شناسه خبر : 18129 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نسل آینده عقاب‌های آسمان

جنگنده‌های نسل پنجم

این جنگنده‌ها تمام ویژگی‌های منحصربه‌فرد تا جنگنده‌های نسل چهارم را یکجا دارند. در جنگنده نسل پنجم علاوه بر اعمال فناوری‌های قبلی در نظر گرفته‌شده بر استفاده چندمنظوره از آنها در شرایط بهینه نیز تاکید شده است.

این جنگنده‌ها تمام ویژگی‌های منحصربه‌فرد تا جنگنده‌های نسل چهارم را یکجا دارند. در جنگنده نسل پنجم علاوه بر اعمال فناوری‌های قبلی در نظر گرفته‌شده بر استفاده چندمنظوره از آنها در شرایط بهینه نیز تاکید شده است. از ویژگی‌های بارز این جنگنده‌ها عدم شناسایی توسط رادارها حتی هنگام پرواز در ارتفاع پایین است. آنها به سیستم شبکه کامپیوتری یکپارچه نیز مجهزند. جنگنده‌های نسل پنجم باید دارای ویژگی‌های جدیدی باشند که عبارتند از فناوری تغییر بردار رانش و استفاده از مواد ترکیبی به میزان قابل‌توجه در اجزای اصلی ساختمان بال و بدنه. ایجاد تغییر در سامانه‌های کنترل پرواز و بهره‌مندی از سامانه‌های هوشمند به‌گونه‌ای است که وظایف خلبان را در طول پرواز به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش دهد. از بهترین جنگنده‌های این دسته می‌توان F-35 صاعقه از ایالات متحده آمریکا، سوخوی T-50 روسیه و چنگدو J-20 چین را نام برد که البته هنوز در مرحله آزمون و توسعه هستند.

index:2|width:200|height:107|align:right لاکهید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲
می‌توان گفت که جدیدترین هواپیمای نظامی آمریکا، جنگنده مشترک عمود پرواز F-35 JSF است که هم‌اکنون در حال طراحی و ساخت به‌وسیله شرکت لاکهید مارتین است. این جنگنده طی یک برنامه مشترک توسط شرکت‌های نورثروپ گرومن، بی‌ای‌ئی سیستمز، پرات اند ویتنی و رولزرویس ساخته می‌شود. این هواپیما، در پاسخ به نیاز به هواپیمایی که قابلیت پرواز عمودی را داشته باشد، در مرحله طراحی قرار گرفت، چرا که هواپیمایی که بتواند عمودی از زمین برخیزد، دارای فرسایش قطعات پایین‌تر و مهم‌تر از آن طول باند کمتر است که آن را به وسیله بهینه‌ای برای بلند شدن از روی ناوهای هواپیمابر و همچنین فرود بر روی آنها تبدیل می‌کند.
index:3|width:200|height:127|align:rightسوخو پک فا
سوخو پک فا یک هواپیمای جنگنده نسل پنجم است که توسط شرکت سوخو در روسیه طراحی و ساخته می‌شود. اولین نمونه آزمایشی این هواپیما که سوخو T-50 نام دارد، نخستین پرواز خود را در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۰ با موفقیت انجام داد. تولید این جنگنده در همین سال آغاز شده و قرار است از سال ۲۰۱۶ وارد فعالیت رسمی در ارتش روسیه شود. پک‌فا هواپیمایی دوموتوره و تک‌خلبانه با توانایی پرواز ابرپیمایشی و نخستین هواپیمای پنهانکار روسی است. سوخو پک‌فا یک جنگنده چندمنظوره است که هم برای ماموریت‌های برتری هوایی و هم برای ماموریت‌های حمله به زمین استفاده خواهد شد. نام پک فا کوتاه‌شده نام روسی این جنگنده و به معنای «هواپیمای تاکتیکی پیشرفته آینده» است.

index:4|width:200|height:123|align:right چنگدو J-20
هواپیمای جنگنده نسل پنجمی، پنهانکار و دو‌موتوره است که در گروه صنایع هوایی چنگدو چین برای ارتش آزادیبخش خلق طراحی شده است. این جنگنده نخستین پروازش را در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۱ انجام داده و تا سال ۲۰۱۴ چهار پیش‌نمونه از آن ساخته شده و بر اساس اعلام نیروی هوایی چین بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ عملیاتی خواهد شد. چنگدو J-20 جنگنده‌ای چندمنظوره و تک‌سرنشینه و با بال‌مثلثی است که هم برای ماموریت‌های هوا به زمین و هم برای مأموریت‌های برتری هوایی طراحی شده است. J-20 از همتایان آمریکایی (اف- ۲۲ و اف-۳۵) و روسی (سوخو پک فا) خود بزرگ‌تر است و بدنه‌ای کشیده دارد. ویژگی عجیب این هواپیما وجود کاناردهای تمام‌متحرک است که پنهانکاری هواپیما را به طور کامل زیر سوال برده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها