شناسه خبر : 6566 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چه کسانی با رئیس‌جمهور همراه شدند؟

اقامت در میلینیوم

روحانی غروب روز دوشنبه اول مهرماه وارد فرودگاه جان‌اف کندی نیویورک شد و برنامه‌های او از همان زمان روز نخست آغاز شد.

روحانی غروب روز دوشنبه اول مهرماه وارد فرودگاه جان‌اف کندی نیویورک شد و برنامه‌های او از همان زمان روز نخست آغاز شد. دیدار با مقامات شرکت‌کننده در اجلاس سازمان ملل، سخنرانی در مجمع عمومی و اجلاس خلع سلاح در کنار حضور در جمع وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از جمله برنامه‌های رئیس‌جمهور بود. وی در سفر به آمریکا با ایرانیان ساکن این کشور نیز دیدار کرد و نظرات خود را با رسانه‌‌هایی چون سی‌ان‌ان و روزنامه واشنگتن پست مطرح کرد و در خاتمه نیز در نشست مطبوعاتی که با حضور نمایندگانی از رسانه‌های سراسر جهان تشکیل شد، شرکت کرد و به سوالات آنها پاسخ گفت.
روحانی در سفر پنج‌روزه خود در نیویورک در هتل میلینیوم این شهر اقامت گزید که هزینه آن به مراتب بسیار کمتر از هتل‌هایی بود که احمدی‌نژاد در آنها اقامت داشت. رئیس‌جمهور را در سفر به نیویورک نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور،‌ محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری،‌ حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور، محمدرضا صادق مشاور رئیس‌جمهور و دستغیب نماینده مردم شیراز و مره‌صدق نماینده کلیمیان در مجلس همراهی می‌کردند. به باور بسیاری از کارشناسان قرار گرفتن نماینده کلیمیان در تیم همراه رئیس‌جمهور این پیام را به جهانیان ارسال می‌کند که رئیس دولت جدید ایران دشمن یهودیان نیست. البته قرار بود بیژن زنگنه نیز در این سفر حضور داشته باشد که این حضور در دقایق پایانی لغو شد. باقی اعضای هیات 60نفره رئیس‌جمهور نیز تجار و بازرگانانی بودند که به همراه روحانی به نیویورک سفر کردند. البته تعداد همراهان رئیس‌جمهور در این سفر بسیار کمتر از همراهان محمود احمدی‌نژاد در سفرهای دوره‌ای‌اش به آمریکا بود. احمدی‌نژاد در سال ۹۰، ۹۰ نفر را با خود به نیویورک برد و در سال گذشته نیز برای ۱۶۰ نفر درخواست ویزا کرد. وی که هشت بار به آمریکا رفت هر سال به تعداد هیات همراهش افزوده می‌شد. این وضعیت در سال ۹۱ به اوج خود رسید و تعداد زیادی از اعضای دولت همراه با خانواده خود به آمریکا رفتند.
جالب اینجاست که در سفر روحانی به نیویورک علاوه بر رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه، محمد‌علی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز دیدارهایی با مقامات شرکت‌کننده در اجلاس سازمان ملل و برخی از مقامات آمریکایی داشت. پیگیری موضوع الواح هخامنشی و دیدار با ایرانیان متنفذ ساکن آمریکا نیز از جمله برنامه‌های دیگر نجفی در این سفر بود. ملاقات با مسوولان موزه متروپولیتن نیویورک برای ایجاد همکاری با موزه ملی ایران و برگزاری تورهای گردشگری ویژه ایرانیان خارج از کشور به خصوص نسل‌های دوم و سوم ایرانیان از جمله دیگر برنامه‌های رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سفر به آمریکا بود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید