شناسه خبر : 8474 لینک کوتاه

دموکرات‌ها برنامه مالی پیشنهادی مجلس نمایندگان را رد کردند

بن‌بست بودجه

دموکرات‌های آمریکا پیشنهاد مجلس نمایندگان را مبنی بر افزایش سقف بدهی‌ها و بازگشایی دولت فدرال نپذیرفتند.

دموکرات‌های آمریکا پیشنهاد مجلس نمایندگان را مبنی بر افزایش سقف بدهی‌ها و بازگشایی دولت فدرال نپذیرفتند. کاخ سفید از آنچه تلاش برای خشنود کردن گروه کوچکی از محافظه‌کاران خواند به شدت انتقاد کرد، اما از یک برنامه موازی دو‌حزبی سنا استقبال کرد. کاخ سفید با تغییرات اعمال‌شده از سوی مجلس نمایندگان بر قانون خدمات درمانی اوباما مخالفت کرد. ایالات متحده باید سقف 7/16 تریلیون‌دلاری بدهی‌های خود را تا روز پنجشنبه افزایش دهد.
هنوز روشن نیست که آیا کنگره می‌تواند برای دفع وضعیت هراس اقتصادی در آمریکا و سراسر جهان به توافق برسد یا نه. هر دو برنامه سنا، که رئوس کلی آن در روز دوشنبه چهاردهم اکتبر ارائه شد، و برنامه جمهوریخواهان مجلس نمایندگان، که در روز سه‌شنبه منتشر شد، با ایجاد فضا برای مذاکره‌کنندگان برای توافق بر سر یک بودجه بلندمدت، هزینه‌های دولت را تا اواسط ژانویه سال بعد تامین خواهد کرد و سقف بدهی‌ها را تا ماه فوریه افزایش خواهد داد. لایحه پیشنهادی سنا مالیات هر کارمند را که باید توسط شرکت‌ها و اتحادیه‌های کارگری برای برنامه‌های خدمات درمانی پرداخت شود، به مدت دو سال به تعویق می‌اندازد. برنامه مجلس نمایندگان، مالیات درمانی را که برای یارانه‌های بخش درمان استفاده می‌شد به تاخیر می‌اندازد و یارانه‌های خدمات درمانی را برای رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور، اعضای کابینه و اعضای کنگره لغو می‌کند. قانون خدمات درمانی مصوب سال 2010، توسط دادگاه عالی کشور تایید شد و محور اصلی مبارزات انتخاباتی اوباما در سال 2012 بود. در روز سه‌شنبه پانزدهم اکتبر، اوباما آنچه را که یکی از دستیارانش تلاش جمهوریخواهان برای اعمال فشار به دولت در شرایطی که دولت تعطیل است و تهدید کسری بودجه افزایش می‌یابد، خواند، نپذیرفت.
سخنگوی کاخ سفید، امی براندیج، با اشاره به جناحی متشکل از محافظه‌کاران تندرو که نفوذ گسترده‌ای در مجلس نمایندگان دارند، گفت: «متاسفانه، آخرین لایحه پیشنهادی از سوی جمهوریخواهان مجلس نمایندگان صرفاً می‌کوشد گروه کوچک تی‌پارتی را که پیشتر برای تعطیلی دولت فشار می‌آوردند، راضی نگه دارد. دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در سنا برای پایان دادن به بحران‌هایی که پیشتر به خانواده‌های آمریکایی و صاحبان کسب‌و‌کار آسیب رسانده بود، همکاری می‌کنند. در حالی که تنها دو روز تا پایان اختیارات بودجه‌ای دولت آمریکا باقی مانده، اکنون نوبت مجلس نمایندگان است که همین کار را انجام دهد.» سخنگوی جمهوریخواه مجلس نمایندگان، جان بوئنر گفت هر دو حزب در تلاش برای یافتن راهی به پیش هستند و برنامه مجلس نمایندگان بر «انصاف برای مردم آمریکا تحت قانون خدمات درمانی اوباما» تمرکز کرده است. او افزود: «هیچ تصمیمی مبنی بر اینکه دقیقاً باید چه بکنیم، اتخاذ نشده است. ایده‌های بسیاری درباره اینکه به کدام مسیر باید برویم، وجود دارد.» دموکرات‌های مجلس نمایندگان و سنا در تقبیح برنامه جمهوریخواهان مجلس نمایندگان به اوباما پیوستند. رهبر اکثریت دموکرات سنا، هری رید گفت: «این برنامه چیزی بیش از حمله به دوحزب‌گرایی نیست. این برنامه هرگز از فیلتر سنای تحت سلطه دموکرات‌ها عبور نخواهد کرد.» رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی، برنامه بوئنر را حتی برای اخذ رای کافی از خود جمهوریخواهان نیز نامناسب دانست. او گفت پیشرفت چشمگیر در لایحه پیشنهادی سنا، در دل جمهوریخواهان مجلس نمایندگان هراس انداخت و باعث شد اقدامات دو‌حزبی در سنا را به هم بریزند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید