شناسه خبر : 2240 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

X - ۳۷B پس از دو سال به زمین بازگشت

سی‌نت: نیروی هوایی آمریکا می‌گوید این فضاپیما، یکی از هواپیماهای گردشی در مدار زمین، برای ماموریت‌های طولانی‌مدت است.

سی‌نت: نیروی هوایی آمریکا می‌گوید این فضاپیما، یکی از هواپیماهای گردشی در مدار زمین، برای ماموریت‌های طولانی‌مدت است. سفر طولانی‌مدت و عجیب هواپیمای بدون سرنشین X-37B پایان‌یافته است و به زمین بازگشته اما، راز و رمز ماموریت همچنان ادامه دارد.
از این فضاپیما تنها دو عدد تولید شده است و این فضاپیما اکنون در پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ در کالیفرنیا به زمین نشسته است. X-37B دقیقاً 674 روز در فضا بوده و پس از 22 ماه به زمین بازگشته است. نیروی هوایی ایالات‌متحده آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است: این ماموریت، طولانی‌ترین ماموریت این سازمان تا به امروز بوده است و ما از اینکه این فضاپیما هنوز قابل استفاده است بسیار خوشحالیم.
نیروی هوایی آمریکا همچنین اعلام کرده است برنامه‌ریزی‌های لازم برای ماموریت بعدی این فضاپیما را در سال 2015 انجام داده است. خوب است بدانید نوشتن برنامه و الگوریتمی برای کاوش در فضا آن هم برای مدت طولانی کار بسیار سختی است و بدون سرنشین بودن این فضاپیما نیز کار را بسیار سخت‌تر می‌کند.
توضیحات نیروی هوایی آمریکا از هدف این فضاپیما روشن نیست. آنها می‌گویند یک هدف، آزمایش فضاپیمای قابل استفاده مجدد بوده است و هدف دیگر انجام آزمایش‌هایی در فضا و فرستادن آنها به زمین و انجام بررسی‌های پس از آزمایش در زمین بوده است.
این فضاپیما حدود 29 فوت طول دارد و طول بال‌ها کمتر از 15 فوت است. فضاپیمای X-37B ابتدا از پروژه‌های ناسا بود و سپس به آژانس پروژه‌های پیشرفته دفاعی آمریکا واگذار شد. این پرواز سومین ماموریت از دسته ماموریت‌های فضاپیمای گردشی در مدار نیروی هوایی آمریکا بوده است. اولین ماموریت بعد از 224 روز در دسامبر 2010 به پایان رسید و ماموریت دوم بعد از 469 روز یعنی یک سال و چهار ماه بعد در ژوئن 2012 به کار خود خاتمه داد. ناسا هفته گذشته موافقت خود را برای ورود این فضاپیما به آشیانه سابق شاتل فضایی اعلام
کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید