شناسه خبر : 3910 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در عرصه انتخابات سپاه وضعیت‌شناسی می‌کند

دگرگونی معادلات انتخابات خبرگان

این روزها اصولگرایان منتقد دولت تلاش دارند تا جای ممکن مانع از اتحاد طیف حامی دولت شوند. این سعی را می‌توان به وضوح در سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های آنان مشاهده کرد.

پدرام سهرابلو
اعلام کاندیداتوری سیدحسن خمینی برای حضور در رقابت‌های مجلس خبرگان رهبری هفته گذشته به سرعت به یک بمب خبری تبدیل شد و فضای رسانه‌ای را به تسخیر خود درآورد و عملاً معادلات این انتخابات را دگرگون کرد. ابتدا این سیدعلی خمینی بود که خبر کاندیداتوری برادر خود را در شب رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) رسانه‌ای کرد تا به فاصله‌ای کوتاه موجی در رسانه‌های اجتماعی و مجازی به راه افتد و در ابتدای هفته به تیتر اصلی رسانه‌های مکتوب نیز مبدل شود. این خبر و البته اعلام کاندیداتوری سیدمحمد موسوی‌بجنوردی عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز واکنش‌های مختلفی را در فضای سیاسی کشور برانگیخت و اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی را تحت‌الشعاع انتخابات مجلس خبرگان قرار داد.
در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان به دو واکنش عمده در قبال کاندیداتوری سید‌حسن خمینی اشاره کرد به طوری که در یک کفه که وزن آن بیشتر به نظر می‌رسد استقبال‌کنندگان از این تصمیم قرار می‌گیرند و در کفه دیگر روی‌گردانان. به طور مثال در حالی که روزنامه‌هایی چون «بهار»، «آرمان» و «اعتماد» با تیترهایی چون «لبیک سیدحسن»، «سید‌حسن آمد» و «یادگار خمینی آمد» خرسندی خود را از این حضور ابراز داشتند، «وطن امروز» در یادداشتی نوشت «خمینی باز هم فدایی می‌خواهد، نه اینکه برای کسب یک میز، پشت نام بلند او مخفی شویم! فرزندان خمینی در حماسه اربعین نشان دادند به امتحانات جهانی فکر می‌کنند، نه انتخابات داخلی.» چنان که «کیهان» نیز در بخشی از گزارش اصلی خود نوشت «بازی با نام سید‌حسن خمینی در آستانه ثبت‌نام از نامزدهای مجلس خبرگان، اقدامی برای استتار بازی اصلی جریان تجدیدنظرطلب و نفاق جدید است که پنهان و آشکار با بیگانگان پیوند خورده است.»
در سوی دیگر صادق زیباکلام در یادداشتی که در «فرهیختگان» منتشر کرد با اشاره به تمایل طیف متنوعی از فعالان سیاسی برای یاری سیدحسن خمینی نوشت «برخی گروه‌های زیرمجموعه اصولگرایان توپخانه‌های خود را نشانه‌روی کرده‌اند و ظرف روزها و هفته‌های آینده حمله‌های شدید و سنگین‌تری را آغاز خواهند کرد. البته من امیدوارم سیدحسن خمینی به پدربزرگ خود تاسی کنند، جا نزنند و در راه رسیدن به هدف خود بایستند و بدانند که این تندروها از هیچ عملی فروگذار نمی‌کنند. باید به ‌خاطر انقلابی که به‌راحتی به دست نیامده و ادامه راه آینده کشور ایستادگی کرد.»

تشویق زنان به کاندیداتوری در مجلس خبرگان
علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت در نشستی با عنوان زنان و انتخابات، مجلس دهم را نقطه‌عطفی از نظر تعداد زنانی که نامزد یا وارد مجلس شورای اسلامی می‌شوند، دانست و متذکر شد: «میزان حضور زنان در انتخابات شورای شهر و روستا در هر مرحله رو به افزایش است اما هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی پیش رو است. اگرچه منعی برای حضور زنان در مجلس خبرگان وجود ندارد اما کمتر شاهد نامزدی بانوان هستیم و این نیازمند کار بیشتری است چراکه زنان مجتهده بسیاری در کشور وجود دارند که بتوانند شرکت کنند.» به گزارش «ایرنا» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب کاندیداتوری زنان در انتخابات خبرگان را ولو آنکه به‌صورت نمادین زنان باشد گام مثبتی در جهت استیفای حقوق زنان برشمرد و خاطرنشان کرد: «اگرچه سهمیه‌بندی مطرح است اما هیچ دوره‌ای به‌اندازه انتخابات دهم نقش و حضور زنان پررنگ مطرح نشده است.»
این نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد که از نظر رشد و آگاهی نقش زنان روزافزون بوده و زنانی که در این دوره فعالیت می‌کنند کارهای شایسته‌ای کرده‌اند. به گفته او «استیفای حقوق زنان در ایران از این تجربه درس گرفته و حرکتی است که توانسته ارتباط‌های وسیعی را با جامعه برقرار کند. مطالبات زنان به‌خوبی مطرح ‌شده و به دلیل برقراری ارتباط شایسته با جامعه جای تبریک دارد و هرگونه برهم‌خوردن تعادل این حرکت، می‌تواند مسیر دستیابی به اهداف را طولانی کند.» علی شکوری‌راد سپس با تاکید بر اینکه «در آستانه مجلس دهم قرار داریم و اصلاح‌طلبان در آن پیروز خواهند شد» تصریح کرد «رقابت بین مردان و زنان توانمند برای قرار گرفتن در فهرست اصلاح‌طلبان به‌طور مساوی فراهم است و اگرچه معتقدم صدها زن باید به مجلس بروند اما نباید تصمیم‌ها زنانه باشد.»

در عرصه انتخابات سپاه وضعیت شناسی می‌کند
«سپاه در بخش اطلاعات، معین وزارت اطلاعات است در اینکه خودش هم کار اطلاعاتی انجام می‌دهد، در بخش نظامی معین ارتش است، در بخش امنیتی معین ناجاست و در بخش فرهنگی معین دستگاه فرهنگی است لذا در هر کجا باید این تخصص لازم و این ظرفیت لازم را برای خودش ایجاد کند که بتواند در این عرصه‌ها وارد شود.» نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ضمن بیان مطالب فوق در خصوص وظایف ذاتی این ارگان می‌گوید «چه ارتش خودمان چه ارتش‌های دنیا آنها رسالت‌شان حفظ استقلال و تمامیت ارضی است اما سپاه رسالتش پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن است. سوال این است که وقتی نهادی را برای پاسداری از انقلاب درست کردند آیا منظور از تهدید نظامی باید پاسداری می‌کرده است یا نه بالاخره این مطلق است و قانون گفته است این نهاد برای پاسداری از انقلاب به وجود آمده است.» علی سعیدی در بخش دیگری از مصاحبه با «افکارخبر» در پاسخ به نحوه ورود سپاه به انتخابات ضمن تاکید بر وضعیت‌شناسی و جریان‌شناسی توسط این نهاد خاطر نشان می‌کند «تفاوت سپاه با جای دیگر این است که سپاه عقبه دارد و عقبه سپاه بسیج است. کار مهمی که نمایندگی و فرماندهی موظف‌اند انجام دهند این است که جریان‌شناسی را به پاسداران‌مان معرفی کنیم، یعنی بگوییم جریان‌های همراه انقلاب چه شاخص‌هایی دارند، جریان‌های مقابل با انقلاب چه شاخص‌هایی دارند.»
او در بخش دیگری از این گفت‌وگو هرگونه توصیه توسط سپاه یا بسیج برای رای دادن به اشخاص را رد کرده و با اشاره به اینکه کار سپاه و بسیج ارائه شاخص‌ها و معیارهاست، در پاسخ به سوالی پیرامون انجام کار سیاسی و جناحی توسط سپاه پاسداران، می‌افزاید «ما چهار نوع مخاطب داریم، یک مخاطب خاص داریم که سپاه است و بسیج فعال بسیج ویژه که بسیج ویژه با ما ارتباط دارند و فرمان ما را اجابت می‌کنند، فرمان رهبری را اجابت می‌کنند اما دو جریان دیگر هستند که یکی بسیج عادی و دیگری مردم حزب‌اللهی داخل کشور که با بسیج هم ارتباط ندارند ولی نسبت به انقلاب وفادار هستند و تعهدی را در خود حس می‌کنند چرا هر اتفاقی می‌افتد متوجه سپاه و بسیج می‌کنند اصلاً چرا حزب‌الله را متهم می‌کنند. اینها مسائلی است که قابل توجه است. ما خیلی جاها گفته‌ایم که کسانی که مخاطب ما هستند پاسداران و بسیج ویژه است اما بسیج عادی پای سخنان آقا نشسته و می‌بیند یک چیزهایی می‌گوید خب عکس‌العمل نشان می‌دهد این ربطی به سپاه ندارد.»

نظام طاقت تندروی‌ها و کج‌خلقی‌ها را ندارد
یک نماینده مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه «معتقدیم نظام دیگر طاقت تندروی‌ها و کج‌خلقی‌ها را ندارد بنابراین باید به سمت و سویی برویم که عقلا وارد میدان شوند و کار را پیش ببرند» از فعالیت نامرئی جریان احمدی‌نژاد برای انتخابات مجلس دهم خبر داده است. به گزارش آریا، بهروز نعمتی نایب‌رئیس فراکسیون رهروان ضمن تاکید بر فعالیت جدی این فراکسیون برای انتخابات که قرار است در قالب یک تشکل سیاسی صورت پذیرد از تلاش برای جذب شخصیت‌هایی با تفکر اعتدالی در این مجموعه خبر داد و افزود: «در حزب رهروان ولایت افرادی خارج از نماینده‌های مجلس هم حضور خواهند داشت ضمن اینکه در جلسات اصولگرایان هم آقایان لاریجانی و کاظم جلالی شرکت می‌کنند.» به گفته آقای نعمتی همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شده حزب رهروان با اصولگرایانی که «تندروی و پرخاشگری سیاسی ندارند» همکاری خواهد کرد «اما سه مجموعه اصولگرایی که ما نمی‌توانیم در کنارشان قرار بگیریم جبهه پایداری، جمعیت رهپویان و جمعیت ایثارگران است».

دیدگاه مصباح درباره رای مردم شباهتی به نظر امام ندارد
یک فعال سیاسی اصولگرا معتقد است عده‌ای در تلاش هستند تا محمدتقی مصباح‌یزدی را به بحث‌های سیاسی بکشانند «در حالی که قابلیت‌های آقای مصباح خیلی در حوزه سیاسی تعریف نمی‌شود. قابلیت‌های ایشان بیشتر در حوزه مسائل نظری نمود پیدا می‌کند. مثلاً ایشان در خطبه‌های نماز جمعه بحث‌هایی می‌کردند که نشان از آن داشت که ایشان در مسائل سیاسی خیلی به روز نیستند.» عباس سلیمی‌نمین همچنین ضمن اشاره به ظرفیت‌های تئوریک مصباح‌یزدی محدود شدن او به جریان پایداری را «فاجعه»‌ای خوانده که صورت گرفته و پیش‌بینی می‌کند «اینکه جبهه پایداری آیت‌الله مصباح را قبول داشته باشد یا نداشته باشد هم یک بحث دیگری است که فکر می‌کنم آن هم محل خدشه است. یعنی اگر روزی آیت‌الله مصباح به آنها بگوید این کار را بکنید آیا واقعاً این کار را در مسائل سیاسی خواهند کرد یا نه؟ این هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است ولی خودم فکر می‌کنم این‌گونه نیست که اگر آقای مصباح زمانی به آقایان جبهه پایداری بگویند کاری بکنید آن کار انجام بشود و بگویند سمعاً و طاعتاً حرفتان سخن آخر خواهد بود.
نه این‌گونه نیست.» رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران که با خبرآنلاین گفت‌وگو کرده درباره دیدگاه مصباح‌یزدی درباره رای مردم که آن را مشروعیت‌بخش نمی‌داند بلکه عامل مقبولیت عنوان می‌کند نیز تصریح کرده که «نظر او را نزدیک به نظر امام» نمی‌داند. به گفته سلیمی‌‌نمین «نظر ایشان نه با نظر امام و نه نظر مقام معظم رهبری نزدیک نیست. هر دو این بزرگواران نظراتی متفاوت از نظر آیت‌الله مصباح در بحث جمهوریت دارند. این فعال سیاسی اصولگرا انتقاد وارد بر مصباح‌یزدی را «تصلب در عرصه سیاسی» عنوان کرده و می‌افزاید اختلاف دیدگاه هاشمی /مصباح نه‌تنها مضر نیست بلکه برای جامعه سازنده است ولو آنکه حرف‌های آقایان خلاف مبانی امام یا رهبری باشد اما «اشکال آنجاست که افرادی این شخصیت‌ها را در انحصار خودشان قرار بدهند، در محدوده خودشان محصور کنند.»

ادعای ترقی درباره رابطه اصلاح‌طلبان و روحانی
این روزها اصولگرایان منتقد دولت تلاش دارند تا جای ممکن مانع از اتحاد طیف حامی دولت شوند. این سعی را می‌توان به وضوح در سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های آنان مشاهده کرد. به طور مثال می‌توان به گفت‌وگوی «تسنیم» با حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه نگاهی انداخت. او در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه ایجاد «احزاب اعتدالی» تئوری اصلاح‌طلبان برای انشقاق میان اصولگرایان است، گفت: «تلاش اصلاح‌طلبان این است که از روحانی عبور و اعتدال را سکویی برای رسیدن به قدرت کنند...وحدت میان اصولگرایان حاصل شده و در حال حاضر به دنبال آن هستیم که این وحدت را گسترش دهیم تا تمامی اصولگرایان زیر چتر وحدت قرار گیرند.... اینکه مطرح شود عده‌ای از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تحت عنوان اعتدالیون وارد میدان شوند، تنها با هدف تضعیف روحیه اصولگرایان از جانب اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود... این گفته‌ها تنها به‌واسطه کمبودهایی است که اصلاح‌طلبان دارند و بر آن هستند که با این گفته‌ها، سوالاتی را که در افکار عمومی وجود دارند، پاسخ داده و بدان جهت دهند. این امکان وجود ندارد که وحدتی میان ‌بخشی و یا گروهی از اصولگرایان با اصلاح‌طلبان حاصل آید.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید