شناسه خبر : 20357 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

حائری شیرازی: هر کس با هاشمی رقابت کرد، شکست خورد

پوسترهای جدید ضدآمریکایی در تهران

اگر به خاطر داشته باشید سال پیش در چنین روزهایی پایتخت و بعضی از شهرهای مهم ایران یک‌شبه پر از بیلبوردهایی با موضوع حمله به مذاکرات ایران و آمریکا شد. در هفته پیش ورژن جدید این بیلبوردها در پایتخت رونمایی شد.

با ورود به ایام عزاداری امام حسین‌(ع)، فضای سیاسی کشور در هفته گذشته تا حدود زیادی آرام بود و از شدت دعواهای سیاسی دست‌کم در رسانه‌ها کاسته شده بود. در هفته پیش مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در شب‌های تاسوعا و عاشورا و شام غریبان در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در مراسم شب عاشورا سیداحمد خاتمی صحنه کربلا را عرصه رویارویی «اردوگاه شیطان» با «اردوگاه حق» توصیف کرد و گفت: «در این رویارویی، اصحاب حضرت سیدالشهدا (ع)، جان و مال خود را با خدا معامله کردند و لازمه معامله با خداوند نیز شناخت دقیق راه و مسیر زندگی و پس از آن، ثابت‌قدم و استوار ماندن در راه حق و حقیقت است.» او راه درست را راه ولایت و پرهیز از قرار گرفتن در جبهه‌بندی‌های کاذب خواند و افزود: «ستون فقرات رجزخوانی‌های اصحاب امام حسین (ع) در میدان نبرد روز عاشورا، تاکید بر ولایتمداری و ایستادگی و پایداری در مسیر ولایت است.» عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به تقارن عاشورای امسال با ۱۳ آبان، روز مبارزه با استکبار جهانی گفت: «پیام و درس نهضت عاشورا «مقاومت، عزت و تسلیم نشدن در مقابل ظلم» است و ملت عاشورایی و کربلایی ایران نیز با تمام وجود به این پیام پایبند است.» در هفته پیش بحث بر سر جانشینی مرحوم محمدرضا مهدوی‌کنی در رسانه‌ها مطرح شد. بسیاری از بزرگان بر حضور اکبر هاشمی‌رفسنجانی بر صدر مجلس خبرگان تاکید داشتند. محی‌الدین حائری‌شیرازی در برنامه شناسنامه در این‌باره تصریح کرد:
«...هرکسی با آقای هاشمی رقابت کرد، شکست خورد؛ آقای جنتی آمد نشد دیگران آمدند نشد. آقای مهدوی نیز به دلیل اینکه آقای هاشمی به احترام آمدن ایشان کاندیدا نشد، برگزیده شد. آقای مهدوی در نطق افتتاحیه خود گفت آقای هاشمی این منصب را به من تفویض کردند.» اما در مقابل احمد خاتمی از نمایندگان این مجلس از عدم تمایل رئیس اسبق خبرگان برای تکیه مجدد بر این کرسی خبر داد. این موضوع توسط نزدیکان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تکذیب شد. آنان به نقل از اکبر هاشمی تاکید کردند اگر ایشان دریافت که افراد غیر‌مناسب برای نامزدی ریاست حضور یابند، حتماً وارد میدان خواهد شد.
هفته پیش زمزمه‌های استیضاح علی جنتی وزیر ارشاد نیز در مجلس مطرح شد. از قرار معلوم حمید رسایی عضو جبهه پایداری محور جمع‌آوری امضاها‌ست. ایلنا در این‌باره نوشت: یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس روایت جالبی از جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر ارشاد از سوی «حمید رسایی» روایت کرد. «علی‌محمد بزرگواری» در این‌باره گفت رسایی هنگام تلاش برای جلب حمایت نمایندگان پیشنهاد کرده نخست طرح استیضاح را امضا کنند و پس از امضا طرح را مطالعه کنند اما وی قبول نکرده و گفته است تا متن را نخواند، امضایی هم در کار نخواهد بود. گفتنی است تعداد معدودی از نمایندگان که پیگیر طرح استیضاح هستند، متن را در اختیار نمایندگان قرار نمی‌دهند و صرفاً خواستار امضا هستند. پیش‌تر محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس مجلس گفته بود هیچ استیضاحی در دستور کار مجلس قرار ندارد و چنین طرح‌هایی جدی نیستند.

پوسترهای جدید ضدآمریکایی در تهران
اگر به خاطر داشته باشید سال پیش در چنین روزهایی پایتخت و بعضی از شهرهای مهم ایران یک‌شبه پر از بیلبوردهایی با موضوع حمله به مذاکرات ایران و آمریکا شد. در هفته پیش ورژن جدید این بیلبوردها در پایتخت رونمایی شد. یک خبرگزاری غربی در این‌باره نوشت: «...‌پوسترها و بیلبوردهای ضدآمریکایی به سطح شهر تهران بازگشتند... یکی از این پوسترها یک سرباز آمریکایی را در میان لشگریان یزید نشان می‌دهد. در طرح دوم کاخ سفید را در میان خیمه‌های قرمزرنگ شمر گذاشته‌اند و در طرح سوم پای یک سرباز آمریکایی در کنار پای سربازانی است که لباس‌هایشان نشان می‌دهد جزو لشگریان شمر و یزیدند.» در همین حال رجانیوز به نقل از «محسن پیرهادی» مسوول بسیج شهرداری تهران نوشت: «همزمانی نصب این پوسترها با روزهای حساس مذاکرات هسته‌ای در راستای «کمک به دولت» است.» سال پیش با دستور دولت این تصاویر از سطح شهر جمع‌آوری شدند. باید دید امسال دولت چه واکنشی به این بیلبوردهای شهرداری نشان خواهد داد؟
در هفته پیش مراسم 13 آبان روز تسخیر سفارت ایالات‌متحده توسط دانشجویان پیرو خط امام با عاشورای حسینی مصادف شد. شرق در این‌باره نوشت: «... سخنرانان این مراسم با بهره‌گیری از این تقارن زمانی، نظرات خود را در مخالفت با برخی مسائل سیاسی روز، البته با استفاده از مفاهیم عاشورایی بیان کردند. در این مراسم که با عنوان «تداوم استکبارستیزی عاشورای حسینی» از صبح و مقابل سفارت آمریکا برگزار شد، علیرضا پناهیان به‌عنوان سخنران مراسم، طی سخنانی خطاب به دولتمردان کشورمان گفت: «به‌عنوان خادم اباعبدالله‌(ع) به دولتمردان عرض می‌کنم امام حسین‌(ع) وقتی با عمر سعد گفت‌وگو می‌کرد از موضع عزت و قدرت مذاکره می‌کرد و هیچ انکساری در چهره حسین‌(ع) دیده نشد. عمر سعد 30 هزار لشگر آورده بود و حسین (ع) چند نفر را همراه خود داشت ولی باقدرت سخن می‌گفت.» پناهیان در بخش دیگری از سخنرانی خود با بیان اینکه «باید به وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده، حقوق مضاعفی داده بشود»، گفت: «چون با وحشی‌ها مذاکره می‌کنند باید حقوق مضاعف داده شود، اگر با آدم‌ها مذاکره می‌کردند به این حقوق نیاز نبود. ما در همین روز اعلام می‌کنیم به مذاکره‌کنندگان و نمایندگان این ملت باید حقوق مضاعف داده شود چون طرف مقابل آنها وحشی هستند و اگر سر عقل نیایند ما خودمان آنها را سر عقل خواهیم آورد... آمریکایی‌های خبیث فکر نکنند از این گفت‌وگو آبرو کسب می‌کنند، ملت‌های مظلوم منطقه بدانند این مذاکره‌ها آخرین اتمام ‌حجت ماست و مریدان پیامبر‌(ص) و ائمه اطهار‌(ع) منتظر فرمان عاشورایی هستند تا آنها را نابود کنند و ملت‌های منطقه بدانند ایران تا انتقام خون ملت‌های مظلوم منطقه را نگیرد از پا نخواهد نشست.» او با بیان اینکه «عقل به ما می‌گوید اگر ذره‌ای در مقابل استکبار عقب بنشینیم زمین خواهیم خورد»، یادآور شد: «عقل می‌گوید اگر عناصر سیاسی ضعیف، نابود بشوند استکبار در مقابل ما زانو خواهد زد اما دشمن به این عناصر در داخل امید دارد. عقل به ما می‌گوید این دشمن خونخوار تا مشت محکم بر دهانش کوبیده نشود دست از ظلم برنخواهد داشت.»

تلاش هاشمی برای نجات رهبر شیعیان عربستان
ماجرای صدور حکم اعدام شیخ‌نمر رهبر شیعیان عربستان توسط دادگاه این کشور در چند روز گذشته بسیار مورد توجه رسانه‌های منطقه به ویژه ایران قرار گرفته بود. در این زمینه اکبر هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز وارد گود شد. اعتماد در این‌باره نوشت: «بازهم «آیت‌الله» واسطه شد. موضوع آن در مورد «عربستان» است اما این بار وساطت آیت‌الله برای بهبود یا توسعه روابط دو کشور نیست. این بار آیت‌الله پیامی محترمانه اما هشدارآمیز برای ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی فرستاد و خواستار اعدام نشدن شیخ نمر شد. این مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی و حکمی که مقامات عربستانی برای او در نظر گرفته‌اند موجبات انتقادات بسیاری از کشورها به ویژه ایران را فراهم آورد. انتقادات بالا گرفت و هشدارهای پی‌درپی بود که به مقامات عربستانی داده می‌شد. آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی اما بازهم متفاوت ظاهر شد. یک پیام رسمی برای شخص پادشاه فرستاد و هشدار داد. از شرایطی گفت که اعدام شیخ نمر در پی خواهد داشت. به روحیه تسامح در اسلام و تاثیر محبت در پیوند قلوب اشاره کرد و از تصمیمی گفت که مسلمانان جهان اتخاذ آن را از سوی پادشاه عربستان انتظار دارند... حالا باید دید که وساطت آیت‌الله در این مورد هم میان ایران و عربستان جواب خواهد داد یا خیر؟ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با ارسال پیامی به ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، جلوگیری از اجرای حکم اعدام آیت‌الله شیخ نمر باقر النمر را باعث یأس تفرقه‌افکنان و تقویت وحدت شیعه و سنی در جهان اسلام خواند.» چند روز بعد شبکه الجزیره در خبری از پذیرش این درخواست توسط شاه عربستان خبر داد. خبری که تاکنون از سوی هیچ مقام رسمی تایید نشده است. محمد هاشمی رئیس دفتر اکبر هاشمی‌رفسنجانی نیز در این‌باره اعلام کرد: «خبر لغو اعدام شیخ‌ النمر را از هیچ منبع موثقی دریافت نکرده‌ایم. این خبر را در برخی رسانه‌ها و سایت‌ها دیده‌ایم، اما از هیچ منبع موثقی دریافت نکرده‌ایم و نمی‌توانیم صحت آن را تایید کنیم.» در صورت تایید این خبر، می‌توان پیش‌بینی کرد که روابط ایران و عربستان در آینده شاهد گرمای بیشتری خواهد بود.

شایعات درباره رئیس جدید صدا و سیما
با پایان یافتن ریاست قریب به 10 سال و نیمه عزت‌الله ضرغامی بر سازمان صدا و سیما، و در حالی که به عنوان یک مورد نادر گمانه‌زنی برای شناخت جانشین وی مدت‌ها به طول انجامید و تا چند روز پایانی مسوولیت ضرغامی، جانشین وی هنوز مشخص نشده بود، بالاخره مشخص شد که به‌احتمال قوی یکی از معاونان رئیس صدا و سیما یعنی محمد سرافراز به‌زودی حکم ریاست سازمان را دریافت خواهد کرد. به گزارش تابناک، سرافراز با آنکه قریب به 20 سال است که معاون برون‌مرزی صدا و سیما است اما چهره‌ای کمتر شناخته‌شده در میان اهالی رسانه و سیاست است. هر چند که سازمان صدا و سیما اصولاً یک سازمان فرهنگی است و مهم‌ترین دستگاه فرهنگی کشور است، اما نمی‌توان انکار کرد که نشستن بر صندلی ریاست صدا و سیما فقط به سوابق و تخصص فرهنگی- رسانه‌ای منوط نیست و این صندلی در عرصه سیاسی کشور نیز بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا شنیده‌های زیادی حاکی از تلاش رئیس‌جمهور روحانی برای انتصاب فردی نزدیک به خود از جمله عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور به عنوان رئیس صدا و سیما بود. از سوی دیگر طرح اسامی افرادی همچون غلامعلی حدادعادل، حسین صفارهرندی،
سید محمد حسینی و علی دارابی به عنوان رئیس احتمالی صدا و سیما نشان‌دهنده تلاش گروه‌های منتقد دولت به همان منظور بود. ترجیح سرافراز بر علی دارابی معاون سیما و عضو موسس جمعیت ایثارگران، سید‌محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دوم احمدی‌نژاد، صفارهرندی سردبیر سابق کیهان و مشاور فرهنگی سپاه پاسداران و غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس نشان‌دهنده آن است که زمینه برای دولت به منظور همکاری نزدیک با صدا و سیما فراهم شده است. روزنامه ایران هم در این‌باره نوشت: «شایعات در مورد انتصابات جدید در صدا و سیما و در پی انتخاب محمد سرافراز که تصدی وی بر این سازمان تقریباً قطعی به نظر می‌رسد همچنان بازار گرمی دارد. در کنار مطرح ‌شدن نام جعفری‌جلوه و علی‌اصغر پورمحمدی به عنوان معاونان سیما و غفور مدبر‌درجزی به عنوان معاون اداری مالی سازمان صدا و سیما، از دکتر کهزادی معاون اسبق فنی صدا و سیما به عنوان کاندیدای تصدی مجدد این سمت نام برده می‌شود. همچنین از عطاءالله ملکی‌تبار مدیرعامل سابق تکتا و مدیرکل فناوری اطلاعات ریاست‌جمهوری نیز به عنوان یک احتمال دیگر برای این سمت یاد می‌شود.» احتمالاً تا چند هفته دیگر دوران تصدی‌گری عزت‌الله ضرغامی با حکم مقام معظم رهبری به پایان خواهد رسید. در آن زمان به مدیریت او در این قطب رسانه‌ای خواهیم پرداخت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها