شناسه خبر : 955 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا اپل در ایران نمایندگی رسمی دارد؟

اپل در ایران؟

مدتی است که شایعه وجود نمایندگی اپل در ایران زبانزد خاص و عام شده است و یک شرکت ادعا کرده است نماینده شرکت اپل در ایران است.

محمدرضا ازلی‌صفت - امیر اشراقی

مدتی است که شایعه وجود نمایندگی اپل در ایران زبانزد خاص و عام شده است و یک شرکت ادعا کرده است نماینده شرکت اپل در ایران است. اگر ساکن شهرهای بزرگ کشور باشید، احتمالاً تبلیغات و اگهی‌های این شرکت را در همه جای شهرهای بزرگ دیده‌اید. آنها خود را وارد‌کننده و نماینده رسمی شرکت اپل در ایران معرفی می‌کنند و خدمات پس از فروش نیز ارائه می‌دهند. اما اینکه تا چه حد این ادعا صحت دارد، احتیاج به بررسی دقیق دارد.
تبلیغات گسترده این شرکت در چند هفته اخیر قوت گرفت و سبب شد برنامه پایش که یکشنبه‌شب‌ها از شبکه اول سیما پخش می‌شود نیز به بررسی این موضوع پرداخته و در اقدامی جسورانه صحت نمایندگی این شرکت را از برند مادر مورد استعلام قرار دهد. آنها در مکاتبه خود با شرکت اپل، این سوال را مطرح کرده بودند: «اخیراً در ایران برخی شرکت‌های IT خود را نماینده اپل مطرح می‌کنند، آیا شما این موضوع را تایید می‌کنید؟»
اما شرکت اپل در جواب ضمن رد چنین ادعایی گفته است: «اپل نه‌تنها هیچ فروشگاهی در ایران ندارد، بلکه نماینده وابسته‌ای (غیرمستقیم) هم ندارد.»
پایش به جواب اپل بسنده نکرده و حتی در ارتباط با بررسی مشکلات کسب‌وکار، صحت چنین ادعایی را از کارشناسان داخلی نیز جویا شد و محمد‌حسین برخوردار، رئیس مجمع عالی واردات در این باره گفت: معمولاً مرکز امور اصناف مرجع تعیین‌کننده نمایندگی‌هاست. برای نماینده بودن باید اصل ترجمه رسمی قرارداد نمایندگی با شرکت خارجی، تولید‌کننده یا شرکت وارد‌کننده را ارائه داد. همچنین به جای مدارک مذکور می‌تواند اصل تعهدنامه شرکت تولید‌کننده مادر را ارائه کند.
او در ادامه صحبت همچنین عنوان کرد: اگر شرکتی نمایندگی نداشته باشد و کسی به دروغ اعلام کند نمایندگی شرکت است باید مساله را از طریق مجمع امور اصناف پیگیری کرد، اکنون این شرکت به دروغ اعلام کرده نمایندگی رسمی است در صورتی که مرکز اصناف باید به شدت با این موضوع برخورد کند.
بعد از یک هفته یکی از خبرگزاری‌ها با محمد‌حسن نکویی‌مهر، رئیس مرکز امور اصناف درباره این شرکت مصاحبه‌ای انجام داده و وی داشتن نمایندگی از سوی اپل توسط این شرکت را تایید کرد.
محمدحسن نکویی‌مهر در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته بود: تاکید می‌کنم که شرکت وقایع گستر فارس مدارک لازم را ارائه داده و پس از گذراندن مراحل قانونی توانسته مجوزهای مربوطه را در زمینه نمایندگی رسمی اپل در ایران اخذ کند.
وی همچنان تصریح کرده بود:‌ ما طبق دستورالعمل‌های خودمان کار می‌کنیم و ممکن است خیلی از شرکت‌ها در شرایط تحریم عنوان کنند که نمایندگی ندارند و این در حالی است که این نمایندگی می‌تواند از شرکت‌های واسطه نیز گرفته شود.
رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: هر شرکتی که با شرکت‌های واسطه معتبر قرارداد داشته باشد و بتواند خدمات پس از فروش ارائه دهد و تعهدنامه قطعات و خدمات پس از فروش را به دست آورد، قانونی است و می‌تواند فعالیت کند.
تمام این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که هیچ‌گونه تحریمی از سوی اپل برای ایران وجود ندارد. لذا در شرایط تحریم نیستیم اما خود این شرکت داشتن هرگونه نمایندگی در ایران را تکذیب کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها