شناسه خبر : 8303 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دیپلماسی مدبرانه

خوشبختانه امروز به طور نسبی این اجماع در داخل کشور ایجاد شده است که تحریم و شرایط حاکم بر دیپلماسی کشور در طول سال‌های گذشته به شدت منافع ملی و حقوق، معیشت و رفاه اجتماعی مردم را متاثر کرده و کشور ایران را با دارا بودن ظرفیت بالای تمدنی، تاریخی سرزمینی از قافله توسعه‌یافتگی باز داشته است.

index:1|width:50|height:50|align:left وحید محمودی/اقتصاددان
خوشبختانه امروز به طور نسبی این اجماع در داخل کشور ایجاد شده است که تحریم و شرایط حاکم بر دیپلماسی کشور در طول سال‌های گذشته به شدت منافع ملی و حقوق، معیشت و رفاه اجتماعی مردم را متاثر کرده و کشور ایران را با دارا بودن ظرفیت بالای تمدنی، تاریخی سرزمینی از قافله توسعه‌یافتگی باز داشته است. همچنین این اجماع در میان دولتمردان و جریان‌های سیاسی به وجود آمده است که ادامه این وضعیت نه ممکن و نه به مصلحت است. پژواک اقدامات و مواضع جنبش مدنی ضد‌تحریم هم به گوش مسوولان ایران و بازیگران اصلی عرصه‌های بین‌المللی رسیده است.
خوشبختانه با انتخاب آقای روحانی و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و به دست گرفتن دیپلماسی توسط دیپلمات‌های حرفه‌ای خوش‌فکر تاکنون گام‌هایی مثبت و سازنده برداشته شده است. پرواضح است که اگر همین مسیر دیپلماسی بدون توجه به گروه‌های فشار داخل و خارج ادامه یابد به زودی آثار آن در زندگی و رفاه عمومی ملت ایران مشهود خواهد بود. ملت ایران حق دارند با عزت و آبرومندانه زندگی کنند و با افتخار در همه جا بگویند ما ایرانی هستیم و به عنوان یک ایرانی مورد توجه و تکریم قرار گیرند و نه با دید دیگری به آنها نگاه شود. امروز فربگی سیاسی و سیاست‌بازی اقتصاد ایران را خفه کرده است و قدرت نفس کشیدن ندارد. لازم است به فوریت و تدبیر این دوران گذار دیپلماسی هسته‌ای به پایان برسد و دولت تمام توان خود را در خدمت بهبود معیشت، رفاه و بزرگ کردن کیک اقتصاد ملی قرار دهد. فرصت پیش رو که فارغ از محتوا و دلیل تشکیل جلسه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را در کنار وزیر خارجه شش قدرت بزرگ جهانی قرار می‌دهد می‌تواند خود زمینه‌ای برای ادامه این نشست‌ها و ارتقای جایگاه دیپلماسی ایران در باب دیگر گفتارها و مسائل بین‌المللی از جمله همین پیشنهاد روحانی در نفی خشونت و ترویج صلح جهانی باشد. یعنی این هفت کشور با پیوستن چند کشور دیگر به این جمع می‌توانند در قالب ادامه این نشست‌ها به این مهم بپردازند. یعنی دولت ایران اگر بتواند این‌گونه تدبیر کند که این تیم با یک فاصله کوتاهی موضوع هسته‌ای ایران را حل و فصل کنند و با حفظ این نشست‌ها دستور جلسه را به سمت موضوعات صلح جهانی سوق دهند عملاً ایران می‌تواند در دیپلماسی بین‌المللی با تراز بالا استمرار حضور داشته باشد و در تصحیح چهره مخدوش کشور بکوشد و تبدیل به یک بازیگر مهم بین‌المللی شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید