شناسه خبر : 4897 لینک کوتاه

نوشته ظریف در فیس‌بوک

از اینکه قدری در تقدیم گزارش تاخیر شد پوزش می‌خواهم. اکنون هم با اجازه شما فقط گزارش کوتاهی تقدیم می‌کنم، چون پادرد و کمردرد قدری شدید است و توفیق گزارش‌دهی را کم کرده است.

سلام دوستان
ساعت یک بعد از ظهر روز چهارشنبه به وقت ژنو و دو و نیم بعد از ظهر به وقت تهران است. عید قربان مبارک باد.
از اینکه قدری در تقدیم گزارش تاخیر شد پوزش می‌خواهم. اکنون هم با اجازه شما فقط گزارش کوتاهی تقدیم می‌کنم، چون پادرد و کمردرد قدری شدید است و توفیق گزارش‌دهی را کم کرده است. همان‌طور که احتمالاً در خبرها شنیده‌اید index:1|width:250|height:236|align:left دوشنبه‌شب پس از ورود به ژنو با خانم اشتون شام خوردیم و بحث‌های خوبی در مورد محتوا و شکل برگزاری جلسه داشتیم. دیروز صبح هم در جلسه 1+5 چارچوب پیشنهادهای ایران که به صورت پاور‌پوینت تهیه کرده بودیم را ارائه نمودم.
برای عنوان طرح ایران «پایان دادن به بحرانی غیر‌ضروری و باز کردن افق‌های جدید» را انتخاب کردم تا نشان دهم که نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران فاقد مبنای جدی است و ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. در چارچوب طرح پیشنهادی با دیدگاه جدید مبنی بر ضرورت پیگیری هدف واحد توسط همه بازیگران برای رسیدن به راه‌حل تاکید شده و حوزه‌هایی که می‌توانند مورد بررسی و توافق قرار گیرند نیز مشخص شده است. این چارچوب به عنوان یک رویکرد جدید مورد استقبال قرار گرفت و روسای هیات‌ها هم در اظهارنظرهای خود عموماً مثبت برخورد کردند. البته ما می‌خواهیم به صورت مشابه، رویکرد جدیدی هم از سوی 1+5 ببینیم. در ادامه جلسه، بعد از ظهر دیروز روسای هیات‌ها (که در سطح معاون وزیر هستند) و هیات ایرانی به ریاست دکتر عراقچی جزییات چارچوب پیشنهادی ایران را مورد تبادل نظر قرار دادند و هم‌اکنون هم مشغول ادامه مذاکره هستند.
من هم دیشب برای بار دوم بحث مفصل و خوبی با خانم اشتون در مورد جمع‌بندی مذاکرات دیروز داشتم. امروز هم وزیر امور خارجه سوئیس برای ملاقات از برن (پایتخت سوئیس) به ژنو آمد و گفت‌وگوی خوبی درباره موضوعات مختلف داشتیم. قرار است بعد از ظهر امروز جلسه جمع‌بندی با حضور بنده و خانم اشتون و هیات‌های دو طرف برگزار شود و بعد هم مصاحبه مطبوعاتی و بازگشت به تهران. ادامه مذاکرات چند هفته دیگر در ژنو خواهد بود و در این فاصله اعضای 1+5 فرصت خواهند داشت در مورد جزییات طرح ایران و اقداماتی که باید انجام دهند آمادگی لازم را کسب کنند. همان‌طور که قبلاً هم خدمت‌تان عرض کردم، مذاکره و رسیدن به راه‌حل دشوار است و مذاکره در جزییات نیازمند زمان و دقت فراوان. نمی‌شود انتظار داشت که بی‌اعتمادی متقابل انباشته‌ای که میان طرفین ایجاد شده است با یک جلسه مثبت و سازنده کاملاً برطرف شود. البته همزمان نیاز به اعتماد عمومی هم هست چون یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین‌المللی حفظ ماهیت محرمانه آنهاست و معمولاً هر مقدار مذاکره‌کنندگان کمتر خبر به بیرون درز بدهند، بیشتر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است. به هر حال قرار نبود کار آسانی باشد ولی به لطف خدا و حمایت شما مردم خوب اطمینان دارم و می‌دانم که عاقبت کار مثبت خواهد بود. خدانگهدار.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید