شناسه خبر : 8498 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شاخص‌های کلیدی اقتصاد ایران در هشت سال گذشته چه تغییری کردند؟

در آینه شاخص‌ها

- ۱۰ برداشت از اقتصاد - جایگاه دوم جهان در تورم - شاغلان به بیکاری - بازنده های ماراتن رشد - سال های وفور درآمد نفت - تجارت خارجی ایران دو برابر شد - تضعیف طبقات میانی

10 برداشت از اقتصاد
مروری بر تغییرات شاخص‌های کلیدی اقتصاد ایران در هشت سالی که گذشت
تمثیل رایجی وجود دارد که در آن ضمن تشبیه اقتصاد ایران به یک بیمار نیازمند مداوا، نخستین اولویت برای رسیدگی به آن «شناسایی» مشکل بیمار عنوان می‌شود. شاید بر همین اساس است که دولت جدیدی که با نماد کلید برای گشایش امور و با شعار تدبیر برای رفع مشکلات بر سر کار آمده، نخستین وعده خود را «ارائه آمارهای واقعی از وضع اقتصادی کشور» در 100 روز نخست فعالیت خود اعلام کرده است. برخی از کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین معضلاتی که اقتصاد ایران در سال‌های اخیر به آن گرفتار شده، بیش از آنکه به روند منفی آمارها مربوط باشد، اساساً نبود آمارها و نماگرهایی است که بتواند چند و چون اوضاع اقتصادی را مورد ارزیابی قرار دهد. نگاهی به وضعیت کنونی دو نهاد مهم منتشرکننده آمارها یعنی بانک مرکزی و مرکز آمار گواه این وضعیت است. ادامه (اینجا)


جایگاه دوم جهان در تورم
ایران پس از سوریه بالاترین نرخ تورم را در بین کشورها دارد
گفته می‌شود مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی که مردم بیشترین توجه و حساسیت را روی آنها دارند، دو شاخص «تورم» و «بیکاری» است و در این بین، تورم به دلیل تعامل روزمره مردم با قیمت‌ها اهمیت و حساسیت بیشتری دارد. این در حالی است که با نهادینه شدن تورم‌های دو‌رقمی در اقتصاد ایران، به نظر می‌رسد برای مردم تا سطحی از تورم‌های دو‌رقمی، به عنوان یک پدیده معمولی و عادی پذیرفته ‌شده و از دید اقتصاد سیاسی نیز، کنترل تورم از سطحی به بعد چندان به عنوان سیاستی ضروری مطرح نیست. اما مساله‌ای که وجود دارد این است که تورم فقط به دلیل احتمال بروز نارضایتی در مردم نباید مورد توجه قرار گیرد و اثرات تورم بر «بخش‌های واقعی اقتصاد» نیز، قاعدتاً باید جزو دغدغه‌های سیاستگذاری باشد. ادامه (اینجا)


شاغلان به بیکاری
کارنامه دولت احمدی‌نژاد در شاخص اشتغال
در سال‌های گذشته پیرامون این شاخص و ارقام اعلام‌شده در مورد آن، بحث‌های زیادی درگرفته است. از سویی رئیس دولت و برخی از مسوولان دولتی از اشتغال‌زایی میلیونی در هر سال از فعالیت دولت سخن گفته‌اند و از سویی برخی از کارشناسان، گفته‌اند در تمام این بازه هشت‌ساله، بیش از صد هزار نفر بر جمعیت شاغل ایران افزوده نشده است. بر اساس گزارش‌های رسمی بانک مرکزی، در دوره اصلاحات سالانه برای 618 هزار نفر در ایران اشتغال ایجاد شده است، حال آنکه طی دوره هشت‌ساله دولت اصولگرایی احمدی‌نژاد، سه آمار متفاوت از سوی مراجع رسمی دولتی برای اشتغال‌زایی ارائه شده است که بر اساس آمار سرشماری سالی 14 هزار نفر، بر اساس «گزارش بازار کار» سالی 77 هزار نفر و بر اساس اطلاعات «طرح آمارگیری از نیروی کار» سالی منفی 18 هزار نفر اشتغال‌زایی در این مدت صورت گرفته است. ادامه (اینجا)


بازنده‌های ماراتن رشد
سال گذشته ایران کمترین نرخ رشد اقتصادی را در بین کشورهای منطقه داشته است
گفته می‌شود مهم‌ترین شاخص‌های اقتصاد کلان که بیشترین حساسیت را در بین افراد یک جامعه به دنبال دارند و مردم معمولاً تغییرات آنها را با دقت و حساسیت بیشتری دنبال می‌کنند، دو شاخص «تورم» و «بیکاری» هستند، اما با این حال از نظر برخی از متخصصان اقتصاد کلان، متغیری که بهترین ارزیابی را از وضعیت یک اقتصاد به دست می‌دهد، شاخص «تغییرات تولید ناخالص داخلی» است که به اختصار تحت عنوان نرخ «رشد اقتصادی» از آن یاد می‌شود. البته رشد اقتصادی، از جهاتی نیز با دو متغیر تورم و بیکاری در ارتباط تنگاتنگی قرار دارد. از یک سو، بدون رشد اقتصادی، امکان کاهش بیکاری وجود ندارد. به عنوان مثال برخی از کارشناسان اقتصادی روابطی تخمینی را استخراج کرده‌اند که بر اساس آنها، هر یک درصد رشد اقتصادی تقریباً برای صد هزار نفر می‌تواند اشتغال ایجاد کند. ادامه (اینجا)


سال‌های وفور درآمد نفت
بیشترین درآمد نفتی کشور در هشت سال گذشته به دست آمد
یکی از شاخص‌های اقتصادی که همواره در بررسی عملکرد اقتصادی دولت‌ها در کشورهای صادرکننده نفت مورد توجه قرار می‌گیرد، درآمدهای دولت حاصل از فروش نفت خام در بازارهای بین‌المللی است. گویی این موضوع برای همگان بدیهی است که دولتی که از درآمد نفتی بیشتری بهره می‌برد باید بتواند در مقایسه با همتایان خود عملکرد بهتری از خود بروز دهد و به نوعی کارکرد این دولت‌ها با نیم‌نگاهی به درآمدهای نفتی‌شان سنجیده می‌شود. یکی از دلایل این نوع نگاه متفاوت به درآمدهای نفتی، اختلاف زیاد بین هزینه‌های سرمایه‌گذاری و استخراج نفت با درآمدهای حاصل از فروش این محصول با‌ارزش است. توجه به این شاخص به خصوص در کشورهایی بیشتر است که درآمدهای نفتی درصد قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود و از این درآمدها برای هزینه‌های جاری کشورها استفاده می‌شود. ادامه (اینجا)


تجارت خارجی ایران دو‌ برابر شد
در هشت سال گذشته با چهار ‌برابر شدن صادرات نفتی رخ داد
بر اساس آمارهای رسمی، کل تجارت خارجی کشور در هشت سال گذشته یعنی سال‌های 1384 تا 1391 به میزان 576 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که در بازه زمانی هشت‌ساله از سال‌های 1376 تا 1383، رقم مجموع تجارت خارجی در حدود 188 میلیارد دلار بود. این نشان می‌دهد حجم کلی تجارت خارجی در این هشت سال تقریباً 06/2 برابر بازه زمانی هشت‌ساله قبلی بوده است. تجارت خارجی، به مجموع واردات و صادرات صورت‌گرفته در یک بازه زمانی اشاره دارد که به عنوان شاخصی از مبادلات تجاری یک کشور با اقتصادهای دیگر مطرح است. آمارها نشان می‌دهد درآمد حاصل از صادرات نفت کشور در دوره اصلاحات 173 میلیارد دلار بود که در هشت سال اخیر، این رقم به 610 میلیارد دلار رسیده است. ادامه (اینجا)


تضعیف طبقات میانی
ملاحظاتی درباره بهبود ضریب جینی در آمارهای رسمی
بر اساس آمارهای منتشر‌شده از سوی مراجع دولتی، شاخص «ضریب جینی» یکی از معدود شاخص‌های اقتصاد کلانی بوده که در چند سال گذشته بهبود پیدا کرده است. این موضوع با سوالات بسیاری از سوی کارشناسان اقتصادی مواجه شده و گفته می‌شود در وضعیتی که تورم بالایی در کشور وجود دارد، نمی‌توان انتظار وقوع کاهش را در ضریب جینی داشت. ادامه (اینجا)


دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها