شناسه خبر : 5505 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

۴۰ درصد تورم، ۱۷طلاق در هر ساعت

آی‌فیلم یا کوره اسکناس‌سوزی

پس از حدود هشت سال که رئیس دولت نتوانست بدون جنجال و شعارهای اعتراضی به دیدار دانشجویان در دانشگاه‌های پایتخت برود، حسن روحانی به دیدار دانشجویان رفت و به شدت نیز مورد استقبال آنان قرار گرفت.

حمید‌‌ه حق‌پرست
پس از حدود هشت سال که رئیس دولت نتوانست بدون جنجال و شعارهای اعتراضی به دیدار دانشجویان در دانشگاه‌های پایتخت برود، حسن روحانی به دیدار دانشجویان رفت و به شدت نیز مورد استقبال آنان قرار گرفت. این هفته رئیس‌جمهور به سنت 16 سال گذشته به دانشگاه رفت و دانشجویان دانشگاه تهران به مانند سیدمحمد خاتمی از وی استقبال کردند. حسن روحانی نیز در جمع دانشجویان تاکید کرد: «... جو امنیتی نفاق را توسعه می‌دهد، دستگاه‌های امنیتی راه را برای دیپلماسی باز کنند... نباید در روند معیوب بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار شویم... دستگاه‌های امنیتی باید به دانشجو و دانشگاهیان اعتماد کنند... این دولت فشارهای محفلی را بر دانشگاه نخواهد پذیرفت...». باید منتظر ماند و دید در سال‌های آتی نیز همچنان دانشجویان با روی گشاده با رئیس‌جمهور برخورد خواهند کرد یا قرار است خاطرات آنان در مواجهه با محمود احمدی‌نژاد تکرار شود.»

آی‌فیلم یا کوره اسکناس‌سوزی
بسیاری از کشورهای جهان با تاسیس شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای به زبان‌های دیگر تلاش می‌کنند تا تصویر کشور خود را در میان مخاطبان کشور مقصد ترمیم یا تصحیح کنند. کافی است به دو رو بر خود نگاه کنیم و تاثیر مجموعه‌های index:1|width:250|height:353|align:left تلویزیونی ساخت کشور برادر و همسایه -ترکیه- را بر مخاطبان ایرانی رصد کنیم. مطمئناً پس از مشاهده مجموعه‌هایی چون عشق ممنوع، ایزل و حتی حریم سلطان تصویری مقتدر و پیشرفته از این کشور در ذهن مخاطبان نقش می‌بندد. حال به عملکرد شبکه Ifilm که قرار است تصویری تازه از ایران را به مخاطبان عرب که اصولاً سوءتفاهمات گسترده‌ای نیز در تعامل با ما دارند، نمایش دهیم، آیا با تماشای سریال‌هایی که از این شبکه پخش شده است می‌توان شاهد ترمیم یا تصحیح تصویر ایرانیان در ذهن مخاطبان در جهان عرب باشیم؟ هرچند که معتقدم این اتفاق نیفتاده است. اما به فرض که زحمات دست‌اندرکار صدا و سیما به نتیجه رسیده باشد، در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که پخش سریالی با موضوعی نژادپرستانه با اظهارات عوامانه علیه اعراب از شبکه‌ای که قرار است تصویری مناسب از روحیات و احوال ما به مخاطبان جهان عرب بدهد با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ آیا پخش سریال بی‌ارزش «ساخت ایران» تنها برای پر کردن کنداکتور پخش این شبکه بوده است. اگر شبکه mbcpersia در سریالی با دوبله فارسی ایرانیان را مشتی تنبل شکم‌باره نشان می‌داد که عرضه هیچ اقدامی را نداشتند، مخاطبان ایرانی نسبت به نیت تهیه‌کنندگان این شبکه چه برداشتی پیدا می‌کردند. آیا اقدام عزیزان Ifilm مصداق داستان گاو نه من شیرده با این تفاوت که در این ماجرا ما حتی به یک بطری شیر کم‌چرب هم رضایت داریم، نیست؟ شاید هم دوستان تنها به لگد این موجود علاقه دارند و به صورتی تنها می‌خواهند فحش‌ها و لطایفی که برخی عوام درباره قومیت‌های مختلف بر زبان جاری می‌کنند را ترجمه کرده و به هنرمندانه‌ترین شیوه به سمع و نظر مخاطبان اصلی برسانند. قاعدتاً مدیران ارشد سیما به هیچ عنوان علاقه‌مند به پمپاژ نفرت نژادی و مذهبی در منطقه نیستند، با این توصیف این عزیزان باید با دقت بیشتری به شبکه‌هایی چون Ifilm، کوثر، پرس و... نظارت ‌کنند مبادا این شبکه‌ها تنها به مثابه کوره‌های اسکناس‌سوزی عمل کرده و در آینده به منافع ملی ایران آسیب برسانند.

40 درصد تورم، 17 طلاق در هر ساعت
این روزها بحث طلاق به یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه‌شناسان و مسوولان ایرانی بدل شده است. به همین منظور نیز طرح‌ها و برنامه‌های متعددی در این زمینه به مرحله اجرا درآمده است. روزهای میانی مهرماه به عنوان هفته «ازدواج» نامگذاری شده بود. اعتماد به این مناسبت در گزارشی تاکید کرد:
«... برخی کارشناسان معتقد هستند که دلیل عدم ازدواج جوانان، اقتصادی است و گروهی دیگر معتقدند که فرهنگی است. بر اساس آمارهای جمع‌آوری شده در هر ماه 12 هزار و 527 طلاق، در هر شبانه‌روز 411 طلاق و در هر ساعت نیز 17 طلاق به ثبت رسیده است و این در حالی است که بر اساس اعلام رسمی نرخ تورم امسال بیش از 40 درصد است ولی همچنان مسوولان مشکلات اقتصادی را مهم تلقی نمی‌کنند. این در حالی است که آمارها نشان می‌دهد نرخ تورم در ماندگاری ازدواج و افزایش طلاق تاثیر مستقیم دارد. آمارها نشان می‌دهد هر چه میزان تورم بیشتر شده، میزان ماندگاری ازدواج‌ها کمتر شده است. تورم در سال 1391 نسبت به سال گذشته‌اش 10 درصد افزایش داشته و میزان ماندگاری ازدواج‌ها به همین میزان کمتر شده است... مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران دلایل افزایش طلاق و کاهش ازدواج در ایران را تابع عوامل دیگری می‌داند و می‌گوید: در بسیاری از کشورهای دنیا از بنگلادش تا آمریکا که فقیرترین و قدرتمندترین کشورها هستند، کمتر کشورهایی پیدا می‌شوند که وام ازدواج پرداخت کنند. دادن وام باعث می‌شود آن گونه که لازم است اشتغال در کشور به وجود نیاید. ما به سازمان ملی جوانان گفته بودیم که این کار را انجام ندهید اما متاسفانه اتفاقی نیفتاد. ما یک کشور اسلامی هستیم ولی هیچ کدام از دستورالعمل‌های اسلام را درباره ازدواج رعایت نمی‌کنیم. در اسلام آمده است که کسی می‌تواند ازدواج کند که خرج خودش و خرج یک نفر دیگری را تامین کند.»

وضع نگران‌کننده یکی از 9 ذخیره‌گاه زیست کره جهان
وضعیت محیط زیست ایران در حالت بحران است. کافی است تنها به تیتر رسانه‌های مختلف توجه کنید تا به سادگی به این امر پی ببرید. بهار در هفته گذشته به یکی دیگر از بحران‌های محیط زیستی کشور توجه کرده است. این روزنامه در گزارشی می‌نویسد:«... جزیره میانکاله به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تنوع زیستی موجود در آن، یکی از ذخایر زیست‌کره به شمار می‌آید. علاوه بر این، منطقه‌ای شکننده است که توان و استعداد اکولوژیک احداث پالایشگاه در درون یا نزدیکی خود را ندارد. احمدی‌نژاد اما در این منطقه بکر زیست‌محیطی پالایشگاه ساخت؛ پالایشگاهی که حالا میراثش برای میانکاله آلودگی نفتی، آلودگی خاک و باران‌های اسیدی است. اگرچه بر اساس ماده 105 قانون برنامه سوم توسعه، استقرار صنایع در کشور نیازمند ارزیابی‌های زیست‌محیطی است و رعایت نتایج ارزیابی توسط مجریان طرح‌ها الزامی است، اما گزارش اولیه ارزیابی زیست‌محیطی برای ساخت پالایشگاه نفت مازندران در بهمن 83 به سازمان محیط زیست ارسال و در 21 خرداد 87 در کمیته ملی ارزیابی زیست‌محیطی مطرح شد و با احداث آن در مکان پیشنهادی که در هفت کیلومتری تالاب بین‌المللی میانکاله و با وسعت 168 هکتار در اراضی ملی روستای» حسین‌آباد بهشهر قرار داشت، مخالفت شد. با این حال دفتر پالایشگاه نفت مازندران در بهشهر، بهمن 87 با حضور امام جمعه، فرماندار وقت، نماینده مردم شرق مازندران و مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره پالایشگاه افتتاح شد. سرانجام مکان جدیدی به مساحت 130 هکتار که به گفته «هرمز محمودی‌راد» مدیرکل وقت محیط زیست استان مازندران فاصله آن تا شهر آب‌بندان، شهر رستم‌کلا و میانکاله بررسی شد، مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار گرفت و مجوز احداث پالایشگاه در اوایل سال 91 صادر شد. جزیره میانکاله که تنها جزیره ایرانی دریای خزر به شمار می‌آید، با حفر کانالی در سده‌های گذشته از شبه‌جزیره مجاور جدا شده تا از تمامی مناطق دور و اطراف خود بکرتر مانده و جزیره‌ای شکل بگیرد که در شمال با دریای خزر و در جنوب با خلیج گرگان همسایه بوده و از شرق به آبراهی باریک موسوم به «تنگه چپق‌اوغلی» و از غرب به کانال طبیعی خزینی منتهی شود تا تمام و کمال این مجموعه در کنار شبه‌جزیره میانکاله و خلیج گرگان، پناهگاه حیات‌وحش میانکاله نام بگیرد... ماجرای احداث این پالایشگاه، در شرایطی صورت پذیرفت که این طرح با طرح‌های بالادست آن منطقه، یعنی طرح آمایش سرزمین استان مازندران و طرح جامع استان مغایرت داشت. باید منتظر ماند و دید معصومه ابتکار رئیس جدید سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در این زمینه چه برنامه‌ای را به مرحله اجرا خواهد گذاشت؟

25‌درصد سالمندان ایرانی به خودکشی فکر می‌کنند
پیری برای بسیاری از شهروندان در مناطق پیشرفته جهان، به معنای دوران آرامش و استراحت به دور از دغدغه‌های روزمره و پرداختن به اموری است که در دوره میانسالی برای آن وقتی وجود نداشته است. اما این مساله در کشورهای کمتر توسعه‌یافته بیشتر به نوعی کابوس بدل می‌شود که در کنار بیماری‌های احتمالی از نوعی ناامنی برای ادامه حیات نیز ناشی می‌شود. تهران‌امروز در این زمینه در گزارشی به آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت درباره سالمندان ایرانی اشاره می‌کند. این روزنامه می‌نویسد: «... عباسعلی ناصحی، مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت از شیوع افسردگی و افکار خودکشی در دوران سالمندی خبر داده و می‌نویسد 25‌درصد افراد سالمند افسرده هستند و به خودکشی فکر می‌کنند... سالمندان احساس می‌کنند در این دوران وقتی فرزندانشان ازدواج می‌کنند و از منزل و خانه می‌روند با منزل خالی مواجه می‌شوند و از این حیث دچار مشکلاتی می‌شوند.»

امتیازات عجیب و غریب برای «آقازاده‌های فرهنگی»
این روزها هر لحظه خبری درباره تخلفات مدیران پیشین در رسانه‌ها منتشر می‌شود. تعدد این اخبار به حدی رسیده است، که حتی حس کنجکاوی خبرنگاران را نیز زیاد تحریک نمی‌کند. در این میان به نظر می‌رسد افشاگری تازه سایت انتخاب، شاخک‌های بسیاری را تحریک کند. این سایت گزارشی درباره وضعیت دانشجویان بورسیه تهیه کرده است... انتخاب می‌نویسد: «... در حالی که صدها هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی و فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها در انتظار عضویت در هیات علمی به سر می‌برند، مدارک و مستندات نشان می‌دهد طی دولت‌های نهم و دهم چندین هزار نفر از افراد بدون عبور از رقابت کنکور به عنوان بورسیه دکترا پذیرفته شده و پس از آن به عنوان عضو هیات علمی پذیرفته می‌گردند.» این سایت در ادامه با انتشار تصویر چند سند فاش می‌کند فرزندان یک رئیس دانشگاه جنجالی معزول، که موجب اخراج و بیکاری دانشجویان و استادان زیادی شده است، در کمتر از دو ماه امور بورسیه پسر و دختر خود را مهیا کرده و همچنین موجب عضویت آقازاده خود در هیات علمی دانشگاه علم و صنعت شده است. باید منتظر ماند و دید چه زمانی به اقدامات این رئیس دانشگاه که به مظهر آموزش عالی در دوره احمدی‌نژاد بدل شده است، رسیدگی خواهد شد؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید