شناسه خبر : 9791 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

با تغییر نظام مدیریتی سودآوری یاهو سه برابر شد

ماریسا مایر یاهو را دگرگون کرد

شرکت یاهو یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت در آمریکاست ولی در سال‌های اخیر شاهد کاهش درآمد و سودآوری خود بوده است.

مونا مشهدی رجبی
شرکت یاهو یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت در آمریکاست ولی در سال‌های اخیر شاهد کاهش درآمد و سودآوری خود بوده است. این شرکت بزرگ در عرض سه سال گذشته کاهش 10‌درصدی در ارزش سهام خود و تنزل 2/6‌درصدی درآمدش را تجربه کرد‌. همین مساله دست‌اندرکاران یاهو را بر آن داشت تا با استفاده از تجربیات افراد موفق در این عرصه زمینه را برای اصلاح شرایط خود فراهم کنند‌. شرکت‌های فیس‌بوک و گوگل بخش بزرگی از بازار یاهو را از آن خود کردند و برخی بر این باورند عدم تحرک و خلاقیت در شرکت یاهو و معرفی نشدن محصولات جدید توسط این برند مطرح اینترنتی سبب شده است از دیگر رقبایش در عرصه اینترنتی دنیا عقب بماند. شرکت اینترنتی یاهو کار خود را از روز اول مارس سال 1995 میلادی و یک سال بعد از معرفی طرح آغاز کرد. این شرکت که توسط جری یانگ و دیوید فیلو دو دانشجوی رشته کامپیوتر راه‌اندازی شده است در سال گذشته میلادی 98/4 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. درآمد این برند مطرح فعال در صنعت اینترنت در سال گذشته با کاهش 4‌درصدی همراه بوده است. درآمد اجرایی این شرکت 800 میلیون دلار و سود خالص آن برابر با 04/1 میلیارد دلار اعلام شده است. ارزش دارایی‌های این برند برابر با 87/14 میلیارد دلار و ارزش سهام آن معادل 53/12 میلیارد دلار اعلام شده است. این شرکت بزرگ آمریکایی 12 هزار کارمند در سراسر جهان دارد که بخش بزرگی از آنها در دفتر اصلی یاهو در کالیفرنیا مستقر هستند. در سایت رسمی یاهو آمده است سالانه 88 درصد از درآمد این برند مطرح اینترنتی از بازاریابی برای خدمات یاهو تامین می‌شود که در این میان هم تبلیغاتی که در موتور جست‌وجوی یاهو وجود دارد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. کاهش درآمد یاهو در سال‌های اخیر عامل اصلی تغییر سیستم مدیریتی این شرکت بود و سابقه درخشان ما‌یر در گوگل عامل اصلی انتخاب وی به عنوان پنجمین مدیر‌عامل یاهو بود. اصلی‌ترین رقیب یاهو شرکت گوگل است که سه سال بعد یعنی در سال 1998 میلادی راه‌اندازی شد. این شرکت بزرگ فعال در صنعت اینترنت در سال گذشته با افزایش سطح راندمان و سودآوری روبه‌رو بوده است. این شرکت در سال 2001 میلادی 905/37 میلیارد دلار درآمد کسب کرد و درآمد اجرایی آن برابر با 632/11 میلیارد دلار بود. سود خالص این برند معادل 737/9 میلیارد دلار اعلام شد و ارزش دارایی‌های آن با 7 درصد افزایش نسبت به سال قبل معادل 574/72 میلیارد دلار بود. ارزش سهام این برند 145/58 میلیارد دلار اعلام شد و برای 58 هزار نفر در دنیا فرصت شغلی ایجاد کرد. مقایسه آمارهای این دو شرکت فعال در صنعت اینترنت نشان می‌دهد چرا یاهو حاضر شده است با قراردادی به ارزش بیش از 300 میلیون دلار برای پنج سال یکی از اعضای کلیدی گوگل را جذب کند.
ماریسا مایر از سال 1999 میلادی همکاری‌اش را با شرکت گوگل آغاز کرد و حال با کوله‌باری از تجربه کاری وارد شرکت یاهو شده است. در آن زمان ماریسا به عنوان بیستمین کارمند شرکت گوگل و اولین مهندس زن فعال در گوگل معرفی شده بود. طی 13 سال همکاری مایر با گوگل وی در سمت‌های مختلفی از قبیل مهندس، طراح، مدیر تولید و مدیر اجرایی کار کرد و سپس نقش‌های کلیدی‌تر از قبیل مسوول موتور جست‌وجوی گوگل، گوگل‌مپ، گوگل‌بوک، جی‌میل و... به وی داده شد. او یک دهه از عمرش را صرف هدایت گروهی کرد که مسوول تنظیم فعالیت‌های موتور جست‌وجوی گوگل بودند و حتی در بخش طراحی آیکون‌های موتور جست‌وجوی گوگل و صفحات وابسته به این شرکت نقش‌آفرینی کرده بود. در سال2010 میلادی وی به عنوان معاون مدیر عامل گوگل در بخش ارائه خدمات منطقه‌ای معرفی شد. او سالیان سال سخنگوی ارشد شرکت گوگل بوده است. ماریسا در روز سی‌ام ماه می سال 1975 میلادی در ویسکانسین آمریکا متولد شد. او تحصیلات خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد و در رشته سیستم‌های سمبلیک مدرک کارشناسی را دریافت کرد. تحصیلات او در رشته کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتری بود و در هر دو مقطع به عنوان یکی از شاگردان برجسته و نمونه درخشید. در سال 2009 میلادی موسسه تکنولوژی ایلی‌نوی به دلیل سال‌ها تلاش و پژوهش در حوزه‌های فناوری مدرک دکترای افتخاری را به ماریسا ما‌یر داد.
ماریسا مایر مدیر عامل 37‌ساله یاهو به عنوان گران‌ترین مدیر عامل در صنعت آ‌ی‌تی دنیا معرفی شد. وی که کارش را رسماً از روز شانزدهم ماه جولای سال 2012 میلادی در یاهو آغاز کرده است حقوق پایه سالانه‌اش برابر با یک میلیون دلار اعلام شده است ولی تا سقف 200 درصد حقوق پایه‌اش می‌تواند از مزایا و پاداش و سود و اضافه کاری و ... دریافت کند. پاداش ثابت سالانه وی برابر با دو میلیون دلار اعلام شده است. ارزش سهامی که سالانه به او داده می‌شود 12 میلیون دلار اعلام شده است. طبق قراردادی که با این مدیر برجسته آمریکایی تنظیم شده است اگر او برای مدت پنج سال به همکاری‌اش با یاهو ادامه دهد پاداشی معادل 30 میلیون دلار مازاد بر پاداش سالانه‌اش دریافت خواهد کرد. ماریسا که پنجمین مدیر عامل شرکت یاهو از آغاز تاسیس‌اش تا‌کنون است با چالش‌های زیادی روبه‌رو است که از جمله این چالش‌ها را می‌توان رقابت بالا بین یاهو با شرکت‌های فیس‌بوک و گوگل و مشکلات مالی یاهو ناشی از بحران اقتصادی سال‌های اخیر اعلام کرد. ارزش قرارداد پنج‌ساله این مدیر ارشد یاهو بیش از 300میلیون دلار اعلام شده است که رکوردی تازه در صنعت آی‌تی دنیاست. متوسط ارزش قرارداد سالانه وی برابر با
59 میلیون دلار برآورد شده است. همکاری وی با شرکت یاهو تغییرات زیادی را در درآمد و سودآوری این شرکت آمریکایی ایجاد کرد. تحلیلگران در مورد دلیل این تغییرات می‌گویند: مایر از نیروهای جوان و تحصیلکرده به عنوان اعضای کلیدی در شرکت استفاده می‌کند. وی ریسک‌پذیری بالایی دارد و همواره سعی می‌کند از روش‌های نوین برای ارتقای راندمان کارش بهره ببرد. او توجه ویژه‌ای به تبلیغات و ایجاد تغییرات بنیادین دارد و به همین دلیل طی مدت حضورش در یاهو طراحی صفحه‌های یاهو، سطح حمایت یاهو از امنیت کاربرانش در فضای وب، سطح و نحوه خبررسانی از شبکه یاهو و در نهایت افزایش سطح سرگرمی‌ها و خبرهای سرگرم‌کننده در سایت یاهو تغییرات زیادی کرد که نتیجه آن افزایش محبوبیت و رشد درآمد این شرکت فعال در حوزه آی‌تی بود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها