شناسه خبر : 5480 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

گزارشی از وضعیت انتخاباتی حزب سوسیالیست فرانسه

فرانسه بی ‌فرانسوا

فرانسوا اولاند در حرکتی شگفت‌آور اعلام کرد برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شود.

فرانسوا اولاند در حرکتی شگفت‌آور اعلام کرد برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شود. رهبر حزب سوسیالیست در یک سخنرانی‌ تلویزیونی گفت: «تصمیم گرفته‌ام برای تجدید تصدی‌گری‌ام نامزد نشوم.» اولاند 62‌ساله که با کاهش چشمگیر نرخ محبوبیت خود روبه‌رو بوده، نخستین رئیس‌جمهور ضمن خدمت بوده که خواستار انتخاب مجدد به عنوان رئیس‌جمهور نشده است. بسیاری، نامزد حزب محافظه‌کار «جمهوریخواه» را نامزد مطلوب در انتخابات سال بعدی می‌دانند. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند مارین لوپن از جبهه ملی فرانسه می‌تواند نزدیک‌ترین رقیب فیون باشد.
فرانسوا اولاند که در برنامه‌ای مستقیم از کاخ الیزه با مردم صحبت می‌کرد، گفت به واسطه پرهیز از خطراتی که نامزدی وی می‌تواند به‌دنبال بیاورد و برای جلوگیری از چند‌دستگی ترجیح می‌دهد در رقابت انتخاباتی شرکت نکند. او در سخنان خود ضمن مرور سریع کارنامه دوره ریاست‌جمهوری‌اش و برشمردن دستاوردهای مثبت و منفی آن از نتایج به‌دست‌آمده ابراز رضایت کرد و نسبت به خطرهای موجود برای آینده فرانسه هشدار داد. اولاند در ادامه خاطرنشان کرد که نیازهای کشورش را نسبت به بلندپروازی‌های شخصی خود مقدم‌تر می‌داند.
در حالی که میزان محبوبیت فرانسوا اولاند در ماه‌های اخیر افت زیادی داشت، زمزمه‌ها پیرامون شرکت یا عدم شرکت او در انتخابات مقدماتی سوسیالیست‌ها و دور دوم ریاست جمهوری بحث‌های زیادی برانگیخته بود. نامزدهای انتخابات درون‌حزبی سوسیالیست‌ها از اول تا پانزدهم دسامبر فرصت دارند تا خود را معرفی کنند. انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزد چپ ۲۲ و ۲۹ ژانویه برگزار می‌شود. تاکنون چهار نفر نامزدی خود را به‌طور رسمی برای انتخابات مقدماتی حزب سوسیالیست فرانسه اعلام کرده‌اند: آرنو مونتبورگ، بنوا هامون، ماری-نوئل لینمان و ژرار فیوشه. آرنو مونتبورگ، وزیر سابق بازسازی صنعتی، وزیر اقتصاد و فعال ضد سیاست‌های ریاضتی است. بنوا هامون نیز وزیر سابق آموزش و پرورش بوده است. لینمان عضو سوسیالیست مجلس سناست. ژرار فیوشه نیز بازرس امور کار و یک فعال کمونیست است. اشخاص دیگری که نام آنها به‌طور جدی مطرح است عبارتند از سگولن رویال (وزیر اکولوژی، توسعه پایدار و انرژی)، کریستین توبیرا (وزیر سابق دادگستری) و مانوئل والس (نخست‌وزیر).

هوشیار از ریسک‌ها
اولاند روز پنجشنبه گفت «در ماه‌های آتی، تنها وظیفه من این است که هدایت و رهبری کشورم را ادامه دهم.» او افزود: «جهان، اروپا و فرانسه در دوره تصدی‌گری من با چالش‌های عمده‌ای روبه‌رو بوده است. در این شرایط پرچالش خاص من می‌خواهم انسجام ملی حفظ شود.» اشاره او به حملات تروریستی کشنده‌ای بود که در جولای گذشته در نیس و در نوامبر 2015 در پاریس رخ داد، و نیز تیراندازی در دفتر نشریه شارلی ابدو چند ماه قبل از حملات پاریس. اولاند افزود که او نسبت به ریسک‌های جاری هوشیار بود و نسبت به خطرات جبهه ملی هشدار داده بود. از نخستین واکنش‌هایی که به امتناع اولاند از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفت، از سوی وزیر سابق اقتصاد، امانوئل ماکرون بود که گفت رئیس‌جمهور «تصمیمی شجاعانه» گرفت. خود ماکرون که چند ماه پیش از دولت استعفا داد، به عنوان یک میانه‌روی مستقل در انتخابات شرکت می‌کند. با این حال تصمیم اولاند مبنی بر عدم شرکت در انتخابات، جرقه رقابت در حزب سوسیالیست را از ماه ژانویه خواهد زد. نخست‌وزیر فرانسه، مانوئل والس، احتمالاً کاندیدای محبوب حزب خواهد بود. او هفته گذشته گفت در انتخابات مقدماتی حزب شرکت خواهد کرد. والس تصمیم اولاند را «انتخاب یک دولتمرد» خواند.
چند هفته پیش، حدود سه میلیون رای‌دهنده فرانسوی، فرانسوا فیون، نخست‌وزیر سابق را به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات دو‌مرحله‌ای ریاست‌جمهوری که در آوریل و می سال آینده برگزار می‌شود، برگزیدند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد او بالاتر از مارین لوپن، پیروز نخستین دور در ماه آوریل می‌شود. اگر والس نامزد سوسیالیست‌ها باشد در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. سپس، فیون در انتخابات نهایی پیروز می‌شود.
اولاند در طول دوره ریاست‌جمهوری خود سخت کوشید و همه انرژی خود را گذاشت تا بیکاری را کاهش دهد. نرخ بیکاری اخیراً رو به کاهش گذاشته اما این بسیار دیرتر از زمانی است که اولاند امیدوار بود. از ژانویه 2015 اولاند با حملات تروریستی گروه‌های جهادی روبه‌رو شد. دولت فرانسه در هراس از حملات بیشتر وضعیت اضطراری برقرار کرد. اولاند پس از دوره آشوبناک رئیس‌جمهور راست میانه، نیکلا سارکوزی، به قدرت رسید و وضعیت بازگشت به شرایط عادی را فراهم کرد. با این حال اصلاحات از جانب جناح چپ حزب مورد حمله قرار گرفت، برای مثال در کتاب «یک رئیس‌جمهور نباید این را بگوید.»

گامی آرامش‌بخش: تحلیل هیو شوفیلد
تصمیم فرانسوا اولاند مبنی بر عدم شرکت دوباره در انتخابات، همچون آرامشی بزرگ بر حزب سوسیالیست و شاید حتی بر خودش وارد شد. بی‌شک او مدت‌ها در این باره فکر کرده است. به هر حال، این تحقیرآمیز است که یک نفر فکر کند که در تمام دوران جمهوری پنجم، او تنها رئیس‌جمهوری است که به این نتیجه رسیده که لیاقت دور دوم ریاست‌جمهوری را ندارد. اما چقدر تحقیرآمیزتر می‌شد اگر در انتخابات شرکت می‌کرد و در همان دور اول از مارین لوپن شکست سنگینی می‌خورد؟ یا بدتر از آن، حتی در انتخابات مقدماتی حزب سوسیالیست شکست می‌خورد؟
اولاند محبوبیتش را نه‌تنها در کشور، بلکه در اردوی خودش نیز از دست داده است. نقطه قاطع شاید دو ماه پیش معلوم شد، هنگامی که دو روزنامه‌نگار لوموند کتابی منتشر کردند با عنوان «یک رئیس‌جمهور نباید این را بگوید». در این کتاب، دو روزنامه‌نگار شمار بسیاری از بی‌خردی‌ها و اشتباهاتی را که اولاند در دوره ریاست‌جمهوری‌اش مرتکب شده آورده‌اند. حزب سوسیالیست از این کتاب بسیار خشمگین شد و لوموند آن را یک خودکشی سیاسی دانست. با این حال، بسیاری از اعضای حزب می‌دانستند که اولاند دیگر شانس جدی‌ای برای انتخاب مجدد ندارد.
در طول دوره ریاست‌جمهوری اولاند، اصل اساسی او آشتی برقرار کردن بوده است. مهم نبود که چه راهی را پیش می‌گیرد، به شرط اینکه راهی میانه بین جناح راست و جناح چپ حزب باشد. به این ترتیب، او همواره نامزدی میانه بوده است که حزب سوسیالیست را از دوشقه شدن نجات می‌داده. اما هردو جناح راست و چپ حزب دیگر از این مصالحه خسته شده‌اند. چپ سال‌هاست که فکر می‌کند رئیس‌جمهور به اصول‌شان خیانت کرده است. در پارلمان، بلوک سفت‌وسختی از نمایندگان وجود دارد که به آنها les frondeurs (شورشی‌ها) می‌گویند.
اما حالا جناح راست در قالب نخست‌وزیر اولاند -‌‌مانوئل والس -‌ دچار ناامیدی است. در هفته‌های گذشته، والس بیش از پیش در برابر عموم درباره رئیس‌جمهور نظر می‌دهد. روز دوشنبه، این دو در کاخ الیزه با یکدیگر ناهار خوردند، که گویا با آشتی به پایان رسیده است. در واقعیت، شاید این لحظه‌ای بوده که والس به رئیس‌جمهور گفته که آماده شرکت در رقابت است. تصمیم اولاند هرچه بود، والس می‌خواست نامزد بشود. شاید اولاند برای جلوگیری از درگیری‌های غیرضروری تصمیم گرفته از رقابت کنار بکشد. او هفت‌تیر را روی میز ریاست‌جمهوری رها کرد.

بمب خبری
چندین رسانه فرانسوی به این نکته اشاره کرده‌اند که این نخستین بار در تاریخ فرانسه مدرن است که یک رئیس‌جمهور ضمن خدمت تصمیم گرفته برای دومین بار پیاپی در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نکند. بعد از تعلیقی که به دنبال اعلامیه اولاند درباره عدم شرکتش در انتخابات آمد، بسیاری از روزنامه‌های فرانسوی مثل Le Parisien آن را یک «بمب خبری» خواندند.
روزنامه کاتولیک La Croix این تصمیم را «بی‌سابقه» خواند و افزود: «البته، هرچند در نظر قابل تصور بود، اما تا این اندازه محتمل نبود.» روزنامه Observateur در این باره نوشت که تنها رئیس‌جمهور دیگر که نتوانست برای دومین بار پیاپی در انتخابات شرکت کند ژرژ پمپیدو بود، اما علت این رویداد، مرگ او بود. این روزنامه نتیجه می‌گیرد «در مقابل، اولاند خودش را به مرگ سیاسی زد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید