شناسه خبر : 888 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

گفت‌وگو با نایب‌رئیس اول کمیسیون کشاورزی در رابطه با گزارش تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت

محاکمه در ملاء عام

ناصر صالحی‌نسب می‌گوید همان دستگاه‌هایی که در گذشته مسوول صادرات و واردات کشور بوده‌اند، همان اعضا همه آمده‌اند در این دولت مسوولیت صادرات و واردات گرفته‌اند. با همان سیاست‌ها و برنامه‌های گذشته. وی که نماینده مردم خوزستان است معتقد است ابعادی از گزارش تحقیق و تفحص به علت عدم همکاری بانک پنهان مانده است، چرا که بانک شفافیت را مدنظر کار خود قرار نداده بود.

ناصر صالحی‌نسب می‌گوید همان دستگاه‌هایی که در گذشته مسوول صادرات و واردات کشور بوده‌اند، همان اعضا همه آمده‌اند در این دولت مسوولیت صادرات و واردات گرفته‌اند. با همان سیاست‌ها و برنامه‌های گذشته. وی که نماینده مردم خوزستان است معتقد است ابعادی از گزارش تحقیق و تفحص به علت عدم همکاری بانک پنهان مانده است، چرا که بانک شفافیت را مدنظر کار خود قرار نداده بود. تحقیق و تفحص از وزارت صنعت و معدن در چه حوزه‌هایی صورت گرفته است و آیا گزارش تحقیق و تفحص کامل و جامع بود؟
قسمت عمده تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت برمی‌گردد به محصولات زراعتی که فکر می‌کنم موارد زیادی در گزارش تحقیق و تفحص مشاهده شده است. کمیسیون کشاورزی هم خلاصه‌ای از گزارش را نوشت و در صحن علنی مجلس هم توزیع شد اما این گزارش به نظرم گزارشی بسیار خلاصه بود. جناب آقای برومندی سخنگوی کمیسیون کشاورزی در صحن علنی گزارش را اعلام کرد اما یکی از ضعف‌های گزارش این است که به موارد ریز و جزیی اشاره نمی‌کند بلکه بیشتر مواردی هستند که به صورت کلی در نظر گرفته شده‌اند.

با وجود مواردی که مطرح کردید به نظر می‌رسد دست‌های پشت پرده‌ای در کار بوده‌اند که جزییات فسادها در گزارش نیاید. نظر شما چیست؟
بله، بنده فکر می‌کنم مافیایی در این حوزه وجود دارد که اجازه نخواهد داد بر اساس نیازمندی‌های کشور واردات و صادرات در کشور صورت بگیرد. همچنین در آوردن جزییات در گزارش همکاری لازم را نکرده‌اند. در گزارش تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت یکسری مواردی که مرموز هستند و نقاط کوری دارند وجود دارد که مجلس شورای اسلامی باید گزارش آنها را به دادگستری بدهد و متخلفان این حوزه باید در دادگاه حاضر شوند و پاسخگوی تخلفات و فسادهای خود باشند.

آیا تحقیق و تفحص در همین‌جا متوقف می‌شود یا ادامه‌دار خواهد بود؟
به‌هیچ‌وجه متوقف نمی‌شود. بلکه باید این گزارش که همکاران ما زحمات زیادی برای جمع‌آوری اطلاعات درج‌شده در آن کشیده‌اند به قوه قضائیه و دیگر دست‌اندرکاران ارسال شود تا هر چه زودتر شاهد محاکمه عاملین این فسادها در کشور باشیم. قطعاً انتظار نماینده‌های مجلس شورای اسلامی و همکاران ما در کمیسیون این است که متخلفان این گزارش توسط قوه قضائیه شناسایی شوند و به دادگاه کشیده شوند تا به سزای اعمال‌شان برسند.

شما انتظار محاکمه این افراد را دارید و آیا انتظار این را هم دارید تا به مردم معرفی شوند؟
قطعاً باید به مردم معرفی شوند. اصلاً یکی از خواسته‌های دیگر ما این است که در ملاءعام محاکمه شوند تا مردم ببینند در گذشته چه افرادی مرتکب چه خطاها و فسادهایی در کشور شده‌اند و چگونه بیت‌المال را تاراج کرده‌اند. گرچه شاید هم افرادی که چنین تخلفاتی را مرتکب شده‌اند موارد قانع‌کننده و کافی در راستای فعالیت‌های خود داشته باشند و ادعا کنند که مثلاً سوءاستفاده‌ای صورت نگرفته است و دلیل و برهان داشته باشند که دیگر قضاوت این موارد با دادگاهی صالح برای این پرونده است. ولی به طور کلی انتظار می‌رود متخلفان این گزارش توسط قوه قضائیه کشور به طور جدی محاکمه شوند.

پیش‌بینی خود شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید محکوم می‌شوند یا آنقدر پرونده و سند دارند که تبرئه شوند؟
به نظرم محکوم می‌شوند.

بسیار خوب. آیا گزارش تا امروز که با هم در حال صحبت هستیم به قوه قضائیه فرستاده شده است؟
این پرونده به زودی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

قبل از ارسال به قوه قضائیه نیاز است که این گزارش به کمیسیون اصل90 ارسال شود اما آقای پورمختار رئیس کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی به من گفته است که تا امروز این گزارش برایشان ارسال نشده است.
عدم ارسال گزارش تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت به کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی هیچ دلیل خاصی نداشته است بلکه تنها روال قانونی در مجلس باید طی شود. به این دلیل که هفته گذشته بود که آقای برومندی در صحن این گزارش را اعلام کرد و از طرفی از آن زمان دو جلسه پیاپی کمیسیون کشاورزی نیز تشکیل نشد و به همین دلیل متاسفانه تصمیم‌ لازم در خصوص ارسال این گزارش گرفته نشد. ولی با این حال امکانش هست که به دوستان گوشزد کنیم این مورد را پیگیری کنند تا برای کمیسیون اصل90 خیلی زود فرستاده شود. چون همان‌طور که شما اشاره کردید برای فرستاده شدن این گزارش به قوه قضائیه، اول باید گزارش در اختیار کمیسیون اصل90 قرار بگیرد و بعد به قوه قضائیه کشور ارسال شود. خوشبختانه جناب آقای رجایی در جریان کامل کار هستند و پیگیری‌های لازم برای این موضوع را انجام می‌دهند.

بعد از قرائت گزارش در صحن علنی آیا فرصتی هم در اختیار افراد متخلف در این گزارش قرار می‌گیرد تا به مجلس بیایند و از خودشان دفاع کنند؟
قطعاً. کمیسیون از افراد مطرح‌شده در این گزارش دعوت می‌کند تا به مجلس بیایند و پاسخگو باشند. حالا یا در صحن علنی یا در کمیسیون.

از چه افرادی قصد دارید برای حضور در مجلس دعوت به عمل بیاید؟
افرادی که دست‌اندرکار این تخلفات بوده‌اند. افرادی که در صنعت و معدن هستند. در بازرگانی محصولات کشاورزی حضور دارند و افرادی که اسم‌شان در گزارش آمده است.

در تکمیل گزارش تحقیق و تفحص نهادهایی هم بودند که با کمیسیون همکاری نکنند یا طوری رفتار کنند که اعضای کمیسیون نتوانند به اطلاعات و آمار و ارقام صحیح دست پیدا کنند؟
بله، اما قبل از ورود به این بحث این موضوع را بگویم که در کمیسیون افرادی مشخص شدند تا در قالب تیم تحقیق و تفحص پیگیر این ماجرا شوند ولی بعد همین افراد به ما گفتند که چه مجموعه‌هایی با ما همکاری نکردند. در این میان مجموعه بانک بدترین همکاری را با اعضای کمیته تحقیق و تفحص داشت. حتی در گزارش هم به طور صریح اعلام کردند بانک بدترین و کمترین همکاری را با آنها داشته است. چرا که بانک جلوی رسیدن به حقایق را در بعضی از موارد می‌گرفت و اطلاعات خیلی کمی به اعضای کمیته تحقیق و تفحص می‌داد، به صورتی که قابل قبول نبود.

با این وجود ممکن است ابعادی از فسادها و تخلفات در وزارت صنعت، معدن و تجارت پنهان مانده باشد؟
بله، طبیعی است. چون بانک همکاری لازم را نمی‌کرد و اطلاعات کمی در اختیار ما قرار می‌داد و با این حال طبیعی است که یک ابعادی از گزارش به علت عدم همکاری بانک پنهان مانده باشد چرا که بانک شفافیت را مدنظر کار خود قرار نداده بود.

خیلی رک به ما بگویید که آیا مافیا در وزارت صنعت و معدن وجود دارد؟
بنده به شما می‌گویم که همان دستگاه‌هایی که در گذشته مسوول صادرات و واردات کشور بوده‌اند، همان اعضا همه آمده‌اند در این دولت مسوولیت صادرات و واردات گرفته‌اند. با همان سیاست‌ها و برنامه‌های گذشته. حالا شاید در این میان یکی دو نفر از اعضایشان عوض شده باشند.

آیا مجلس فشاری آورده است که این افراد عوض شوند؟
این کار می‌شود مداخله در کار اجرایی دولت. بستگی به دولت دارد که بخواهد اقدامی در این رابطه کند.

در رابطه با تحقیق و تفحص آیا با آقای محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن جلسه‌ای داشتید و اگر داشتید ایشان نظرشان در رابطه با تحقیق و تفحص چه بود؟
از ایشان چند بار در کمیسیون کشاورزی دعوت شد و حتی ایشان اصرار داشتند که کمیسیون کشاورزی بخشی از قانون انتزاع وظایف از کمیسیون صنعت، معدن و تجارت و تمرکز آنها بر جهاد کشاورزی صورت بگیرد. در واقع با اصرار و فشاری که کمیسیون کشاورزی بر آقای نعمت‌زاده وارد کرد، یک ‌بخشی از اینها را قبول کرد وگرنه قبول نمی‌کرد. باز هم سیستم اشکالاتی دارد و کل سیستم چنین مشکلاتی دارد و با این موضوعات درگیر هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها