شناسه خبر : 5178 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ماجرای دو تذکر رهبری به جلیلی

دلواپسان با نتانیاهو هم‌زبان شده‌اند

هفته پیش رسانه‌های ایرانی در کنار مسائل داخلی از جمله روزهای پایانی تصویب لایحه بودجه سال ۹۴ به دو تحول خارج از مرزها نیز نگاه ویژه‌ای داشتند. نخستین تحول در ارتباط با مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی در وین بود. تحولی که از سوی دو طرف با خوش‌بینی محتاطانه‌ای مواجه شد و در مقابل خشم دشمنان ایران به ویژه در تل‌آویو را به همراه داشت.

هفته پیش رسانه‌های ایرانی در کنار مسائل داخلی از جمله روزهای پایانی تصویب لایحه بودجه سال 94 به دو تحول خارج از مرزها نیز نگاه ویژه‌ای داشتند. نخستین تحول در ارتباط با مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی در وین بود. تحولی که از سوی دو طرف با خوش‌بینی محتاطانه‌ای مواجه شد و در مقابل خشم دشمنان ایران به ویژه در تل‌آویو را به همراه داشت. دومین تحول اما در کشور همسایه غربی رخ داد و ارتش این کشور با مستشاری ایران هجوم گسترده‌ای را برای آزادسازی تکریت-زادگاه دیکتاتور معدوم عراق- که امروزه به یکی از مراکز اصلی گروهک داعش بدل شده است، آغاز کرد. این خبر به ویژه با شایعه حضور سردار قاسم سلیمانی در منطقه و فرماندهی او بر عملیات بیشتر مورد توجه رسانه‌های ایرانی قرار گرفت. از دیگر مطالب مهم هفته پیش مطبوعات می‌توان به گزارش‌های آنها درباره سفر حسن روحانی به قم و ملاقات‌های گرم او و مراجع تقلید اشاره کرد. دیدارهایی که نشان از رضایت کلی بزرگان قم از رئیس‌جمهور داشت.
در هفته پیش رسانه‌های ایرانی خبری جالب را نیز به نقل از یک روزنامه آمریکایی منتشر کردند. به گزارش انتخاب به نقل از واشنگتن‌پست «باراک اوباما سال گذشته به منظور حفظ مذاکرات هسته‌ای با ایران، تهدید کرد که اگر هواپیماهای اسرائیل به قصد حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران به پرواز در بیایند، آنها را ساقط می‌کند. تهدید اوباما باعث شد نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از دستور حمله به ایران صرف‌نظر کند.»

دلواپسان با نتانیاهو هم‌زبان شده‌اند
در هفته پیش برخی از چهره‌های حامی رئیس‌جمهور برای دفاع از دستاورد‌های دیپلماتیک او در بحث هسته‌ای به صراحت وارد میدان شدند. از جمله این چهره‌ها می‌توان به اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد. او در همایش ملی توسعه پایدار و متوازن منطقه‌ای به صراحت اعلام کرد: «...‌در شرایط کشور همدلی ملت برای ما خیلی مهم است، البته الان به هر دلیلی این همدلی مقداری آسیب دیده است. در مهم‌ترین پروژه دولت که تلاش می‌شود به سرانجام برسد و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز مورد حمایت رهبری است، باز این دلواپسان چه بر سرشان می‌آورند و با نتانیاهو همزبان شده‌اند... نتانیاهو آنجا اوباما را تهدید می‌کند و اینجا هم دلواپسان می‌گویند ما اسرار را می‌گوییم. البته ما نمی‌دانیم این چه سری است. تا تیم مذاکره‌کننده با طرف مقابل که آنها هم شیطنت می‌کنند به نتایجی می‌رسد، بعضی از این دلواپسان به جای استقبال در فرودگاه می‌آیند و حرف‌هایی می‌زنند. تریبون مجلس هم که باز است و هر چه بخواهند می‌گویند و میلیون‌ها نفر از مردم می‌شنوند. و بعضی از دروغ‌ها نیز باور می‌شود.»
در همین حال نخست‌وزیر رژیم اسرائیل نیز که به نظر می‌رسد حسابی دلواپس است، در سفری پرحاشیه برای سخنرانی در کنگره ایالات متحده به این کشور سفر کرد. سفری که هیچ یک از مقامات ارشد اجرایی آمریکا از جمله باراک اوباما، رئیس‌جمهور و جان کری وزیر امور خارجه این کشور حاضر به ملاقات با او نشدند و حتی بسیاری از سناتورهای دموکرات ترجیح دادند هنگام نطق نتانیاهو از حضور در ساختمان کنگره صرف‌نظر کنند. نتانیاهو اما در نطق خود چیز جدیدی نگفت و تنها به تکرار ادعاهای سابق خود پرداخت. کیهان پیش از سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل در تحلیلی تاکید کرده بود که نتانیاهو در پوشش مخالفت با این توافق، به حمایت از آن پرداخته و می‌پردازد!

هاشمی می‌آید
تعداد قابل توجهی از اعضای مجلس خبرگان رهبری در نامه‌ای به اکبر هاشمی‌رفسنجانی از او خواستند برای ریاست مجلس خبرگان، نامزد شود. به گزارش «سفیرنیوز» نزدیک به علی‌اکبر ناطق‌نوری، در نامه این نمایندگان با اشاره به شرایط حساس و خطیر کنونی از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خواسته شده بدون توجه به حواشی و موج تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد به عنوان رئیس مجلس خبرگان خودش را نامزد کند. در همین رابطه یک منبع نزدیک به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار داشت: «آقای هاشمی کاندیدای ریاست مجلس خبرگان خواهد شد.» از سوی دیگر خبر می‌رسد، سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی گفته است اگر هاشمی‌رفسنجانی بیاید من کاندیدای ریاست مجلس خبرگان نمی‌شوم. این پایگاه خبری می‌افزاید: «...تعداد انگشت‌شماری از نمایندگان خبرگان حامی احمدی‌نژاد و نزدیک به جریان پایداری، با استفاده از امکانات تبلیغاتی تیم احمدی‌نژاد و پایداری درصدد تحریک نامزد رقیب برای کاندیداتوری مقابل آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی هستند.»
کیهان نیز در خبری ویژه نارضایتی خود را از بازگشت اکبر هاشمی به ریاست خبرگان رهبری و همچنین شرط خود برای حمایت از محمود هاشمی‌شاهرودی را به صورتی آشکار بیان کرد. این روزنامه نوشت: «...جریان رسانه‌ای فعال در فتنه 88 و سرخورده از تحولات مجلس خبرگان در حال سناریوسازی چندلایه است. بعد از رحلت آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی، شبکه حامی فتنه از یک‌سو سعی کرد امید بازگشت آقای هاشمی به منصب ریاست مجلس خبرگان را احیا کند حال آنکه از یک‌سو هاشمی تکلیف خود را با فتنه‌گران یکسره نکرده بود تا اطمینان خاطری برای نیروهای مومن انقلابی باشد و از سوی دیگر مجلس خبرگان همان مجلس انقلابی و بصیری بود که اکثریت قریب به اتفاق آن در ماجرای فتنه 88، پای اسلام و انقلاب و ولایت‌فقیه ایستادند. فاز دومی که شبکه سیاسی- رسانه‌ای مذکور کلید زده‌اند القای این مطلب است که بالاخره «هاشمی‌رفسنجانی» و «هاشمی‌شاهرودی» هر دو هاشمی هستند و اگر هم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی نامزد شود، نظر طیف مورد بحث و هاشمی‌رفسنجانی تامین شده است! در عین حال فاز سومی نیز از سوی این طیف- با ناامیدی- در حال تست شدن است. مبنی بر اینکه اگر بتوانند با استفاده از شگرد به اصطلاح غافلگیری، در آخرین فرصت‌ها تا زمان انتخابات هیات‌رئیسه مجلس خبرگان با اعلام نامزدی آقای هاشمی، آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی را در موضع رودربایستی بیندازند و مجبور به کناره‌گیری از نامزدی کنند. این در حالی است که منطقاً شرط حمایت اعضای خبرگان از نامزدی آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، کسب اطمینان از ماندن او در جایگاه نامزدی و عدم کناره‌گیری است اما به اعتبار علت پیش‌گفته درباره عملکرد آقای هاشمی‌رفسنجانی، اکثریت قریب ‌به اتفاق مجلس خبرگان کمترین نظر مساعدی نسبت به او ندارند چه اینکه فتنه را خط قرمز می‌دانند و حداقل صلاحیت ریاست مجلس خبرگان را پایبندی پررنگ و صریح نسبت به این خط قرمز می‌شمارند...»

ماجرای دو تذکر رهبری به جلیلی
صادق خرازی دیپلمات سابق گفت‌وگوی مفصلی با «خبرآنلاین» داشت. در بخشی از این گفت‌وگو او به دو تذکری که مقام معظم رهبری به سعید جلیلی به عنوان مذاکره‌کننده ایران در بحث هسته‌ای دادند اشاره کرد. او گفت: «در اجلاس استانبول بود که آقایان تصمیم گرفتند تمام سوخت ۲۰‌درصدی ایران را بدهند و آن را به میله سوختی تبدیل کنند که مقام معظم رهبری مخالفت کردند و آن موضوع منتفی شد. حتی ملاقاتی که آقای جلیلی با آقای برنز انجام دادند و طرفین یک ساعت و نیم با یکدیگر مذاکره کردند هم دیگر موردی بود که رهبری انقلاب به آقای جلیلی تذکر دادند که شما اجازه نداشتید به صورت دوجانبه با آمریکایی‌ها مذاکره کنید. اگر قرار بر گفتن باشد که گفتنی‌ها بسیار است.» او در بخش دیگری از این گفت‌وگو نیز تاکید کرد: «...من نمی‌خواهم سعید جلیلی را متهم کنم، آقای جلیلی زحمات زیادی کشید. بالاتر از ایشان و شخص رئیس‌جمهور بساط را به هم ریخت. آقای جلیلی مجری بود، اگرچه معتقدم او هم فاقد حرفه‌ای بودن لازم در مذاکرات بود چرا که مذاکره‌کننده باید Flexible باشد. اما آقای جلیلی موضوع را ابلاغ می‌کرد و برمی‌گشت در حالی که مذاکرات سقف و کفی دارد و دنیای سیاست خارجی عرصه بده بستان و Give And Take است. شما به عنوان مذاکره‌کننده باید بدانی روی چه مسائلی معامله کنی تا مذاکره به نتیجه برسد. در آن دوره مذاکره‌ای انجام نشد بلکه بیانیه‌خوانی شد. آقای جلیلی فرد محترمی است ولی هر کسی یک توانایی دارد. ایشان بیشتر یک شخص ایدئولوژیک است، او شاید برای محیط‌های آکادمیک مناسب باشد اما در فضاهای کاربردی و سیاست خارجی چندان نمی‌تواند موفق باشد.»

هشدار مجدد وزیر کشور
هرچند که بسیاری تصور می‌کردند اظهارات دو هفته پیش عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور درباره ورود پول مواد مخدر در سیاست سهو لسان بوده است، اما تکرار مجدد آن نشان از آن داد که او در این زمینه دست‌کم شواهد محکمه‌پسندی دارد. هفته پیش وزیر کشور مجدداً درباره ورود «پول‌های کثیف» به حوزه سیاست هشدار داد. «عبدالرضا رحمانی‌فضلی» با انتقاد از نهادهایی که قانون «ضد‌پولشویی» را اجرا نکرده‌اند، اخطار داد: «اگر هوشیار نباشیم و مواظبت نکنیم حتماً بخشی از این پول کثیف عزم ورود به حوزه قدرت و سیاست را خواهد کرد...» هشدار مجدد وزیر کشور، در شرایطی بیان شد که سخنان پیشین او در این باره، اعتراض شماری از نمایندگان را برانگیخت که این اعتراض‌ها در قالب نامه 30‌امضایی «سوال» از وزیر کشور ظاهر شد. امضاکنندگان، رحمانی‌فضلی را بابت «زیر سوال بردن سالم‌ترین و شفاف‌ترین نظام انتخاباتی دنیا» مورد انتقاد قرار داده بودند. با وجود این احضار به مجلس برای پاسخگویی به سخنان پیشین وزیر کشور، در سخنان هفته پیش خود تعداد هشدارهای خود را افزایش داد تا نشان دهد عزم او برای پیشگیری از ورود «پول کثیف» به رقابت‌های انتخاباتی جدی است..

دلیل مرخصی معاون اول احمدی‌نژاد
در حالی که هنوز شب‌های حضور محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس دولت دهم در اوین به 20 روز هم نرسیده بود، رسانه‌ها از اعطای مرخصی به او خبر دادند. این ماجرا به یکی از سوژه‌های اصلی کنفرانس خبری سخنگوی قوه قضائیه در هفته پیش مبدل شد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در این‌باره به خبرنگاران گفت: «...طبق اعلام ایشان به دادستان و تایید پزشک، همسرشان دچار مریضی سختی بوده است و پزشک به نظرش رسیده اگر شوهر ایشان، ایشان را ببیند چه‌بسا در روحیه‌شان موثر باشد و از همین رو به درخواست و نظر پزشک و ضرورت حضور ایشان بر بالین همسر که دچار مریضی سختی بودند، دادستان تهران به‌صورت موقت با این مرخصی موافقت کرده و این مرخصی به‌صورت موقت است... هرکسی بخواهد از زندان بیرون برود، از او تضمین لازم گرفته می‌شود و اینکه تضمین چگونه باشد به نظر قاضی بستگی دارد.»

یونسی متهم می‌کند
علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام چند روز پیش با بیان اینکه گروه‌های تندرو در اختیار هیچ نهادی نیستند، به تیرگی روابط با کانادا اشاره کرد و افزود: آنچه در ارتباط با حادثه زهرا کاظمی اتفاق افتاد که همه مدارک آن موجود است چه کسانی این کار را کردند و البته عدالت خداوند درباره برخی‌ها اجرا شد، یک اراده شخصی بود که هنوز هم جمهوری اسلامی ایران هزینه آن را می‌پردازد. انتشار این خبر در ایرنا سبب شد در جلسه سخنگوی قوه‌قضائیه نیز این مطلب مطرح شود. محسنی‌اژه‌ای نیز گفت: «اینکه یک مقام رسمی بخواهد حرفی را بدون ارائه اسناد و مدارک به مرجع ذی‌صلاحش بزند، حتماً خلاف است و در پاره‌ای موارد قابل تعقیب و پیگیری قضایی است. شخص ایشان چنانچه اسناد و مدارکی در این خصوص دارد، باید ارائه دهد. ایشان کسی نیست که قوه قضائیه، سیستم اطلاعاتی و انتظامی را نشناسد...»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها