شناسه خبر : 11493 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سال ۲۰۱۳ و آنچه باید منتظرش باشیم

سال ۲۰۱۲ یکی از پرحادثه‌ترین سال‌ها در سال‌های اخیر از حیثاتفاقات در دنیای تکنولوژی بود.

علی درویشان
در این سال مفاهیم زیادی به دنیای تکنولوژی اضافه شد، مفاهیمی همچون دیتای زیاد (Big Data) که شاید تا چند سال پیش تصوری نیز از آن نداشتیم. این مفهوم هنگامی بیشتر رخ می‌نمایاند که بدانیم از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۲ میزان دانش بشری بیش از دو برابر شده است.
شاید به جرات بتوان گفت مهم‌ترین اتفاق در دنیای تکنولوژی در سال ۲۰۱۲ دادگاه اپل- سامسونگ بود که منجر به جریمه یک میلیارد دلاری سامسونگ شد. پس از این رای سامسونگ تقاضای فرجام کرد و پرونده این دادگاه هنوز باز است. از سوی دیگر به دنبال این دادگاه و مشکلات زیادی که از نظر حقوقی این دو شرکت برای یکدیگر به وجود می‌آوردند، سامسونگ شکایت کرده است که سهم خود را از پتنت‌هایی که متعلق به این شرکت است و اپل در محصولات خود از آنها استفاده می‌کند به دست می‌آورد و از سوی دیگر اپل سعی در جلوگیری از فروش محصولات سری گالکسی سامسونگ در آمریکا دارد.
در میان زد و خوردهای اپل- سامسونگ، گوگل توانسته است سیستم عامل خود را به خوبی گسترش دهد به نوعی که در این سال فروش وسایل مجهز به سیستم اندروید از سیستم‌های مجهز به iOS پیشی گرفته است. مرورگر کروم این شرکت نیز به خوبی جای خود را در میان مرورگرهای مختلف باز کرده است و به نظر می‌رسد تبدیل به یکی از مهم‌ترین مرورگرها و اهرم‌های قدرت گوگل در سال‌های آتی شود.
بازار سخت‌افزار نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است، به گونه‌ای که در اواخر سال ۲۰۱۲ میزان تولید تبلت از میزان تولید لپ‌تاپ پیشی گرفت و این نشان از گسترش استفاده از وسایل قابل حمل و کوچک دارد. گسترش استفاده از این وسایل مایکروسافت را بر آن داشت که سیستم عامل محبوب خود را بازآفرینی کند و به این صورت خود را با دنیای رو به تغییر فعلی سازگارتر کند. شاید مهم‌ترین محصول نرم‌افزاری سال ۲۰۱۲، ویندوز ۸ مایکروسافت بود که به همراه برادران خود، آفیس 365 و ویندوز فون ۸ سعی در جلوگیری از دست رفتن بیشتر بازار متعلق به مایکروسافت دارد.
مشکلات امنیتی در دنیای رو به رشد از طریق وب گسترش زیادی پیدا کردند، هکرهای زیادی دست به کار شدند و گروه‌هایی از جمله گروه «ناشناس»، مشکلات امنیتی زیادی در دنیا به وجود آوردند. البته بسیاری از این گروه‌های زیرزمینی ادعای انجام کار مفید را دارند، اما صرف فعالیت آنها، باعث گسترش نگرانی‌ها در گسترش استفاده از اینترنت شده است، چنان که شرکت کانادایی مک‌آفی پیش‌بینی کرده است که احتمالاً حمله‌های سایبری به زودی تبدیل به یکی از تجارت‌های زیرزمینی در دنیا خواهد شد. حتی فردی همچون جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس، در دنیای وب توانسته است به خوبی فعالیت خود را ادامه دهد؛ فعالیتی که با پشتیبانی گروه‌های مقتدر هکری هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد.
اپل در پایان سال ۲۰۱۲ حال و روز خوبی نداشت و سهام این شرکت در سه‌ماهه پایانی این سال بیش از ۲۷ درصد سقوط کرد، هرچند به عقیده بسیاری از کارشناسان، قیمت این شرکت کم ارزش‌گذاری شده است، اما برای شرکتی که پایش در بیشتر اتفاقات تکنولوژی در سال 2012 دیده می‌شده است، چندان خبر امیدوار‌کننده‌ای نیست. البته برنامه‌های این شرکت برای تولید تلویزیون می‌تواند برای سرمایه‌گذاران در این شرکت امیدوار‌کننده باشد، اما با قدرت گرفتن دوباره مایکروسافت، بازگشت اپل به اوج قدرت خود چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.
سال ۲۰۱۳ سالی پر‌افت و خیز برای دنیای تکنولوژی خواهد بود و باید منتظر بود و دید آیا به انتظاراتی که از این صنعت در دنیا وجود دارد پاسخ داده خواهد شد و یا خیر.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها