شناسه خبر : 23179 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

احتمال از سرگیری واردات توسط چین

روند نزولی قیمت فوب آهن قراضه

طبق گزارش‌های قیمت منتشره توسط متال بولتن، قیمت فوب آهن قراضه، تحویل در بندر رتردام، در هفته گذشته هم به روند نزولی خود ادامه داد، ولیکن از شدت کاهش قیمت‌ها کاسته شد و در مقایسه با قیمت هفته قبل از آن در حدود نیم درصد دیگر افت داشته است.

طبق گزارش‌های قیمت منتشره توسط متال بولتن، قیمت فوب آهن قراضه، تحویل در بندر رتردام، در هفته گذشته هم به روند نزولی خود ادامه داد، ولیکن از شدت کاهش قیمت‌ها کاسته شد و در مقایسه با قیمت هفته قبل از آن در حدود نیم درصد دیگر افت داشته است.

قیمت معاملاتی آهن قراضه  (HMS1&2(80:20در هفته گذشته، 345-340 دلار /تن، فوب اعلام شده است در حالی‌که قیمت هفته قبل از آن 347-342 دلار /تن، فوب رتردام بوده است. همچنین آخرین قیمت آهن قراضه HMS1&2 و Shredded در هفته مزبور به ترتیب بالغ بر 330-325 دلار /تن و 350-345 دلار /تن‌، فوب رتردام گزارش شده است که در مقایسه با هفته قبل از آن، ‌ تغییری نداشته است. گزارش‌های منتشره از بازارهای آهن قراضه در کشورهای مختلف نشان می‌دهد در هفته گذشته شرایط تقریباً باثبات‌تری بر اغلب بازارها حاکم بوده است و با توجه به تداوم فعالیت تعدادی از خریداران آهن قراضه در بازار، در روزهای پایانی هفته مزبور، انجام برخی از سفارشات خرید با قیمت‌های بالاتر در بازار شنیده شده است که البته میزان رشد قیمت‌ها محدود و ملایم بوده است. در مجموع تغییر و تحول چندانی در بازارهای جهانی آهن قراضه در هفته گذشته رخ نداده است و هنوز ابهاماتی در خصوص اینکه آیا قیمت آهن قراضه به کف رسیده است یا نه، آیا امکان برگشت قیمت آهن قراضه و افزایش آن وجود دارد و زمان آن چه موقع خواهد بود، آیا با توجه به شرایط نامطلوب کنونی حاکم بر بازار محصولات فولادی از حیث تقاضا و قیمت، سخن از رشد قیمت آهن قراضه در این اوضاع و احوال منطقی به نظر می‌رسد، و ... وجود دارد. در مجموع تعداد زیادی از فعالان و تحلیلگران بازار، احتمال نوسانات شدید قیمت در کوتاه‌مدت را ضعیف ارزیابی می‌کنند و معتقدند که امکان تغییر قابل توجه قیمت آهن قراضه در آینده نزدیک بعید به نظر می‌رسد و انتظار می‌رود در هفته‌های پیش رو سطح فعلی قیمت‌ها، همراه با نوسانات جزیی، ادامه یابد.

بررسی بازار آهن قراضه ترکیه نشان می‌دهد، قیمت معاملاتی انواع آهن قراضه وارداتی این کشور در هفته گذشته دارای ثبات و بعضاً از روند افزایشی ملایمی برخوردار بوده است. اطلاعات موجود نشان می‌دهد در برخی از روزهای هفته مزبور، خریداران آهن قراضه در ترکیه به سفارشات خرید خود ادامه دادند و گزارش‌هایی در رابطه با معاملات آهن قراضه با قیمت‌های بیشتر منتشر شده است .به موجب آخرین اطلاعات منتشره، قیمت وارداتی آهن قراضه HMS1&2 توسط ترکیه در هفته گذشته، معادل 383-380 دلار /تن‌سی‌‌اف‌آر بوده است، در حالی‌که قیمت هفته قبل از آن، معادل 380-375 دلار /تن‌، سی اف آر بوده است. قیمت معاملاتی آهن قراضه Shredded نیز بالغ بر388-375 دلار /تن، سی‌اف‌آر ترکیه اعلام شده است که نسبت به هفته قبل از آن رشد داشته است. در بازار داخلی آمریکا، قیمت آهن قراضه سنگین در برخی از مناطق این کشور معادل 5 /347 دلار /تن اعلام شده است که نسبت به هفته قبل از آن تغییری نداشته است. اخبار و شایعات موجود در خصوص احتمال کاهش قیمت  آهن قراضه در بازار داخلی آمریکا در حال تقویت شدن است. در بخش صادرات، آخرین قیمت صادراتی آهن قراضه HMS1&2 وShredded  آمریکا در هفته گذشته، به ترتیب 355-352 دلار /تن و 360-357 دلار /تن  فوب اعلام شده است که نسبت به هفته قبل از آن  تغییری نداشته است. قیمت آهن قراضه HMS1&2 اروپا به مقصد ترکیه در هفته گذشته معادل 355-350 دلار  /تن سی اف آر ترکیه بوده است که در مقایسه با قیمت معاملاتی هفته قبل، ثابت بوده است.

آخرین قیمت معاملاتی آهن قراضه A3 کشورهای حوزه دریای سیاه به مقصد ترکیه در هفته گذشته معادل 365 دلار /‌تن  سی اف آر اعلام شده است که در مقایسه با هفته گذشته تغییری گزارش نشده است.

در بازار داخلی چین، در هفته گذشته قیمت آهن قراضه در برخی از مناطق این کشور دارای روند باثبات و در بعضی نواحی آن دارای افت بوده است و تقاضای آهن قراضه در این کشور همچنان ضعیف است. آخرین قیمت آهن قراضه در بازار داخلی این کشور معادل 3080-2920 دلار /تن اعلام شده است که در مقایسه با هفته قبل از آن در برخی مناطق کاهش داشته است. در بخش واردات هم آخرین قیمت آهن قراضه HMS1&2 و Shredded آمریکا به مقصد چین و کشورهای جنوب شرق آسیا از قبیل سنگاپور، ویتنام و اندونزی در هفته گذشته معادل 400-390 دلار /تن، سی اف آر اعلام شده است که نسبت به هفته قبل از آن تغییری نداشته است.

تعدادی از فعالان بازار بر این عقیده‌اند که احتمال از سرگیری واردات آهن قراضه توسط برخی از خریداران چینی وجود دارد. آخرین قیمت پیشنهادی عرضه‌کنندگان آهن  قراضه HMS1&2 حمل با کانتینر، از اروپا و آمریکا نیز معادل 400-390 دلار /تن سی اف آر کشورهای جنوب شرق آسیا اعلام شده است که نسبت به هفته گذشته ثابت بوده است. گزارش‌ها‌ نشان می‌دهد که فعالیت خرید آهن قراضه در اغلب کشورهای جنوب شرق آسیا همچنان کند است. ولیکن پیش‌بینی می‌شود از اواخر ماه آگوست، به تدریج فعالیت خرید آهن  قراضه توسط کشورهای منطقه بهبود یابد.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها