شناسه خبر : 3075 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شخصیت‌های سال تایم چگونه انتخاب می‌شوند؟

چهره‌ها روی جلد

«شخصیت سال» عنوانی است که مجله آمریکایی تایم، هرسال به فرد / ایده یا گروهی اعطا می‌کند که «بیشترین تاثیر مثبت یا منفی را بر رویدادهای سال داشته است».

ایما موسی‌زاده

«شخصیت سال» عنوانی است که مجله آمریکایی تایم، هرسال به فرد /ایده یا گروهی اعطا می‌کند که «بیشترین تاثیر مثبت یا منفی را بر رویدادهای سال داشته است». این سنت از سال 1927 آغاز شده و تاکنون هرساله ادامه داشته است. در سال 1927 چارلز لیندبرگ پرواز تاریخی خود را بر فراز اقیانوس اطلس انجام داد. واقعه مهمی که در میان اخبار تایم جایی نداشت. گردانندگان مجله به این نتیجه رسیدند که با انتخاب وی به عنوان شخصیت سال و اختصاص جلد مجله به عکسی از وی، می‌توانند این سهل‌انگاری را جبران کنند و علاوه بر آن هدفی را که مدت‌ها در سر داشتند عملی کنند تا بتوانند شخصیت‌ها و افراد موثر بر تاریخ جهان را در طول زمان معرفی کرده و به مردم بشناسانند. طی دهه‌هایی که از ایجاد این سنت می‌گذرد، افراد زیادی این عنوان و جلد مجله را به خود اختصاص دادند. اما از سال 1979، تایم به دلایل اقتصادی، از انتخاب اشخاصی که در ایالات متحده محبوب نیستند، به عنوان شخصیت سال خودداری کرد.
به عنوان مثال در سال 2001 و بعد از حملات 11 سپتامبر شهردار نیویورک، به عنوان شخصیت سال انتخاب شد در حالی که اگر از نظر اثرگذاری بر جهان نگاه کنیم، اسامه بن‌لادن انتخابی بسیار معقول‌تر می‌بود. البته انتخاب شهردار نیویورک، با مقاله‌ای در همان شماره همراه شد که به نوعی، اشاره به این داشت که نه‌تنها اسامه بن‌لادن انتخابی بهتر برای چهره سال بوده که هیتلر هم انتخاب واقعی چهره قرن در سال 1999 بوده است؛ عنوانی که البته در نهایت به آلبرت اینشتین رسید.
این مجله همچنین هرسال یک رای‌گیری آنلاین را در سایت خود برای این عنوان ترتیب می‌دهد. بسیاری از رای‌دهندگان در این نظرسنجی، به اشتباه فکر می‌کنند برنده نظرسنجی، برنده عنوان شخصیت سال خواهد بود. اما برنده این عنوان در واقع از سوی هیات تحریریه مجله انتخاب می‌شود. انتخاب‌های بحث‌برانگیز هم در این سال‌ها فراوان بوده است. به عنوان مثال در سال‌های 1938 و 1939، به ترتیب هیتلر و استالین چهره‌های سال بوده‌اند. استالین در سال 1942 هم دوباره بر جلد این مجله نشست. شخصیت‌هایی از ایران، دو بار این عنوان را به خود اختصاص داده‌اند. در سال 1951 محمد مصدق و در سال 1979 نیز آیت‌الله خمینی به عنوان چهره‌های سال تایم برگزیده شده‌اند. زنان در مجموع چهار بار به‌تنهایی در سال‌های 1936، 1952، 1986 و 2015 و سه بار به صورت مشترک با مردان در سال‌های 1937، 2002 و 2005 این عنوان را کسب کرده‌اند. در این آمار انتخاب‌هایی که به گروهی از مردم (مانند انتخاب «شما» به عنوان شخصیت سال) اشاره داشته، لحاظ نشده است. حالا بعد از نزدیک به 90 انتخاب می‌توان سنت انتخاب چهره سال را سنتی دیرپا دانست که چندان با اهداف ایجادکنندگان آن، در پررنگ کردن و شناساندن افرادی که تاریخ جهان را شکل داده‌اند، سازگار نیست. محافظه‌کاری‌های معمول در انتخاب‌های انجام‌شده برای این عنوان که گاهی بسیار شدید هم می‌شود، می‌تواند لطمه‌ای جدی به آن بزند. البته کسی در مورد بحق بودن انتخاب مرکل برای این عنوان در سال جاری شکی ندارد. اما این میزان از اتفاق‌نظر، سال‌هاست که در مورد انتخاب‌های گردانندگان وجود ندارد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها