شناسه خبر : 9272 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

MIT روبات چیتا را آزمود

محققان دانشگاه MIT بالاخره روبات چیتای خود را در فضای آزاد تست کردند. چندی پیش این روبات در محیط آزمایشگاهی و روی تریدمیل‌های مختلف مورد آزمون قرار گرفته بود و سر‌بلند بیرون آمده بود.

محققان دانشگاه MIT بالاخره روبات چیتای خود را در فضای آزاد تست کردند. چندی پیش این روبات در محیط آزمایشگاهی و روی تریدمیل‌های مختلف مورد آزمون قرار گرفته بود و سر‌بلند بیرون آمده بود. روبات چیتا، یک روبات چهارپاست که با سرعت بسیار بالا می‌دود و می‌تواند از روی موانع بپرد.
قبلاً هم این چهارپای الکترونیکی در تپه‌ها و دره مورد آزمایش قرار گرفته بود اما محققان تغییراتی در موتور آن ایجاد کرده‌اند. آنها برای این کار یک الگوریتم جدید نوشته‌اند و این روبات برای حرکت دیگر تنها به موتور احتراق داخلی و هیدرولیک متکی نیست.
این الگوریتم جدید قادر است میزان فشار آوردن به این روبات برای دویدن و میزان پرش آن را به شکل اتوماتیک تشخیص دهد. به طور مثال با توجه به سرعتی که روبات در حال دویدن است و مانعی روبه‌روی خود می‌بیند، به شکل خودکار و بدون دستور خارجی زمان جهیدن و میزان فشار لازم برای جهش را تشخیص می‌دهد.
به این ترتیب این چیتا مانند یک یوزپلنگ واقعی می‌تواند با‌ثبات و سریع باشد و تعادل خود را در انواع محیط‌ها حفظ کند.
نکته بسیار جالب توجه دیگر در ساخت این روبات بی‌صدا بودن آن است. تنها صدایی که شما از این روبات می‌شنوید صدای گام برداشتن اوست و هیچ صدای دیگری از خود تولید نمی‌کند. این روبات تنها از نیروی برق تغذیه می‌کند و بسیار کم مصرف است.پیش از این بسیاری از محققان دست به ساخت روبات‌‌های چهار پا زده‌بودند که هیچ‌کدام روبات‌های قبلی به اندازه چیتا ویژگی‌های منحصر به‌فرد نداشتند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها