شناسه خبر : 21366 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شرکت فولاد مبارکه در دو سال آینده جهش ظرفیتی خواهد داشت

بی‌رقیب

ایران‌خودرو از شروع فعالیت فولاد مبارکه با این شرکت همکاری داشته و طی بیست و دو، سه سال همکاری با آن، ماهانه ظرفیت بسیار بالایی را از این شرکت جذب کرده و در خودروهای تولید ایران مصرف می‌کند. در صورتی که تولید ورق ویژه اتومبیل برای فولادساز کار دشواری است، اما با این حال فولاد مبارکه بسیاری از این موارد را پشت سر گذاشته و به جایگاه کنونی خود رسیده است. البته رشد 42درصدی عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار داخل تنها مختص صنایع خودروسازی نیست و سایر صنایع وابسته را نیز شامل می‌شود.

ایران‌خودرو از شروع فعالیت فولاد مبارکه با این شرکت همکاری داشته و طی بیست و دو، سه سال همکاری با آن، ماهانه ظرفیت بسیار بالایی را از این شرکت جذب کرده و در خودروهای تولید ایران مصرف می‌کند. در صورتی که تولید ورق ویژه اتومبیل برای فولادساز کار دشواری است، اما با این حال فولاد مبارکه بسیاری از این موارد را پشت سر گذاشته و به جایگاه کنونی خود رسیده است. البته رشد 42درصدی عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار داخل تنها مختص صنایع خودروسازی نیست و سایر صنایع وابسته را نیز شامل می‌شود. در رابطه با ایران‌خودرو، شرکت فولاد مبارکه فعالیت زیادی داشته و تیم بزرگی با نام تیم فنی-تجاری به صورت ماهانه میان ایران‌خودرو و فولاد مبارکه تشکیل می‌شود و این تیم افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت کنونی را به ارمغان آورده است. اگر به سال‌های شروع فعالیت فولاد مبارکه بازگردیم، مشاهده می‌کنیم که در آن زمان می‌توانستیم در هر ماه 200، 300 تن ورق فولادی از این شرکت خریداری کنیم، اما امسال می‌توان ماهانه بالای 30 هزار تن ورق فولادی از فولاد مبارکه تامین کرد و پس از گذشت حدود 20 سال این اعداد افزایش خوب و قابل توجهی را نشان می‌دهد. در سال 94 به دلیل به وجود آمدن کمپین نخریدن خودرو صفر، میزان خرید از فولاد مبارکه از طریق خودروسازان نیز کاهش پیدا کرده بود، اما در سال 95 میزان خرید افزایش پیدا کرد و همین موضوع توانست سهمی در رشد 42درصدی عرضه محصولات فولاد مبارکه داشته باشد.

اگر بخواهیم به بحث کیفیت محصولات فولاد مبارکه بپردازیم، می‌توان گفت کیفیت این محصولات نسبت به گذشته بسیار ارتقا یافته، اما همچنان انتظار داریم کیفیت محصولات باز هم ارتقا پیدا کند. به همین خاطر تیمی که میان فولاد مبارکه و ایران‌‌خودرو تشکیل شده مواردی را که به ذهن‌مان می‌رسد بررسی کرده و در جهت بهبود کیفیت گام برمی‌دارد. زیرا انتظارات مردم از خودروسازان نیز با انتظارات گذشته‌ آنها یکی نیست. برای مثال اگر به 20 سال گذشته و زمانی که پیکان وجود داشت بازگردیم ماشین‌هایی همچون 206، رانا و دنا جزو ماشین‌های لوکس به شمار می‌روند، اما امروزه هیچ یک از این ماشین‌ها لوکس محسوب نمی‌شوند، بنابراین آنچه مردم می‌خواهند را به قطعه‌سازان و فولادسازان ارائه می‌کنیم تا نهایتاً به آنچه مورد انتظار مردم است برسیم. البته ناگفته نماند کیفیت محصولات بسیار خوب شده و فولاد مبارکه تجهیزات و سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام داده است. فولاد مبارکه نوع خاصی از فولاد را که خودروساز مصرف‌کننده آن است در شرایط تحریم تولید کرد و در اختیار خودروسازان قرار داد. همچنین اگر بخواهیم به مقایسه میان شرکت فولاد مبارکه با سایر شرکت‌ها بپردازیم می‌توان گفت در ایران تنها فولاد مبارکه می‌تواند به ما ورق خودرویی دهد، البته برخی از شرکت‌ها ادعا کرده‌اند، اما اولاً از آنجا که خط تولید آنها کامل نیست باز هم نیازمند ورودی از فولاد مبارکه هستند؛ دوم اینکه از آنجا که این شرکت‌ها نوپا هستند بنابراین به لحاظ کیفیت بسیار از فولاد مبارکه پایین‌تر هستند و نمی‌توانند به سادگی در صنعت خودرو وارد شوند. بنابراین شرکت فولاد مبارکه در ایران شرکتی بی‌رقیب محسوب می‌شود و نمی‌توانیم آن را با هیچ شرکت دیگری مقایسه کنیم. اما در مقایسه میان فولاد مبارکه با سایر شرکت‌های خارجی می‌توان گفت این شرکت مزیت‌های فراوانی برای ما دارد. اولین مزیت، نزدیکی فولاد مبارکه است. از طرفی هزینه کمتری در زمان حمل و تعرفه پرداخت می‌شود. همچنین به واسطه تعاملاتی که با شرکت فولاد مبارکه داریم می‌توانیم بسیاری از پروژه‌های جدیدمان را با این شرکت به نتیجه برسانیم. از طرفی هیچ یک از شرکت‌های داخلی از جمله ایران‌خودرو محصولاتی را که فولاد مبارکه قادر به تولیدشان باشد از کشورهای خارجی تامین نخواهند کرد.

دو نکته اساسی این است که اگرچه کیفیت و ظرفیت محصولات فولاد مبارکه نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است، اما با این حال همچنان باید ظرفیت آن افزایش و کیفیت آن ارتقا یابد. البته با توجه به برنامه‌هایی که در افق 10ساله و تا سال 1404 تدوین شده است، شرکتی مانند فولاد مبارکه نقشی اساسی و کلیدی بر دوش دارد.  ایران‌خودرو و فولاد مبارکه ارتباط و تعامل زیادی دارند و تیم‌های بسیار خوبی تشکیل داده‌اند و در هر دو طرف کارهای بزرگی انجام می‌شود. اولین و مهم‌ترین ایستگاه تولیدی ما بدنه است و از این رو با فولاد مبارکه مسیر خود را شروع می‌کنیم و به دلیل اهمیت بالای این شرکت ما به صورت مداوم با این شرکت در تماس هستیم. به گمان بنده این شرکت در دوسه سال آینده یک جهش ظرفیتی خواهد داشت و از آنجا که ورودی اکثر شرکت‌ها از فولاد مبارکه است، در نتیجه افزایش ظرفیت فولاد مبارکه در سطح کشور اثرگذار خواهد بود.

 

دراین پرونده بخوانید ...