شناسه خبر : 23052 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

مرز رونق

ترسیم وضعیت بازار مسکن در مردادماه به روایت بانک مرکزی

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در مردادماه 1396 که از سوی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 17 هزار و 984 واحد مسکونی رسید. این آمار به ترتیب 7 /23 و 1 /6 درصد افزایش معاملات مسکن نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد و به گفته بسیاری از کارشناسان گویای آن است که این ماه با استقبال متقاضیان خرید مسکن همراه بوده است و بازار مسکن به مرز رونق نزدیک شده است.

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در مردادماه 1396 که از سوی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 17 هزار و 984 واحد مسکونی رسید. این آمار به ترتیب 7 /23 و 1 /6 درصد افزایش معاملات مسکن نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد و به گفته بسیاری از کارشناسان گویای آن است که این ماه با استقبال متقاضیان خرید مسکن همراه بوده است و بازار مسکن به مرز رونق نزدیک شده است. در میان این معاملات، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 7 /46 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 8 /15درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد.

بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 2 /12 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 9 /50 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 3 /12 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در مرداد‌ماه 1395 معادل 67 /4 میلیون تومان بود که این رقم افزایش 2 /6‌درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. طبق این گزارش بانک مرکزی شاخص کرایه مسکن اجاری هم در مردادماه 1396 در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1 /8 و 4 /7 درصد رشد نشان می‌دهد.‌ 

تجارت- فردا- بازارها(اینفوگرافیک)

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها