شناسه خبر : 937 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پر‌فروش‌ترین شرکت کامپیوتری و سخاوتمندترین مدیر‌عامل

لنوو رقیبی برای سامسونگ و اپل

یانگ یوانکینگ مدیر‌عامل شرکت لنوو که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی دنیاست بخشی از پاداش سالانه خود را با ۱۰هزار کارگر و کارمند این شرکت تقسیم می‌کند.

یانگ یوانکینگ مدیر‌عامل شرکت لنوو که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی دنیاست بخشی از پاداش سالانه خود را با 10هزار کارگر و کارمند این شرکت تقسیم می‌کند. وی در مصاحبه‌ای رسماً اعلام کرد سه میلیون دلار از پاداش سال جاری را بین کارگران کارخانه‌های چین تقسیم می‌کند و آنها می‌توانند این مبلغ را با دستمزد ماه جاری خود دریافت کنند. مبلغی که به هر یک از کارگران داده می‌شود معادل 325 دلار آمریکاست که تقریباً برابر با دستمزد ماهانه آنهاست. متوسط دستمزد کارگران این شرکت در کشور چین برابر با 392 دلار آمریکا اعلام شده است.
این دومین سال پی ‌در ‌پی است که او اقدام به تخصیص بخشی از پاداش سالانه‌اش به کارگران کارخانه کرده است. این مدیر عامل چینی در سال گذشته میلادی بالغ بر 5/14 میلیون دلار درآمد داشته است که حدود 9 میلیون دلار آن را دستمزدهای ماهانه وی تشکیل می‌داد و مابقی از محل پاداش به او داده می‌شد. او 1/7 درصد از سهام شرکت لنوو را نیز دارد که از محل این سهام هر سال سودی به وی تعلق می‌گیرد.
شرکت لنوو یک شرکت چند‌ملیتی چینی است که دفتر اصلی آن در پکن پایتخت کشور چین قرار دارد و دفتر دوم آن که مسوولیت بازرگانی در بازار کشورهای صنعتی و غربی را بر عهده دارد در کارولینای شمالی آمریکا قرار گرفته است. کار اصلی این شرکت فروش کامپیوترهای شخصی، تبلت، گوشی‌های هوشمند، سیستم‌های اداری و سرور است اگرچه در سال‌های اخیر و با توسعه حوزه کاری‌اش در زمینه فروش وسایل الکترونیکی حفظ داده‌ها و اطلاعات، نرم‌افزارهای مدیریت اطلاعات و تلویزیون‌های هوشمند نیز کار کرده است. در سال منتهی به 31 مارس سال 2013 میلادی شرکت لنوو بالغ بر 52 میلیون دستگاه کامپیوتر شخصی در بازار جهان به فروش رسانده است که نه‌تنها رکورد فروش این برند، بلکه رکورد فروش کامپیوتر شخصی طی یک سال را نیز شکسته است. در سال 2012 میلادی شرکت لنوو دومین شرکت بزرگ فروشنده کامپیوترهای شخصی از نظر تعداد کامپیوترهای فروخته‌شده در دنیا بود. این شرکت چندملیتی چینی در بیشتر از 60 کشور دنیا کار می‌کند و محصولاتش در160بازار جهان به فروش می‌رسد. این شرکت در سال 1984 میلادی در پکن راه‌اندازی شد و در سال 1988 میلادی با شرکتی فعال در حوزه تکنولوژی در کشور هنگ‌کنگ ادغام شد که نتیجه این ادغام را می‌توان توسعه بازار هدف و افزایش توانایی تولیدش دانست.

تاریخچه
در اوایل دهه 1980 میلادی و در جریان اصلاحات اقتصادی در کشور چین، دولت لیو چوانزی را استخدام کرد تا کامپیوترهای واردشده به کشور را در بازار توزیع کند. در سال 1984 میلادی او اقدام به راه‌اندازی شرکتی کرد که امروزه تحت عنوان لنوو شناخته می‌شود. در آن زمان تعداد کارمندان شرکت10 نفر بود و بودجه‌ای که برای آغاز کار در نظر گرفته شده بود بالغ بر 200 هزار یوان بود. با کمک بودجه دولتی و وام‌های دولتی این شرکت چینی به تدریج گسترش پیدا کرد تا اینکه اکنون یکی از برترین برندهای فعال در حوزه تکنولوژی در جهان است. لنوو در زبان چینی به معنای اتحادیه و همکاری مشترک است و برخی موارد به صورت تفکر جمعی هم تفسیر می‌شود که دلالت‌کننده بر مفهوم خلاقیت و نوآوری در فعالیت صنعتی و تولیدی است. طی 20 سال اول فعالیت، این برند در دنیا تحت نام legend در بازار فعالیت می‌کرد ولی بیشتر کارش در بازار داخلی چین بود. در سال 2002 میلادی، یانگ یوانکینگ تصمیم گرفت استفاده از نام برند legend را ممنوع کند تا بتواند دامنه کاری‌اش را در خارج از مرزهای کشور چین هم گسترش دهد. در این زمان بود که نام لنوو پیشنهاد شد و یوانکینگ با استفاده از ابزار رسانه‌های جمعی داخلی و خارجی و نصب پوسترهای تبلیغاتی در خیابان‌های چین این نام را به مردم معرفی کرد. در این دوران شرکت لنوو بالغ بر 18 میلیون یوان برای تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردهای تبلیغاتی که به معرفی این نام تازه اختصاص داشت، هزینه کرد. این تبلیغات هر روز و برای مدت هشت هفته در تلویزیون پخش می‌شد و بیلبوردهای تبلیغاتی هم بالغ بر سه ماه در خیابان‌ها بود. تا انتهای سال 2003 میلادی این برند بالغ بر 200 میلیون یوان را صرف تغییر نام و معرفی این نام تازه به مصرف‌کنندگان کرد. این اولین پله برای موفقیت برند لنوو در بازار جهانی بود و بعد از این بود که دفتری در کشور آمریکا راه‌اندازی شد و این برند به خارج از مرزهای چین هم رفت.

ورود به بازارهای در حال گذار
در سال 2009 میلادی شرکت لنوو اولین شرکت کامپیوتری بود که کشورهای دنیا را به دو دسته بازارهای در حال گذار از قبیل چین و هند و برزیل و بازارهای اشباع‌شده از قبیل آمریکا و ژاپن و اروپا تقسیم کرد. بعد از این تقسیم‌بندی لنوو استراتژی‌های متفاوتی را برای هر یک از بازارهای هدف تعریف کرد و با همان استراتژی خاص توانست سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص دهد. در سال 2012 میلادی شرکت لنوو تلاش زیادی کرد تا سهم بازارش را در کشورهای در حال توسعه افزایش دهد و در جهت تحقق این هدف بودجه بیشتری را برای تبلیغات و توسعه بازار هدف این کشورها اختصاص داد. با وجود اینکه در مورد میزان هزینه این شرکت در بخش تبلیغات در دوره‌های زمانی مختلف اطلاعاتی در دست نیست ولی مدیر اجرایی این برند در مورد هزینه تبلیغات و توسعه بازار در سال 2012 میلادی گفته است: مجموع مبلغ صرف‌شده برای تبلیغات در این سال برابر با 248 میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل از آن با رشد 12درصدی همراه بوده است. این هزینه کلان تبلیغات به ما کمک کرد تا بازار خود را 26 درصد توسعه و درآمد را 9/6 درصد افزایش دهیم. ادامه این روند می‌تواند کمک بزرگی به ما کند تا سهم بیشتری از بازار کشورهای در حال توسعه دنیا را به خود اختصاص دهیم.

یانگ یوانکینگ
او مدیر عامل و مدیر اجرایی ارشد شرکت لنوو است و در فاصله سال‌های 2004 تا 2008 میلادی ریاست هیات مدیره این برند را هم داشته است. از موفقیت‌های وی در دوره ریاست‌اش در لنوو را می‌توان تبدیل کردن این برند به پرفروش‌ترین برند کامپیوترهای شخصی چینی از سال 1997 میلادی تاکنون دانست. در سال 2001 میلادی بیزینس‌ویک او را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ستارگان آسیایی معرفی کرد که تحول بزرگی در عرصه صنعتی و اقتصادی شرکت لنوو ایجاد کرده است. در سال 2012 میلادی او به پاس تلاش‌های پیگیر در جهت رشد درآمد و سودآوری شرکت سه میلیون دلار پاداش دریافت کرد که آن را بین 10 هزار کارگر شرکت تقسیم کرد. سخنگوی شرکت در مورد این تصمیم یوانکینگ گفت: «او معتقد است که باید این پول بین افرادی تقسیم شود که نقشی چشمگیر در تبدیل شرکت به وضعیت کنونی داشتند. افرادی که با تلاش زیاد توانستند کیفیت محصولات تولیدی و حجم تولید را ارتقا دهند و زمینه رشد درآمد و سودآوری را فراهم کنند.» وی ادامه داد: «یوانکینگ بر این باور است که با داشتن سهام شرکت از سود حاصل از تلاشش استفاده می‌کند.» در سال 2013 میلادی نشریه بارونز یانگ یوانکینگ را به عنوان بهترین مدیر عامل جهان معرفی کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها