شناسه خبر : 6405 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دولت بخش خصوصی را به احتکار متهم کرده است

دولت ونزوئلا دستمال توالت تولید می‌کند

زمانی که دستمال توالت منزل شما رو به اتمام باشد و ذخیره ناامید‌کننده‌ای در خانه داشته باشید چه می‌کنید؟ اگر شما هم مانند دولت ونزوئلا باشید بلافاصله یک کارخانه دستمال توالت را صاحب می‌شوید.

زمانی که دستمال توالت منزل شما رو به اتمام باشد و ذخیره ناامید‌کننده‌ای در خانه داشته باشید چه می‌کنید؟ اگر شما هم مانند دولت ونزوئلا باشید بلافاصله یک کارخانه دستمال توالت را صاحب می‌شوید.
روز شنبه خورخه آرئاز معاون رئیس‌جمهور اشتغال موقتی دولت در کارخانه تولید دستمال در ایالت آراگوآ را اعلام کرد. او هدف مورد نظر خود را احیا و بازبینی روند تولید، بازاریابی و توزیع دستمال توالت بیان کرد. معاون رئیس‌جمهور گفت: «حمایت از مصرف‌کنندگان در اقتصاد اجازه احتکار کردن یا نقص در تولید و توزیع کالاهای ضروری را نمی‌دهد.» به گزارش تلویزیون دولتی ونزوئلا منظور آرئاز از حمایت از مصرف‌کنندگان یک نهاد دولتی است که در 13 سپتامبر توسط نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا تشکیل شد تا جنگ اقتصادی را که در کشور ایجاد شده بود، شکست دهد. این گروه مسوول رسیدگی به مشکلات و کفاف ندادن تولیدات صنایع گوناگون در جامعه شامل غذا و دیگر محصولات و اتخاذ راهکارهای لازم در صورت لزوم برای تامین منافع ملت در حوزه کشورهای آمریکای جنوبی است. اما انگار دستمال توالت هم یک بخش بسیار مهم از جنگ است. این وسیله ضروری سرویس بهداشتی یکی از کالاهای اصلی و از اقلامی بود که از اوایل سال جاری در قفسه‌های مغازه‌ها پیدا نمی‌شد. برای نمونه در کاراکاس هرگاه این محصول وارد بازار می‌شد صف‌های طولانی برای خرید آن شکل می‌گرفت. هر قدر که مقدار دستمال توالت و محصولات دیگر مثل برنج و روغن آشپزی در بازار کمیاب می‌شد سرزنش دولت نیز بیشتر و بیشتر می‌شد.
مخالفان اقتصادی و سیاسی می‌گویند ریشه این کمبودها ناشی از سیاست‌های نادرست دولت از قبیل کنترل قیمت کالاهای اساسی و محدودیت شدید عرضه ارز خارجی است. آنها می‌گویند این سیاست‌ها باعث می‌شود که حتی بسیاری از تولیدکنندگان نیز نتوانند این کمبودها را بشکنند. اما دولت معتقد است شرکت‌های خصوصی عمداً این بخش از کار را انجام نمی‌دهند و آنها را به احتکار محصولات متهم می‌کند به این امید که بعداً محصولات‌شان را به قیمت بالاتر بفروشند. دولت همچنین اشاره کرده که این مشکل مربوط به یک توطئه بزرگ‌تر است. بر اساس گزارش تلویزیون دولتی ونزوئلا، الخاندرو فلمینگ وزیر تجارت این کشور این‌طور می‌گوید که هیچ نقصی در تولید وجود ندارد. اما تقاضای مازاد کنونی که در بین مردم جو روانی خرید ایجاد کرده محصول جنگ رسانه‌هاست.
فلمینگ در آن گزارش اعلام کرد دولت برای برآورده ساختن نیاز مردم 50 میلیون رول دستمال توالت وارد خواهد کرد. به گفته وزیر تجارت ممکن است محصولات بهداشتی دیگر مثل خمیردندان و صابون نیز در حجم‌های بالا به همین دلیل وارد شوند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید