شناسه خبر : 728 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

ضرورت گفت‌وگوی جریان‌های سیاسی
index:1|width:40|height:20|align:right به قلم رضا صالحی‌امیری رئیس کتابخانه ملی نوشت: «در رمضانی که گذشت آقای روحانی نشست‌های صمیمانه‌ای با گروه‌های مختلف برگزار کردند... واقعیت آن است که هیچ‌یک از جریان‌های سیاسی نمی‌توانند بدون به رسمیت شناختن طرف مقابل نسبت به اداره کشور توفیقی کسب کنند. تفکر حذف رقیب یا تخریب و مانع‌تراشی با هزینه‌های گزاف، اشتباه استراتژیکی است که کشور را با مخاطرات جدی مواجه کرده و مردم را نسبت به پیشرفت و بهبود اوضاع کشور ناامید می‌کند. [لذا] ضرورت دارد تا احزاب نسبت به استمرار چنین نشست‌هایی اهتمام ورزند... ابتکار عمل آقای روحانی می‌تواند موجد انتخاباتی قانون‌مدار با حضور همه جریان‌های سیاسی پایبند به نظام و رهبری و قانون اساسی شود، به شرط آنکه فعالان عرصه سیاست باب گفت‌وگو را مفتوح نگاه دارند.»

وزرای احمدی‌نژاد در اتاق فکر جامعه روحانیت؟
index:2|width:40|height:20|align:right نوشت: به دنبال فعال شدن سیدرضا تقوی عضو ارشد جامعه روحانیت برای ایجاد وحدت در میان اصولگرایان و تشکیل جلسات با اعضای جبهه پایداری و «یکتا» که وزیران دولت احمدی‌نژاد در آن حضور دارند، عملاً فعالیت‌های انتخاباتی جامعه روحانیت در شخص تقوی خلاصه شده و کلید اقدامات جامعه روحانیت مبارز به دست صادق محصولی، کامران دانشجو و برادرش فرهاد دانشجو و سیدمحمد حسینی افتاده است... این اقدام اکثریت بزرگی از اعضای جامعه روحانیت مبارز را از ورود به مقوله انتخابات منصرف کرده که با این اقدام اعتراض خود به واگذاری اختیار تصمیم‌گیری تشکل خود به یاران احمدی‌نژاد را نشان دهند... از سوی دیگر فعالیت‌های سیاسی آقای تقوی با توجه به سمت دیگر او (رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور) شبهاتی را ایجاد کرده است.

لاریجانی و جلیلی زیر یک چتر؟
index:3|width:40|height:20|align:right نوشت: اصولگرایان می‌خواهند با ایجاد استراتژی «دشمن مشترک» همه اصولگرایان را به بازی وحدت فراخوانند. آنها ائتلافی می‌خواهند با حضور جلیلی و لاریجانی. اما برخی از جریان‌ها، بخشی از راستگرایان را اصولگرا نمی‌دانند و حاضر نیستند با آنها سر یک سفره بنشینند. به عنوان مثال مصباح‌یزدی همیشه یکی از منتقدان علی لاریجانی بوده و بعید است، لیستی را امضا کند که لاریجانی در راس آن باشد. رئیس مجلس هم تا به حال در قبال پروژه وحدت سکوت پیشه کرده که می‌تواند ناشی از سه انگاره باشد؛ جدی نگرفتن این‌گونه تحرکات، نگاه منفی به جبهه پایداری یا صبر سیاسی. از این رو لاریجانی علامت سوال بزرگ جریان اصولگرایی است و با توجه به این موارد، احتمال همگرایی اصولگرایان نیز بعید می‌نماید.

چرا اصولگرایان از تکرار مجلس ششم می‌ترسند؟
index:4|width:40|height:20|align:right نوشت: دبیرکل قدرتمندترین حزب جناح راست هر چند از تکرار مجلس ششم ابراز نگرانی کرده اما صفحه جدیدی از داستان راستان را ورق زده و گفته: «مهم پیروزی اصولگرایان است. نباید بگذاریم مجلس ششم تکرار شود.» همه این هشدارها نشانه‌هایی است از بدحالی گفتمان اصولگرایی. حالا اصولگرایان می‌دانند گفتمان‌شان در زمان مانده. می‌دانند که اگر داستان ترسناک‌سازی اصلاحات به سرانجامی نرسد و اراده‌ای شورانگیز برای جمع‌ کردن دکان‌های باز و مستقلِ موجود در بازار اصولگرایی متولد نشود، تن چندسر اصولگرایی مغلوب ویروس اختلافات رنگین‌کمانی‌شان خواهد شد. این داستانِ «راستان» اما ایرادی اساسی دارد؛ چه آنکه اصلاح‌طلبان انتهایش را برای چشم‌های نگران ایرانیان روایت کرده‌اند؛ اینکه «اصلاح‌طلبان به دنبال تکرار مجلس ششم نیستند».

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید