شناسه خبر : 24697 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سهم 50درصدی

چرا حضور آلمانی‌ها در بازار سهام ایران پررنگ است؟

23 سال پیش در آبان‌ماه برای اولین سهامدار خارجی بورس تهران کد بورسی صادر شد. از آن زمان تاکنون نزدیک به هزار کد معاملاتی برای سهامداران حقیقی و حقوقی خارجی صادر شده است.

 سامان حقیقی / تحلیلگر بازارهای مالی

23 سال پیش در آبان‌ماه برای اولین سهامدار خارجی بورس تهران کد بورسی صادر شد. از آن زمان تاکنون نزدیک به هزار کد معاملاتی برای سهامداران حقیقی و حقوقی خارجی صادر شده است. سرمایه‌گذاران خارجی در این سال‌ها به 37 صنعت بورسی ورود داشته‌اند و با نیم‌نگاهی به آمار معاملات می‌توان دریافت که نیمی از ارزش معاملات انجام‌شده در اختیار اروپایی‌ها و به ویژه آلمانی‌ها بوده است. دور از انتظار هم نیست که اروپایی‌ها همانند حضور پررنگشان در سایر بازارهای نوظهور، در بازار ایران هم بسیار فعال‌تر از سرمایه‌گذاران سایر نقاط جهان باشند.

این حضور فعال به پشتوانه تفکر اقتصادی آینده‌نگر آنها قابل درک است. کشورهای اروپایی عمدتاً با تقویت امنیت بستر اقتصادی‌شان توانسته‌اند سرمایه‌های کلانی را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌شان جذب کنند و به گذرگاهی امن برای تبدیل سرمایه به دارایی‌های مولد تبدیل شده است. حال اینکه چرا آلمانی‌ها در این میان اشتیاق بیشتری به سرمایه‌گذاری در بازار ایران داشته‌اند بسیار قابل بحث است. یکی از این دلایل، خرید شرکت پاک‌وش از سوی شرکت هنکل آلمان در بورس تهران در سنوات گذشته بوده است. بی‌شک حضور تمام‌قد یک کمپانی بزرگ آلمانی در کشور موجب تقویت همکاری‌های دوجانبه میان نهادهای اقتصادی دو طرف در سطح کلان می‌شود.

به نظر می‌رسد اقتصاد آلمان با تاریخچه صنعتی قوی به پشتوانه آمارهای مصرفی جامعه ایران به فکر ورود و بهره‌مندی از بسترهای تولیدی کشور است. این ورود پرقدرت اگر در داخل با حمایت‌های تمام و کمال نهادهای قانونی همراه شود می‌تواند به یک تجربه موفق و بالطبع به یک استراتژی بلندمدت از سوی آلمانی‌ها تبدیل شود.

در سوی دیگر آمارهای ورود و خروج توریست نشان از آن دارد که آلمان بیشترین سهم در گردشگری ورودی ایران در اروپا پس از برجام را داشته است. در آمارهای سازمان میراث فرهنگی کشور آمده است که در سال گذشته، 29 هزار و 116 گردشگر از آلمان به ایران آمده‌اند. این آمارهای همگرا نشان از آن دارد که صنعت توریسم با بهبود کیفیت خدمات و ایجاد بسترهای لازم برای میزبانی هرچه بهتر گردشگران و آشنا کردن آنان با ارزش‌های فرهنگی و اقتصادی ایرانیان می‌تواند به طور مستقیم به تقویت ورود سرمایه در قالب سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و تولید‌محور بینجامد. تفکری که در امارات متحده عربی به محور اصلی سیاست‌های توریسم آن کشور تبدیل شده است.

در پایان برای تقویت این روند نه‌فقط در حوزه سرمایه‌گذاری بورسی بلکه به طور کلی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی باید به طور خاص تلاش برای کاهش برخی قوانین دست‌وپا‌گیر سرمایه‌گذاری خارجی، ریسک نوسان نرخ ارز و ریسک سیاسی در اولویت برنامه‌های نهادهای اقتصادی و سیاسی کشور قرار گیرد. 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها