شناسه خبر : 19795 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اسلامگرایان مصری در اعتراضات خود، خواهان تسخیر سفارت آمریکا شدند

هشدار به تسخیر سفارت

یکی از سران حزب اخوان‌المسلمین از مردم مصر خواست برای اعتراض به آنچه او حمایت آمریکایی‌ها از خلع رئیس‌جمهور اسلامگرای این کشور، محمد مرسی، خوانده است، سفارت ایالات متحده آمریکا در قاهره را تسخیر کنند.

ترجمه: عباس شهرابی‌فراهانی
یکی از سران حزب اخوان‌المسلمین از مردم مصر خواست برای اعتراض به آنچه او حمایت آمریکایی‌ها از خلع رئیس‌جمهور اسلامگرای این کشور، محمد مرسی، خوانده است، سفارت ایالات متحده آمریکا در قاهره را تسخیر کنند. به گزارش رسانه‌های دولتی، روز دوشنبه پس از این که عصام العریان به حامیان اخوان‌المسلمین گفت دیپلمات‌های آمریکایی باید بی‌سر و صدا مصر را ترک کنند، در درگیری‌های میان هواداران و مخالفان مرسی در میدان تحریر در نزدیکی سفارت آمریکا یک نفر کشته و هفت نفر مجروح شدند. اعتراضات روزانه توسط پشتیبانان رئیس‌جمهور عزل‌شده، برنامه دولت موقت برای بازگشت به یک حاکمیت ملی انتخابی را به خطر می‌اندازد. به گزارش آژانس خبری خاورمیانه به نقل از وزارت بهداشت مصر، خشونت‌ها در آغاز روز سه‌شنبه 23 جولای در میدان تحریر، قلب انقلاب 2011 که منجر به سقوط حسنی مبارک شد، و در نزدیکی جیزه منجر به مجروحیت 19 نفر شد. در واشنگتن، سخنگوی وزارت خارجه، جن پساکی، اعلام کرد دولت ایالات متحده آمریکا در حال ارزیابی امنیت مقامات آمریکایی در حال خدمت در مصر است. او در روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما گام‌هایی برداشته‌ایم و اگر شرایط ایجاب کند، گام‌های بیشتری نیز بر می‌داریم.» ایالات متحده آمریکا که سالانه بیش از یک میلیارد دلار به ارتش مصر کمک می‌کند، خلع مرسی را یک کودتا ندانسته، هر چند خواهان گذاری سریع به وضعیت دموکراتیک شده است.
پساکی گفت مقامات آمریکایی به درخواست باراک اوباما، در حال روشن‌سازی این مساله هستند که آیا برکناری مرسی یک کودتا بوده است یا نه. البته هیچ جدول زمانی برای تکمیل این بازنگری ارائه نشده است. قوانین ایالات متحده هر گونه کمک‌رسانی به کشوری را که دولت آن با یک کودتا سقوط کرده است، منع می‌کند. پساکی تکرار کرد ایالات متحده آمریکا جانب هیچ‌یک از طرفین را در آشوب سیاسی مصر نگرفته است. عادل فتاح عثمان، معاون وزیر کشور مصر اعلام کرد سفارتخانه آمریکا و همه راه‌های منتهی به آن تماماً ایمن هستند و دولت اجازه حمله به سفارت را نمی‌دهد. پلیس مصر پیش از سخنرانی العریان، موانعی پیرامون محوطه سفارت قرار داده بود. مصطفی السید، استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره، پیش‌بینی می‌کند که اخوان‌المسلمین به احتمال زیاد از خشونت دوری خواهد کرد. او می‌گوید «اخوان خواهان حمایت دولت‌های خارجی است و خشونت موجب می‌شود دولت‌های خارجی از دولت موقت کنونی حمایت کنند.» ارتش که مورد حمایت احزاب سیاسی سکولار و گروه‌های جوان است، پس از چندین روز تظاهرات مردمی، مرسی را برکنار کرد. از زمان برکناری مرسی، درگیری‌های بسیاری میان هواداران و مخالفان او در شهرهای مختلف مصر صورت گرفته است. علاوه بر تلفات در قاهره، در قلیوبیه نیز دو نفر کشته و هفت نفر زخمی شدند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید