شناسه خبر : 23189 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رشد قیمت سرب در طولانی‌مدت

خودروهای هیبریدی با باتری‌های سربی در راهند

بازار جهانی سرب در روزهای گذشته همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. آمارهای بورس فلزات لندن در این هفته نشان دهنده کاهش قیمت سرب از 5 /1884 به 1841 دلار در هر تن است که نشان‌دهنده کاهشی 8 /0 درصدی است. به این ترتیب در معاملات آخرین روزهای ماه ژوئن، خرید و فروش نقدی سرب روند نزولی را به ثبت رساند.

 بازار جهانی سرب در روزهای گذشته همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. آمارهای بورس فلزات لندن در  این هفته نشان دهنده کاهش قیمت سرب از 5 /1884 به 1841 دلار در هر تن است که نشان‌دهنده کاهشی 8 /0 درصدی است. به این ترتیب در معاملات آخرین روزهای ماه ژوئن، خرید و فروش نقدی سرب روند نزولی را به ثبت رساند. خرید و فروش نقدی سرب هر کدام با 43 دلار کاهش همراه شد. خرید و فروش سه‌ ماهه این کالا نیز هر کدام کاهش 36 دلاری را به ثبت رساند. به گزارش گروه بانک جهانی همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به دلیل افزایش عدم اطمینان جهانی و کاهش مشارکت در مبادلات تجاری،  قیمت فلزات اساسی از جمله سرب نزولی شد، به طوری که در معاملات هفته گذشته ژوئن در بورس لندن، روند نزولی قیمت جهانی سرب ادامه پیدا کرد. کاهش روند رشد اقتصادی چین و پیش‌بینی کاهش واردات فلزات اساسی در این کشور تاثیرات زیادی را در روند نزولی فلزات اساسی از جمله سرب داشته است به طوری که رشد اقتصادی چین در سال 2012 از 10 درصد به 8 درصد کاهش پیدا کرده است، حتی اغلب کارشناسان چینی اعتقاد به کاهش 7 درصدی دارند. کاهش تقاضا در بازارهای چین و  نیز روند نزولی شاخص‌های بورس شانگهای باعث کاهش در قیمت فلزات اساسی شده است. در سال‌جاری افزایش نگرانی‌های کنونی در رابطه با بحران‌های اقتصادی اروپا یکی دیگر از دلایل تاثیرگذار بر قیمت فلزات اساسی است به طوری که بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که شاخص‌های اقتصادی در آینده نزدیک با کاهش شدیدی روبه‌رو خواهند شد و این امر به معنای افزایش بحران اقتصادی خواهد بود. این وضعیت باعث شده است طی ماه گذشته بسیاری از تقاضاهای آسیا و اروپا برای خرید فلزات اساسی از جمله سرب در بورس لندن لغو شود.

تجارت- فردا- قیمت سرب در بورس لندن  (دلار /تن)

موسسه مالی «پی‌ان‌بی پریباس» هفته گذشته پیش‌بینی تقاضا برای فلزات اساسی را با توجه به افت قیمت طی سه ماه گذشته کاهش داد. بر اساس این گزارش، تنزل در قیمت‌ها به خاطر قوی‌تر شدن دلار، آهسته شدن رشد اقتصادی و واردات چین و همچنین افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در طی بحران حوزه یورو است. این موسسه رشد 04 /0 درصد الی 05 /0 درصد تقاضا برای فلزات اساسی را در سال 2012 پیش‌بینی کرده است، با این وجود سطح ریسک در بازارهای جهانی رو به افزایش است. پیش‌بینی این موسسه برای فلز سرب در پایان سال میلادی کنونی 2055 دلار در هر تن است.

بر اساس گزارش این موسسه، قیمت سرب و روی در سال 2013 با نرخ فزاینده‌ای رشد خواهد کرد. این افزایش در قیمت‌ها در حالی است که بازار سرب نسبت به روی در مبادلات جهانی وضعیت بهتری خواهد داشت. یکی از دلایل بهبود وضعیت بازار سرب افزایش رشد وسایل نقلیه هیبریدی است که وابسته به باتری‌های اسید- سربی هستند. به همین دلیل انتظار می‌رود قیمت این فلز روند رو به رشدی را برای مدت طولانی تجربه کند. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها