خودروسازی ایران در حال حاضر از فقر طراحی رنج می‌برد بنابراین باید ابتدا دوره‌های آموزشی لازم را در این مورد بگذراند.

هرچند هر دو احتمال با چالش‌هایی همراه هستند، با این حال همکاری با خودروسازان کره‌ای چه در بخش طراحی و چه در حوزه داخلی‌سازی قطعات می‌تواند تجربه‌های بزرگی را در اختیار صنعت خودرو ایران قرار دهد. کره‌ای‌ها جزو بزرگان صنعت خودرو جهان به شمار می‌روند و در این سال‌ها توانسته‌اند در حوزه‌های مختلف از جمله طراحی و تکنولوژی، بسیار پیشرفت کنند، بنابراین تولید مشترک با آنها به خصوص اگر در سطح پلت‌فورم باشد، اثرات مثبت قابل توجهی برای صنعت خودرو ایران خواهد داشت. 

دراین پرونده بخوانید ...