شناسه خبر : 9425 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ناطق‌نوری: معتدلان بی‌برنامه، افراطیون منسجم

هاشمی می‌آید

یک استاد دانشگاه تهران معتقد است «احمدی‌نژاد و جریان حامی او به هیچ‌وجه سودای کناره‌گیری از قدرت را ندارند» لذا هم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ و هم در انتخابات مجلس دهم که امسال برگزار می‌شود حضور پیدا می‌کنند.

پدرام سهرابلو
«به دوستان خودم در تشکل‌های سیاسی یادآور شده‌ام که همیشه شما ستاد انتخاباتی را در آستانه انتخابات راه می‌اندازید، از نیروی جوان و بدنه جوان جامعه بهره می‌گیرید اما همین که انتخابات تمام شد به جای آنکه به کادرسازی بپردازید و پس از انتخابات هم از نیروی فعال جامعه بهره بگیرید همه چیز را فراموش می‌کنید. این اشکال و نقص در همه جناح‌های سیاسی متاسفانه وجود دارد. چون این سنت غلط در کشور پایه‌ریزی شده و یک عادت دیرینه است. حتی این اعتراضات از طرف بسیاری از مسوولان ستادهای استانی آقای دکتر روحانی در جلسات به بنده گفته می‌شود. به هر حال امیدوارم دولت از پتانسیل‌های جامعه بیشتر بهره بگیرد و ما هم این توصیه را به مسوولان گفتیم و باز هم انجام می‌دهیم.» این را علی‌اکبر ناطق‌نوری که روزگاری به «شیخ اصولگرایان» معروف بود اما با تمرد نواصولگرایان مواجه شد و جریده روی پیش گرفت، می‌گوید و می‌افزاید «من هیچ‌گاه نگفتم از عرصه سیاسی کشور خارج شده‌ام.
لکن من از عرصه سیاست‌های اجرایی کشور با تحلیل خودم از همان مجلس پنجم کنار رفتم. من از سال 78 اعلام کردم که دیگر در انتخابات شرکت نمی‌کنم. با این تحلیل که من 20 سال است که در انتخابات و کار اجرایی حضور داشته‌ام اکنون باید فرصت برای حضور جوانان مهیا شود، این بحث باید در کشور ما جا بیفتد که افسوس این‌گونه نشده است. در دنیا رجال سیاسی برای کار سیاسی عمری را تعریف می‌کنند، بعد از اینکه عمر کار سیاسی به پایان رسید آنها به اتاق‌های فکر می‌روند.» رئیس اسبق مجلس در دوره‌های چهارم و پنجم که در دیدار با تعدادی از مدیران سایت‌های خبری و دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی رشته علوم سیاسی سخن می‌گفت با اشاره به انتخابات پیش رو و تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر صیانت از «حق‌الناس»، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را فاقد برنامه‌ای منسجم برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی دانست و تصریح کرد «در شرایط فعلی نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان معتدل برنامه مشخصی برای انتخابات نداشته و ندارند.
زمانی که بنده مسوولیت داشتم یک سال و نیم مانده به انتخابات اجاق انتخابات را روشن می‌کردیم و شش ماه مانده به انتخابات کاندیداها را نیز اعلام می‌کردیم. من اعتقاد دارم هنوز چنین چیزی در جریان‌های سیاسی شکل نگرفته است، همه گروه‌ها برای مشورت سراغ من می‌آیند و من به آنها گفته‌ام سلانه‌سلانه می‌روید، این طور نمی‌شود؛ بنابراین این انتقاد به جریان‌های معتدل سیاسی کشور وارد است که هیچ برنامه مشخصی برای انتخابات ندارند. این در حالی است که من شنیده‌ام و از نشانه‌هایش هم مشخص است که برخی جریان‌های تندرو و افراطی که من آنها را قبول ندارم در برخی گروه‌های سیاسی با برنامه‌ریزی منسجم‌تری می‌خواهند در انتخابات مجلس آتی شرکت کنند.» به گزارش «انتخاب» این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگر از سخنانش، زنان را فاقد تشکل سیاسی فعال و منسجم و موثر خواند و خاطرنشان کرد «زنان باید در تمام عرصه حضور داشته باشند منتها باید خودشان هم تلاش کنند.
من در مجلس پنجم در خصوص تصویب قانون حضور قاضی زن در دادسراها تلاش کردم اما نکته مهمی که وجود دارد این است که چند در‌صد از زنانی که امروز در مجلس حضور پیدا کرده‌اند در جهت احقاق حقوق زنان تلاش کرده‌اند؟» رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری همچنین درباره موضع‌گیری معظم له درباره جریان‌های سیاسی نیز گفت «مقام معظم رهبری هیچ حساسیتی روی گروه‌های سیاسی ندارند. در دولت آقای روحانی هم وزیری از حزب مشارکت یا مسوولی از حزب کارگزاران فعالیت می‌کنند، ایشان روی جناح‌ها بحثی ندارند اما در مساله فتنه که تعریف خودشان را دارند خط قرمزهایی را مطرح می‌کنند. خط قرمز هم یعنی چراغ قرمز پس نباید از آن عبور کرد.» به نظر می‌رسد این بخش از سخنان ناطق‌نوری پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان عضو جبهه پایداری باشد که چندی پیش اصلاح‌طلبان را «خط قرمز» شورای نگهبان توصیف کرده بود.

اصلاح‌طلبان عددی نیستند
یک عضو جبهه پایداری می‌گوید «اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری کمتر از 8 الی 9 درصد رای داشتند و فکر نکنند رای آقای روحانی برای اصلاح‌طلبان است زیرا عموم مردم در روستاها به آقای روحانی رای دادند و جناح خاصی به آقای روحانی رای نداده است و در واقع عموم مردم رای دادند.» مسعود میرکاظمی در پاسخ به این سوال «نامه‌نیوز» که احتمال حصول وحدت در بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چقدر است نیز با بیان اینکه «اصلاح‌طلبان حزب هستند این در حالی است که اصولگرایان حزب نیستند و همه افرادی که در شهرستان‌ها و روستاها هستند اصولگرا هستند و اینها جزو هیچ حزبی نیستند و در واقع همین افراد نیز به کاندیدای هر جبهه و حزبی رای می‌دهند» می‌افزاید «امروز اصلاح‌طلبان جایگاهی ندارند و امروز نیز زیر بلیت کارگزاران رشد کرده‌اند و می‌کنند و اگر کارگزاران چترشان را بردارند اینها عددی نیستند» و در خاتمه تصریح می‌کند «از نظر من اصولگرایان برای رسیدن به وحدت مشکلی ندارند و می‌توانند به این وحدت برسند ولی توقع اینکه همانند یک حزب عمل کنند درست نیست».

آیت‌الله می‌آید
«آرمان» با اشاره به اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان در سپهر سیاسی کشور می‌نویسد «برخی اصولگرایان نگران هستند، زیرا آنان به خوبی می‌دانند که انتخابات این دوره با چند دوره قبلی متفاوت است و باید به رقابتی تنگاتنگ با رقیب دیرینه بپردازند. تاکید و اصرار بر وحدت و اخطار و انذار به شکست در برابر اصلاح‌طلبان در صورت عدم آن خود گواهی بر اثبات این موضوع است.» این روزنامه سپس به اظهار نظر باهنر که گفته «عده‌ای برای مجلس خبرگان خواب‌های آشفته‌ای دیده‌اند» اشاره کرده و با یادآوری هشدار برخی اصولگرایان به اصلاح‌طلبان مبنی بر پرهیز از ورود به انتخابات خبرگان ادامه می‌دهد «اصلاح‌طلبان به‌عنوان یکی از دو بال رقابت‌های انتخاباتی در طول ادوار مختلف، هرگاه که در انتخابات حضور داشته‌اند بر شور و حرارت آن افزوده و جایگاه مردمی نظام را که در انتخابات تبلور عینی می‌یابد به رخ جهانیان کشیده‌اند.
اکنون نیز با گذر از منازعات و انشقاق‌های هزینه‌افزای چند سال گذشته و با اعتدال و آرامشی که بر فضای سیاسی حکمفرما شده و با توجه به اهمیت و جایگاه خطیر مجلس خبرگان در ساختار نظام جمهوری اسلامی، اصلاح‌طلبان حق و وظیفه خود می‌دانند که در راستای ایجاد شور و نشاط انتخاباتی و منافع مردم و کشور، در انتخابات خبرگان حضوری تاثیرگذار داشته و در راستای شایسته‌سالاری چهره‌های مورد وثوق خود را با انتخاب و گزینش مردم به این رکن تاثیرگذار رهنمون کنند و خوب است که اصولگرایان به‌جای نگرش‌های تحدیدی و غیرسازنده، اصل منافع عمومی را که در قالب انتخاباتی رقابتی و پرشور به منصه‌ظهور می‌رسد، لحاظ کنند.»
آرمان در انتها گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در خصوص احتمال حضور برخی بزرگان از جمله سید‌حسن خمینی، اکبر هاشمی‌رفسنجانی و حسن روحانی در این انتخابات را از نظر گذرانده و می‌نویسد «مرور نام‌های حاضر در لیست نشان‌دهنده وزنه سنگین [اصلاح‌طلبان] و پتانسیل بالقوه آنها برای حضور در انتخابات حساس مجلس خبرگان است.» در همین حال هاشمی‌رفسنجانی در گفت‌وگو با «طلوع صبح» از عزم جزم خود برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان می‌گوید و می‌افزاید «کسانی که خود را صالح می‌دانند، نامزد شوند و اگر در آن سطح نیستند، برای رای دادن بیایند. اینجا بسیار مهم است و نتیجه‌اش هم به همه ایرانی‌ها برمی‌گردد. این‌گونه نیست که یک عده ببرند و یک عده ببازند.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام این بار بر‌خلاف سنوات گذشته که رغبتی برای حضور در انتخابات نداشت و معمولاً در لحظات پایانی و با اصرار و دعوت عمومی قدم در این راه می‌گذاشت همگان را از بی‌تفاوتی انذار می‌دهد و از ملی‌گرا و اسلامی و انقلابی می‌خواهد به میدان بیایند و در انتخابات شرکت کنند.

جلیلی و حداد محبوبیتی در جامعه ندارند
یک استاد دانشگاه تهران معتقد است «احمدی‌نژاد و جریان حامی او به هیچ‌وجه سودای کناره‌گیری از قدرت را ندارند» لذا هم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1396 و هم در انتخابات مجلس دهم که امسال برگزار می‌شود حضور پیدا می‌کنند. وی گردهمایی احمدی‌نژادی‌ها را که به نوشته «شرق» حدود 200 نفر در آن شرکت کرده بودند سندی بر تایید ادعای خود مطرح کرده و به خبرگزاری آریا می‌گوید «در حال حاضر باد نیرومندی به نفع آقای احمدی‌نژاد در حال وزیدن است و آن هم فقدان محبوبیت اصولگرایان در جامعه است چراکه متاسفانه افرادی چون سعید جلیلی، علی‌اکبر ولایتی، غلامعلی حداد‌عادل یا علی لاریجانی محبوبیتی در سطح جامعه ندارند لذا در بهترین حالت اینها همان چهار میلیون رای سعید جلیلی را می‌آورند.
دغدغه اصولگرایان همین مساله است که می‌دانند در بین اقشار و لایه‌های تحصیل‌کرده و جوانان جامعه محبوبیتی ندارند بنابراین به فردی چون احمدی‌نژاد نیاز دارند که برایشان رای جمع کند. از این رو این طیف مقداری مجبور است هوای احمدی‌نژاد را داشته باشند و به طور کلی او را کنار نگذارند. این موضوعی است که احمدی‌نژاد به‌خوبی می‌داند.» صادق زیباکلام دلیل دیگری بر مماشات اصولگرایان با احمدی‌نژاد نیز مطرح می‌کند و آن اینکه «او ممکن است خیلی مسائل را رو کند» و ادامه می‌دهد «لذا نباید احمدی‌نژاد را تمام‌شده تلقی کرد».

بازگشت رقبای 92
به نوشته «اعتماد» انتخابات ۹۲ پایان رقابت او با رقبایش نبود چرا که رقبا پاشنه کفش‌ها را بالا کشیده‌اند تا که اگر صاحبخانه دولت نشدند حداقل مستاجر پارلمان شوند. از این رو نگاهی دوباره به موقعیت و وضعیت رقبای انتخاباتی حسن روحانی می‌تواند شمایی بهتر از ساحت انتخابات مجلس دهم را به نمایش بگذارد: قالیباف؛ در اندیشه سهمیه / برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که شهردار تهران به ضرورت کار تشکیلاتی و سیاسی مستقل از اصولگرایان پی برده است. او امروز «نقد بهشت» را با «نسیه پاستور» معاوضه نخواهد کرد اما تمایل دارد تا نیروهای سیاسی نزدیک به خود را راهی مجلس کند. رضایی؛ ائتلاف با قالیباف / حضور برخی چهره‌های حامی محسن رضایی در شهرداری تهران و انتقاداتی مشابه انتقادات باقر قالیباف می‌تواند نشانه‌ای از نظرات نزدیک این دو فرمانده سابق سپاه برای انتخابات مجلس دهم باشد.
جلیلی؛ امید اول پایداری‌ها / به نظر می‌رسد آنها قبای ریاست مجلس را برای وی دوخته‌اند و می‌خواهند جلیلی را به کرسی ریاست بنشانند. حدادعادل؛ نگران از ائتلاف اصلاح‌طلبان و روحانی / وی برای جلوگیری از شکل‌گیری مجلسی متناسب با خواسته حسن روحانی از عناصر کلیدی اصولگرایان خواهد بود. عارف؛ امید اصلاحات و اعتدال / به دلیل آنکه وی موقعیت ممتازی را در اردوگاه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت دارد. از این رو می‌توان گفت به احتمال زیاد در صدر فهرست انتخاباتی این دو گروه قرار می‌گیرد. احمدی‌نژاد؛ پل مجلس برای بازگشت به دولت / چنانچه تعدادی از صندلی‌های سبز بهارستان نصیب حامیانش شود راه آسان‌تری را برای سنگ‌اندازی بر سر راه روحانی در دو سال باقی‌مانده از عمر دولت اعتدال خواهد داشت. محمد غرضی؛ کاندیدای بی‌حامی / به طور مستقل و بدون ستاد انتخاباتی و با شعار توسعه جمهوریت و اسلامیت ثبت‌نام خواهد کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها