شناسه خبر : 416 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تا انتخابات

مشق ریاست‌جمهوری مشایی

انشقاق در جبهه پایداری به خاطر حدادعادل

این روزها هر چه به زمان انتخابات نزدیک می‌شویم اگر‌چه اخبار رقابت‌ها و کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بیشتر می‌شود اما بحثاز برقراری امنیت و چگونگی مدیریت امنیتی در آن ایام هم بیشتر دیده و شنیده می‌شود

نفیسه زارع‌کهن
این روزها هر چه به زمان انتخابات نزدیک می‌شویم اگر‌چه اخبار رقابت‌ها و کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بیشتر می‌شود اما بحث از برقراری امنیت و چگونگی مدیریت امنیتی در آن ایام هم بیشتر دیده و شنیده می‌شود و این‌گونه است که در حالی که اخبار رسیده حکایت از دستور به دانشگاه‌ها و مدارس برای اتمام دروس در پایان اردیبهشت دارند تا بتوانند مدیریت شرایط اجتماعی را بهتر بر عهده بگیرند، فرمانده سپاه تهران بزرگ هم از برنامه‌های امنیتی برای انتخابات خبر داده است. به گزارش ایسنا سردار کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ در مورد برنامه‌های سپاه محمد رسول‌الله (ص) برای تامین امنیت در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده اظهار کرده است: «سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی کرده است که در سال آینده اعلام می‌شود.»

اصلاح‌طلبان
در هفته گذشته اصلاح‌طلبان روزهای آرامی را در برابر انتخابات پیش رو می‌گذرانند و هنوز خبری از تصمیم برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری از آنها به گوش نمی‌رسد. گرچه طبق خبری که چند روز قبل روزنامه آرمان منتشر کرد اصلاح‌طلبان احتمالاً تمرکز خود را بر انتخابات شوراها خواهند گذاشت. به گفته ژاله فرامرزیان، سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات جلسه آخر این تشکل سیاسی تماماً معطوف به موضوع انتخابات شوراها بوده و طی آن کمیته انتخابات شوراهای اصلاح‌طلبان آغاز به کار کرده است و روش حضور نمایندگان اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها در جلسات این کمیته و با هم‌اندیشی تمامی چهره‌های اصلاح‌طلب از اقصی‌نقاط کشور مشخص خواهد شد. ژاله فرامرزیان درباره برگزاری همایش اصلاح‌طلبان هم گفته است: «این همایش در دو ماه آینده برگزار می‌شود اما جزییات همایش بر عهده ستاد برگزاری همایش است که در این باره جمع‌بندی خواهند داشت و جزییات آن را اعلام می‌کنند.» اما در همین حال خبرگزاری مهر مدعی شد که استراتژی راهبردی کاندیدای حداکثری و انتظارات حداقلی «از سوی اتاق فکر اصلاحات برای انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری تعیین شده است». به نوشته این خبرگزاری در جلسه هفته پیش اتاق فکر انتخاباتی اصلاح‌طلبان که با حضور محمد خاتمی، غلامحسین کرباسچی، عبدالله نوری، محمد‌رضا خاتمی، مجید انصاری، محمدعلی نجفی، اسحاق جهانگیری، نجفقلی حبیبی و... برگزار شد، استراتژی راهبردی کاندیدای حداکثری و انتظارات حداقلی «برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات تعیین شد. در این جلسات برخی عقیده دارند تنها با کاندیداتوری خاتمی اصلاح‌طلبان می‌توانند به کاندیدای حداکثری برسند و برخی دیگر بر کاندیداتوری هاشمی تاکید دارند. بنا بر این گزارش، محمد خاتمی با کاندیداتوری‌اش در انتخابات مخالفت کرده و از اعضای این کمیته مشورتی خواسته است بر روی فرد دیگری به اجماع برسند و این در حالی است که هنوز اخبار رسمی حکایت از نارضایتی اصلاح‌طلبان از شرایط برای ورود به انتخابات دارد». به این ترتیب در حالی که به گفته بسیاری از اصلاح‌طلبان شرایط برای حضور آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری فراهم نیست محمدرضا عارف که یکی از گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح شده، در سخنانی خطاب به برخی نهادهای مسوول فراهم آوردن زمینه مشارکت جدی همگان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری را خواستار شد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در سخنانی با بیان اینکه «نظام، آلترناتیو ندارد»، گفت: هیچ‌کدام از اصلاح‌طلبان، آلترناتیو نظام نیستند. ما نظام را قبول داریم و می‌گوییم در داخل نظام باید اصلاحات صورت بگیرد. ما به عنوان اصلاح‌طلبانی که جریانی اصیل در ایران محسوب می‌شود نه می‌توانیم با نظام قهر کنیم و نه باید قهر کرد. وی با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: من هیچ‌گاه نمی‌گویم که حتماً باید به دوران آقایان هاشمی و خاتمی برگردیم بلکه باید از تجربه آن زمان و حتی تجربه سالیان اخیر برای اصلاح امور استفاده کرد و اگر در این هشت سال هم جایی کار خوبی صورت گرفت، باید آن را ادامه داد. ما اصلاح‌طلب هستیم و اصلاح می‌کنیم. قرار نیست تصمیماتی را که در این هشت سال گرفته شده نادیده بگیریم. تصمیمات ناگهانی و جهشی و خلق‌الساعه برای کشور هزینه دارد و باید از آنها حتی‌الامکان پرهیز کرد.
index:2|width:200|height:|align:left
اصولگرایان
این روزها هرچه خبر انتخاباتی است در خانه اصولگرایان است و هر روز کاندیدایی جدید برای ورود به عرصه انتخاب عرض اندام می‌کند. در چنین فضایی است که هفته پیش منوچهر متکی هم برای ورود به انتخابات یازدهم نامه‌ای نوشت و رسماً برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی اعلام حضور کرد. در همین حال محسن رضایی هم که مدت‌هاست اعلام حضور کرده با تاکید بر اینکه به نفع هیچ کس کنار نخواهد کشید در جمع مردم اردبیل اظهار کرد که «به حد کافی به برادران فرصت دادیم که وارد میدان شوند و در این فرصت بسیار حساس، خودم را از خدمتگزاری به مردم کنار نخواهم کشید». مصطفی ‌پور‌محمدی به‌رغم هر ضد و نقیضی که در‌باره کاندیداتوری‌اش مطرح شده است با اشاره به سوابق سیاسی، اطلاعاتی خود در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی و با بیان اینکه به سبب احساس تکلیفی که نسبت به انقلاب و کشور دارد قصد حضور داشته، گفته است: «‌طی چند روز آینده به صورت قطعی آمدن یا نیامدن خود را اعلام می‌کنم.» از سوی دیگر طبق آنچه حمید‌رضا ترقی به خبرگزاری مهر اعلام کرد حزب موتلفه هم با توجه به نظر‌سنجی‌های صورت‌گرفته از مردم، یحیی آل‌اسحاق وزیر سابق بازرگانی در دولت سازندگی را به عنوان گزینه خود به جبهه پیروان خط امام و رهبری پیشنهاد کرده است. به روایت ترقی آل‌اسحاق به همراه محمد‌رضا باهنر و منوچهر متکی به عنوان سه کاندیدای جبهه پیروان مطرح هستند و این سه کاندیدا به جامعتین و ائتلاف سه‌گانه اصولگرایان متشکل از غلامعلی حداد‌عادل، محمد‌باقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی پیشنهاد خواهد شد. این درحالی است که علی‌اکبر ولایتی که یکی از گزینه‌های کاندیداتوری اصولگرایان است درباره ائتلاف سه‌گانه اظهار کرده است که فعلاً ائتلاف سه‌گانه با قوت ادامه دارد و این همکاری‌ها ادامه خواهد یافت تا شخصی که بیشترین صلاحیت را برای احراز ریاست‌جمهوری دارد، که حتی ممکن است خارج از این سه نفر باشد انتخاب شود. محمدرضا باهنر هم درباره اقدام جبهه پیروان درباره انتخابش به عنوان یکی از کاندیداها اعلام کرده که: «انتخابش به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بر اساس تفاهم نبوده است و در حقیت آنها به وی لطف کرده‌اند. گرچه او به این موضوع فکر خواهد کرد هرچند هنوز هیچ تصمیم قطعی در این مورد index:3|width:200|height:|align:leftنگرفته است». اما این تنها اخبار انتخاباتی در جبهه اصولگرایان در هفته پیش نبود که فارس از کاندیداتوری یک چهره جدید در این طیف خبر داد و نوشت: سید‌مجید ثابت‌خواه رئیس ستاد انتخابات جبهه تحولگرایان ولایی اظهار کرده در جلسه شورای مرکزی جبهه تحولگرایان ولایی با توجه به انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آینده و توجه به حضور افراد جوان‌تر با اندیشه‌های نوین ارزشی انقلاب اسلامی، حسن الله‌وردی‌نژاد به عنوان گزینه قطعی جبهه تحولگرایان ولایی برای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری معرفی شده است.

یاران حلقه احمدی‌نژاد
در حالی که طبق برخی اخبار درگوشی محمود احمدی‌نژاد این روزها بسیار امیدوار به دریافت تایید صلاحیت اسفندیار رحیم‌مشایی است، خبر می‌رسد که یار گرمابه و گلستان رئیس دولت دهم از هم‌اکنون مشق ریاست‌جمهوری را آغاز کرده‌ است. طبق تصاویر منتشر‌شده توسط ایرنا دوشنبه گذشته اسفندیار رحیم‌مشایی مشاور احمدی‌نژاد قائم‌مقام وزیر خارجه سوئد را در اتاق مخصوص دیدارهای رئیس‌جمهور در نهاد ریاست‌جمهوری به حضور پذیرفته است. این برای نخستین‌بار است که شخص دیگری به جز رئیس‌جمهور از این اتاق برای ملاقات‌ها و دیدارهای رسمی استفاده می‌کند.
این اتفاق درحالی رخ داد که چند وقتی است سایت‌های خبری از ساختمانی در ونک خبر می‌دهند که جریان هوادار دولت در آن به فعالیت‌های انتخاباتی مشغولند. به نوشته «فردا» یک کمیته هفت‌نفره که جلساتش در ساختمانی درindex:4|width:200|height:|align:left ونک برگزار می‌شود، مامور تخریب اصولگرایان شده است. در همین حال سایت شفاف از سایت‌های خبری نزدیک به شهردار تهران از خرج‌های میلیاردی یاران حلقه احمدی‌نژاد برای انتخابات خبر داد و نوشت: «جریان انحرافی سه هزار نفر از جوانان و نخبگان ایرانی را در همایشی با عنوان سومین اجلاس وحدت و انسجام ملی جوانان ایران در جنوب ایران دور هم جمع کرد» و هرچند خبرگزاری‌های مختلف اعلام کردند این همایش چهار‌روزه از سوی «دبیرخانه مشاوران جوان ریاست‌جمهوری» برگزار می‌شود ولی به ‌دنبال پیگیری‌های این سایت، این دبیرخانه ضمن تایید برگزاری همایش، اعلام کرده برگزاری این همایش‌ها ربطی به «مشاوران جوان ریاست‌جمهوری» ندارد. اما، نکته جالب توجه این همایش انتخاباتی که مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت، هزینه میلیاردی آن بود. که بر اساس نوشته سایت‌ها چیزی حدود شش میلیارد تومان تخمین زده شد. از سوی دیگر هم خبر رسیده است که جبهه پایداری بار دیگر در آستانه یک دو‌راهی قرار گرفته است. به نوشته برخی پایگاه‌های خبری ماجرا از آن قرار است که پس از تشکیل ائتلاف ۱+۲ و شوکه شدن اعضای ارشد پایداری از اقدام بی‌خبر غلامعلی حدادعادل قرائت‌های متفاوتی درباره آینده سیاست‌ورزی این تشکل اصولگرا که البته بر اساس ایدئولوژی‌اش در پی خالص‌سازی است پدید آمد. اگر‌چه آنها پس از اعلام رسمی تشکیل ائتلاف سه‌گانه بلافاصله نام سه نامزد مورد حمایت‌شان یعنی باقری‌لنکرانی، فتاح و جلیلی را اعلام کردند اما با اکراه جلیلی و فتاح فقط نام کامران باقری‌لنکرانی بود که به چشم می‌آمد؛ چنان که حتی در بیانیه حامیان پایداری نیز دیگر نامی از فتاح به چشم نمی‌خورد. اما گویا اوضاع چنان است که رسیدن به باقری‌لنکرانی مطلوب همه پایداری‌ها نیست و شنیده می‌شود قرائت و خواست جدید در میان برخی اعضا چنین است که باید به حمایت از غلامعلی حدادعادل پرداخت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها