شناسه خبر : 381 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اوباما برای آخرین بار در مراسم سالگرد یازدهم سپتامبر سخنرانی کرد

پانزدهمین سوگ

باراک اوباما، در مراسم پانزدهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر گفت: تنوع و گوناگونی جامعه آمریکا، همیشه از مهم‌ترین نقاط قوت آن بوده، چه در آن روزی که هدف حملات قرار گرفت و چه در هر زمان دیگری. اوباما، برای آخرین بار به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در سالگرد این حملات شرکت کرد.

باراک اوباما، در مراسم پانزدهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر گفت: تنوع و گوناگونی جامعه آمریکا، همیشه از مهم‌ترین نقاط قوت آن بوده، چه در آن روزی که هدف حملات قرار گرفت و چه در هر زمان دیگری. اوباما، برای آخرین بار به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در سالگرد این حملات شرکت کرد. او در ژانویه سال آینده میلادی جای خود را به چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا می‌دهد. باراک اوباما، از شهروندان کشورش خواست به هویت ملی خود، به عنوان مردمی که از گوشه‌گوشه جهان، با هر دین و تباری، زیر یک پرچم جمع شده‌اند، وفادار بمانند. او گفت گروه‌های افراطی هرگز قادر نخواهند بود آمریکا را شکست دهند. رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جمع صدها نفر از سربازان، بستگان قربانیان و نیز نجات‌یافتگان حمله به ساختمان وزارت دفاع آن کشور، یکی از مکان‌هایی که هدف قرار گرفت، سخنرانی می‌کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود گفت گروه‌های افراطی مانند القاعده یا «دولت اسلامی»، می‌دانند که هرگز نمی‌توانند آمریکا را از پای درآورند، در نتیجه بر ایجاد هراس در میان شهروندان این کشور متمرکز شده‌اند؛ هراسی که هدف آن، مجبور کردن مردم آمریکا به تغییر روش زندگی‌شان است. او افزود: «ما می‌دانیم که گوناگونی و میراث ناشی از تنوع مردم آمریکا ضعف ما نیست، این موضوع همیشه یکی از مهم‌ترین نقاط قوت ما بوده‌است. این آمریکایی‌ است که در آن صبح سپتامبر هدف حمله قرار گرفت. این آمریکایی‌ است که ما باید به آن وفادار بمانیم.» اوباما در عین حال با اشاره به حملات دیگر در بوستون، سن‌برناردینو و اورلاندو، تاکید کرد که تروریست‌ها معمولاً به تلاش برای انجام حملاتی کوچک، ولی مرگبار، اقدام کرده‌اند. یک روز پیش از این نیز باراک اوباما با ادای احترام به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر، در پیامی رادیویی گفته بود، از آن زمان تاکنون ماهیت تهدیدهای تروریستی تغییر کرده، اما هسته اصلی ارزش‌هایی که آمریکا را بزرگ و مقاوم کرده‌اند همچنان پابرجا هستند. رئیس‌جمهوری آمریکا، سخنان خود در مراسم روز ‌یکشنبه 11 سپتامبر را با روایت بخشی از «امثال سلیمان» عهد عتیق آغاز کرد و به پایان رساند: «هرگز رحمت و وفاداری را از خود دور نکنید. این را بر گردن خود بیاویزید و بر قلب خود حک کنید.» در مجموع نزدیک به سه هزار نفر، پس از آنکه اعضای القاعده، ۱۵ سال پیش در چنین روزی، هواپیماهایی را ربوده، به برج‌های مرکز تجارت جهانی و پنتاگون حمله کردند، و نیز در پی سقوط هواپیمایی در پنسیلوانیا که در راه واشنگتن بود، جان خود را از دست دادند.
باراک اوباما، صبح یکشنبه ساعت ۸:۴۶، زمانی‌که نخستین هواپیما به یکی از برج‌های نیویورک خورد، در کاخ سفید، یک دقیقه اعلام سکوت کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها