شناسه خبر : 3205 لینک کوتاه

شنود ۳۳ میلیون گفت‌وگوی تلفنی در نروژ

بازار داغ شنود تلفنی

روزنامه نروژی داگبلادت(Dagbladet) روز سه‌شنبه گزارشی را بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از افشاگری‌های ادوارد اسنودن منتشر کرد که نشان می‌دهد طی زمستان گذشته، ۳۳ میلیون گفت‌وگوی تلفنی شهروندان نروژی شنود شده است.

روزنامه نروژی داگبلادت (Dagbladet) روز سه‌شنبه گزارشی را بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از افشاگری‌های ادوارد اسنودن منتشر کرد که نشان می‌دهد طی زمستان گذشته، ۳۳ میلیون گفت‌وگوی تلفنی شهروندان نروژی شنود شده است. این روزنامه در گزارش خود آورده است این شنودها توسط آژانس امنیت ملی آمریکا انجام شده اما به گزارش خبرگزاری رویترز، سرویس اطلاعاتی نروژ در همین روز این بخش از این گزارش را تکذیب کرده است. آژانس اطلاعات نظامی نروژ می‌گوید شنود ۳۳ میلیون گفت‌وگوی تلفنی شهروندان نروژی که در روزنامه‌های این کشور بازتاب یافته توسط این آژانس انجام شده، نه آژانس امنیت ملی آمریکا. کی‌یل گراندهاگن رئیس آژانس اطلاعات نظامی نروژ در یک نشست خبری گفت: «این اقدام، گردآوری اطلاعات از نروژ علیه نروژ نبود بلکه جمع‌آوری اطلاعات توسط نروژ بود که با آمریکایی‌ها نیز در میان گذاشته شد.» او افزود: «این گردآوری اطلاعات توسط سرویس اطلاعاتی نروژ و به منظور حمایت از عملیات‌های نظامی نروژ در مناطق بحرانی خارج از کشور، یا جنگ علیه تروریسم که آن هم در خارج از کشور است انجام شده است.» در گزارش روزنامه داگبلادت آمده‌ است اطلاعات 19/33 میلیون گفت‌وگوی تلفنی از دهم دسامبر ۲۰۱۲ تا هشتم ژانویه ۲۰۱۳ شنود شده و این میزان از شنود می‌تواند تمامی 1/5 میلیون نفر جمعیت نروژ را دربرگرفته باشد. ارنا سولبرگ نخست‌وزیر نروژ روز سه‌شنبه پس از شنیدن گزارش روزنامه داگبلادت در مصاحبه‌ای به رادیو و تلویزیون دولتی نروژ با اشاره به آمریکا گفت: «دوست‌ها نباید از هم جاسوسی کنند. انجام کارهای اطلاعاتی، مشروع است اما این اقدامات باید هدفمند باشد و تنها به قصد بررسی موارد مشکوک انجام شود.» شنودهای ایالات متحده که در پی افشای اسنادی از سوی ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا برملا شده مکالمات میلیون‌ها شهروند اروپایی ازجمله ۳۵ تن از رهبران جهان را نیز دربر می‌گیرد که در آن میان نام آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز به چشم می‌خورد. چندی پیش نیز یک برنامه خبری در برزیل گزارش داده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا به جاسوسی و کسب اطلاعات از ای‌میل‌ها، مکالمات تلفنی و پیامک‌های دیلما روسف رئیس‌جمهوری برزیل و انریکه پینیا نی‌یتو رئیس‌جمهوری مکزیک پرداخته است. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز دوشنبه ۲۷ آبان گفت در مورد اتهامات شنودهای آمریکا از دیگر کشورها، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. با این حال او افزود: «مهم‌تر آن است که اعتماد بار دیگر بازگردد.»
علاوه بر این، روز دوشنبه اندونزی در اعتراض به شنود تلفن رئیس‌جمهور این کشور توسط استرالیا، سفیر خود را در کانبرا برای مشورت فراخواند. بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند پیشین دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، سازمان‌های‌ اطلاعاتی استرالیا در سال ۲۰۰۹ تلفن رئیس‌جمهوری اندونزی و همسرش و شماری دیگر از مقامات ارشد اندونزی از جمله معاون رئیس‌جمهور را زیر کنترل گرفته بود. اندونزی این اقدام استرالیا را خلاف مقررات بین‌المللی و اقدامی غیردوستانه خوانده و گفته است در همکاری‌های خود با استرالیا تجدیدنظر خواهد کرد. دولت استرالیا اخیراً خواستار همکاری اندونزی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به استرالیا شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها