شناسه خبر : 6434 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تعرض به دو نوجوان ایرانی مناسبات ایران و عربستان را بیش از پیش بحرانی کرد

روابط تهران و ریاض در غبار

مناسبات تهران و ریاض این روزها غبارآلود است. از یک‌سو تعرض شرطه‌های سعودی به دو نوجوان ایرانی و از سوی دیگر حمله هواپیماهای عربستان به خاک یمن و اتهامات مقامات ریاض نسبت به نقش تهران در تحولات منامه موجی از ناخشنودی و نارضایتی را در جامعه ایرانی رقم زده است.

مناسبات تهران و ریاض این روزها غبارآلود است. از یک‌سو تعرض شرطه‌های سعودی به دو نوجوان ایرانی و از سوی دیگر حمله هواپیماهای عربستان به خاک یمن و اتهامات مقامات ریاض نسبت به نقش تهران در تحولات منامه موجی از ناخشنودی و نارضایتی را در جامعه ایرانی رقم زده است. نارضایتی‌ای که منجر به بررسی طرح «توقف حج عمره» در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد و در نهایت موجبات اعزام زوار ایرانی به عربستان را فراهم آورد. در نشست دیگری که به میزبانی وزارت امور خارجه و با حضور نمایندگانی از سازمان حج و زیارت و مجلس شورای اسلامی برگزار شد نیز موضوع تقلیل روابط تهران و ریاض مورد ارزیابی دستگاه‌های تاثیرگذار مناسبات دوجانبه قرار گرفت. مهدی دواتگری، رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به موضوع تعرض به دو نوجوان ایرانی در عربستان می‌گوید: تعرض به دو نوجوان ایرانی اقدامی غیراخلاقی، غیرانسانی و غیرشرعی است و حکایت از آن دارد که هنجارهای اخلاقی در کشور عربستان به‌هم‌ریخته است؛ دو سال پیش نیز یک دیپلمات مست عربستانی پشت رُل نشست و شهروند ایرانی را به قتل رساند و این نشان دهنده آن است که این کشور در حوزه اخلاقی و دینی پایبندی لازم را ندارد.

اختلافات در راس
25 روز از ماجرای فرودگاه جده سپری می‌شود و هنوز واکنش‌های مردم و مقامات ایرانی به آن فروکش نکرده و خواستار مجازات خاطیان امر هستند. یکی از دستگاه‌های پیگیر این برخورد هم مجلس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هستند که در طرحی یک‌فوریتی خواستار توقف سفرهای حج عمره شده‌اند؛ آنها با جمع‌آوری امضا از 70 نفر از نمایندگان مجلس برای توقف سفرهای عمره درخواست اولویت کرده‌اند.
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این مطلب که کمیسیون گزارش‌هایی را از وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت دریافت کرده است، می‌گوید: اگر این دو مامور خاطی اعدام نشوند و خلاف واقع باشد در رابطه‌مان با سعودی‌ها تجدیدنظر خواهیم کرد.
پیش از این نیز حسین امیرعبدالهیان معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه از شناسایی و بازداشت عاملان تعرض به دو نوجوان عمره‌گذار ایرانی خبر داده و تاکید کرده بود در انتظار صدور و اجرای فوری حکم اشد مجازات برای عاملان این رفتار ضد‌انسانی هستیم.
در لابه‌لای درخواست مقامات ایرانی برای محکوم شدن دو پلیس عربستانی به اجرای اشد مجازات، حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه نیز از تصمیم مقامات عربستانی مبنی بر اینکه در این پرونده جز به اشد مجازات رضایت نخواهند داد، خبر می‌دهد. معاون وزیر امور خارجه در امور کنسولی و پارلمانی می‌گوید: دیدار مهمی بین حسین صادقی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض با عالی‌رتبه‌ترین مقام مسوول سعودی در خصوص موضوع دو مامور مجرم عربستانی صورت گرفت؛ در این دیدار، مسوول عالی‌رتبه سعودی در پاسخ به پیگیری‌های سفیر ایران اظهار داشته است: اتفاقی که افتاد مایه تاسف شدید ما و خجالت‌آور است و مرتکبان این عمل غیرانسانی و ناشایست هم‌اکنون در زندان به سر می‌برند و پرونده هم نزد مدعی‌العموم است. این مقام مسوول قول داده است که ما جز به اشد مجازات آنها هرگز رضایت نخواهیم داد و شما را در جریان موعد آن قرار خواهیم داد تا خانواده آسیب‌دیدگان از نزدیک شاهد آن باشند.
علاوه بر این در دیدار مشابه دیگر صادقی با معاون وزیر امور خارجه عربستان، او نیز با حیوانی خواندن عمل انجام‌شده این‌طور گفته است که وزارت خارجه عربستان به نوبه خود خواستار اشد مجازات در صدور حکم برای این دو مجرم سعودی است.

تاکید بر برخورد با خاطیان
همزمان با ورود مجلس به ماجرا، رئیس‌جمهوری هم در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد خواسته است به طور جدی در کنار وزارت امور خارجه ماجرای تعرض به دو نوجوان ایرانی در عربستان را پیگیری کرده و درباره این اتفاق «گزارش جامعی» تهیه کند؛ حسن روحانی گفته است در صورتی که امنیت و کرامت زائران ایرانی در عربستان تامین نشود، این موضوع در شرایطی ممکن است به «حرام» تبدیل شود؛ همانطور که اشاره شد نتیجه بررسی‌های این کمیته نیز منجربه توقف سفر زوار ایرانی به عربستان شد. دستور روحانی به علی جنتی پس از تجمع اعتراضی گروهی از معترضان به ماجرای جده بود که در مقابل سفارت عربستان در تهران صورت گرفت. تجمع‌کنندگان در شعارها و پلاکاردهای خود خواستار برخورد قاطع دولت عربستان با کسانی شدند که به گفته آنان عامل این «بی‌حرمتی» بوده‌اند.
هر چند نیروهای ضدشورش در چند ردیف مقابل تظاهرات‌کنندگان ایستاده بودند اما خبرگزاری‌های داخلی گزارش دادند دو معترض توانستند از دیوار مجاور سفارت بالا بروند و چند پلاکارد اعتراضی را روی دیوار نصب کنند.
از زمان انتشار خبر «تعرض به دو نوجوان ایرانی» بسیاری از مسوولان و مقامات کشور نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند از جمله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه که در جلسه مسوولان عالی قضایی با اشاره به «خبر تاسف‌بار تعرض ماموران سعودی به دو زائر نوجوان ایرانی» تاکید کرده بود: ما نمی‌توانیم از امنیت شهروندان خود عبور کنیم و از وزارت امور خارجه قاطعانه می‌خواهیم با حساسیت و جدیت این موضوع را پیگیری کند. رئیس قوه قضائیه با محکوم کردن این اقدام و اعلام اینکه «خاطیان باید به اشد مجازات برسند» گفته بود: تعرض به دو زائر در کشوری که مسوولانش خود را خادم حرمین شریفین می‌دانند به هیچ‌وجه قابل قبول نیست و خاطیان باید به اشد مجازات برسند تا دیگر شاهد چنین جرائمی نباشیم. در همین راستا نیز برخی از سایت‌ها به باز‌نشر مواضع رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی با این مضمون که ضرورتی برای حج عمره وجود ندارد، پرداخته‌اند. بخش‌هایی از مواضع حضرت امام خمینی (ره) در باب ضرورت صرف هزینه‌های حج برای سازندگی کشور که در روز بیست و ششم خردادماه سال 1358 منتشر شد، بدین شرح است:
«همه موفق باشند که در این جهاد شرکت کنند و این خرابه را بسازند و برادران خود را کمک نمایند، که شاید هیچ عبادتی بالاتر از این عبادت نباشد. بلکه من از اشخاصی که برای زیارت‌ها مثل زیارت مکه معظمه و مدینه منوره می‌خواهند به طور استحباب بروند، از آنها می‌خواهم و تقاضا می‌کنم که شما برای ثواب می‌خواهید مکه مشرف بشوید و یا می‌خواهید مدینه منوره و یا به عتبات مشرف شوید، امروز ثوابی بالاتر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید. و این سازندگی را همه با هم شروع کنید که ایران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات یابند. خداوند به همه شما اجر عنایت می‌کند و همان ثوابی را که شما از زیارت‌ها می‌خواهید، خداوند به شما در این جهاد خواهد داد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید