شناسه خبر : 1921 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

وزارت صنعت و معدن و تجارت: اسحاق جهانگیری / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: نصرالله جهانگرد

استقبال از گزینه‌های احتمالی روحانی

اگر تصور کنیم افرادی که تاکنون به عنوان موثق‌ترین گزینه‌های وزارت صنعت و معدن و تجارت طرح شده‌اند، بیشترین امتیاز را در دفتر حسن روحانی داشته باشند و آخرین لیست برای انتخاب نهایی وزیر باشند، اعضای کمیسیون صنایع نشان دادند که با این گزینه‌ها موافق هستند.

اگر تصور کنیم افرادی که تاکنون به عنوان موثق‌ترین گزینه‌های وزارت صنعت و معدن و تجارت طرح شده‌اند، بیشترین امتیاز را در دفتر حسن روحانی داشته باشند و آخرین لیست برای انتخاب نهایی وزیر باشند، اعضای کمیسیون صنایع نشان دادند که با این گزینه‌ها موافق هستند. از 10 نماینده شاخص این کمیسیون که در نظرسنجی تجارت فردا شرکت کردند، تنها سه نماینده - ‌نادر قاضی‌پور، مهرداد بذرپاش و الیاس طاهری‌- با هر سه گزینه مخالف بودند. برعکس سیدمحمد بیگلری، الله‌وردی دهقانی، رضا رحمانی، محسن بیاتیان، حسین گروسی و کمال‌الدین پیرموذن با انتخاب آقای جهانگیری به عنوان وزیر موافق بودند و رای آقای داریوش اسماعیلی، برای وزارت، گزینه سومی بیرون از لیست گمانه‌ها، مانند آقای آل‌اسحاق بود.

***

index:1|width:|height:40|align:right اسحاق جهانگیری‌کوهشاهی
در سال ۱۳۷۱ در دولت هاشمی‌رفسنجانی به سمت استاندار استان اصفهان منصوب شد و به جای غلامحسین کرباسچی نشست. جهانگیری از موسسان حزب کارگزاران سازندگی بود و هم‌اکنون عضو شورای مرکزی آن است. او در هر دو دوره ریاست‌جمهوری خاتمی وزیر صنایع و معادن بود. او همچنین رئیس ستاد انتخاباتی آقای هاشمی‌رفسنجانی در یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بود. هم‌اکنون عضو هیات علمی بنیاد باران، گروه اجتماعی‌-‌ سیاسی وابسته به دفتر آقای خاتمی است.


index:2|width:|height:40|align:right نصرالله جهانگرد
مشاور و نماینده ویژه رئیس‌جمهور در فناوری اطلاعات و ارتباطات در دولت محمد خاتمی بود. او مسوول تدوین برنامه توسعه‌ کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران (تکفا)، مدیر هماهنگی ملی ایران در برنامه‌ اجلاس جهانی سران جامعه‌ اطلاعاتی، عضو کمیته‌ ملی فناوری اطلاعات یونسکو، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه وزارت پست و تلگراف و تلفن عضو شورای برنامه‌ریزی برنامه‌ چهارم توسعه کشور بوده است. او عضو علی‏البدل شوراى مرکزى و از اعضای موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی، از احزاب اصلی اصلاح‌طلبان ایران است.


نظرسنجی از 10 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس
بیگلری
: تجربه خوب و کارنامه موفق آقای جهانگیری از گزینه‌های دیگر، بیشتر به چشم می‌آید. البته آقای شافعی سازمان گسترش هم گزینه‌ای قوی است و در دوره خودشان بسیار قوی عمل کردند. آقای جهانگرد را در وزارت ارتباطات نمی‌شناسم.

دهقانی: هر سه گزینه سابقه وزارت صنایع را دارند. به نظر ما فردی اصلح است که تولید‌محور باشد. باید فردی برای این حوزه انتخاب شود که بخش صنعت با آمدنش به وی اطمینان داشته باشند و در عین حال بازار و تجار هم او را فردی index:3|width:200|height:|align:left مطمئن بدانند. متاسفانه وزرایی داشتیم که وقتی حرفی می‌زدند، دقیقاً 180 درجه عکس آن در افکار عمومی برداشت می‌شد و در عمل هم عکس سخنان وزیر اتفاق می‌افتاد. در وزارت صنعت و معدن و تجارت نمی‌توان گفت طرف وزیر صنعت قوی بوده پس او را انتخاب کنیم چون این نگاه سبب ظلم به معدن و تجارت می‌شود. با این حال تصور می‌کنم فردی که بیشتر تخصصش روی حوزه صنعت باشد، برای بحران کنونی مناسب‌تر است و به نظرم در این باره کارنامه آقای جهانگیری درخشان است. در مورد آقای جهانگرد هم به دلیل ناآشنایی با ایشان نظری ندارم.

قاضی‌پور: در مور سوابق مدیریتی هیچ یک از این افراد شناخت ندارم. ممکن است وسط راه تغییر کنند.
index:4|width:200|height:|align:left
بذرپاش: به نظرم فضای رای‌آوری امثال آقای شافعی مهیاتر است. آقای شریعتمداری هم گزینه مناسبی هستند. به هر حال باید در ترکیب وزارت نسبت به کابینه‌های سابق تنوعی داد.

رحمانی: شناخت خوبی روی عملکرد آقای جهانگیری دارم و به نظر می‌رسد ایشان قوی‌ترین گزینه برای وزارت صنعت و تجارت هستند. با آمدن آقای جهانگیری، بخش تولید می‌تواند با یک برنامه مدون از بحران کنونی نجات پیدا کند. در مورد وزارت ارتباطات هم آقای جهانگرد گزینه خوبی هستند. چون در این حوزه کاملاً تخصص دارند.

بیاتیان: در میان گزینه‌هایی که در مورد وزارت صنعت و معدن و تجارت طرح می‌شود، آقای جهانگیری گزینه بهتری اindex:5|width:200|height:|align:leftست. چرا که ایشان به روزتر هستند و معضلات صنعت را به خوبی می‌شناسد. البته آقای آل‌اسحاق توانمند هستند اما در بعد بازرگانی. به هر روی، آقای جهانگیری دیسیپلین وزیر توانمند را از خودشان نشان داده‌اند. حوزه صنعت، تجارت و بازرگانی با این گستردگی، شبیه قطاری است که ریل ندارد و آقای جهانگیری می‌تواند این قطار را به مقصد برساند. در وزارت ارتباطات هم وزیر باید از جنس وزارتخانه باشد و نگاه سیاسی برای انتخاب وزیر صورت نگیرد. آقای جهانگرد را نمی‌شناسم اما پیشنهاد می‌کنم آقای روحانی در مورد آقای حمیدیان کمی ‌تامل کنند. شاید ایشان بتوانند یکی از گزینه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشند.

اسماعیلی: اگر می‌خواهیم مملکت پیشرفت داشته باشد و به طور جدی از وابستگی درآمد نفتی کم شود باindex:6|width:200|height:|align:leftید به سمت توسعه معدن برویم. هم از لحاظ پتانسیلی و هم کیفی و کمی، ظرفیت ایران در بخش معدن بسیار قابل توجه است. در مورد بحث صنعت هم اگر بخواهیم پیشرفت کنیم و کشور صنعتی شویم باید از صنایع معدنی استفاده کنیم. در کشورهای پیشرفته هم در ابتدا از مواد معدنی استفاده کردند و صنایع معدنی ایجاد کردند. مثلاً صنعت آلومینیوم را از معادن آلومینیوم راه انداختند و بعد به پشتوانه آن صنعت خودرو را قوی کردند. از معادن سنگ آ هن، کارخانه‌های فولاد را تاسیس کردند و بعد سراغ تولیدات صنعتی رفتند. به هر حال چه به فکر درآمدهای ارزی باشیم و چه پیشرفت صنایع، باید از معادن شروع کنیم؛ لذا به فردی رای می‌دهم که اول به معادن ایران اعتقاد داشته باشد و بحث اصلی‌اش معادن باشد. همچنین فردی که باور داشته باشد وزارتخانه معادن و صنایع معدنی داشته باشیم. چرا که ما روزی وزارتخانه معادن و فلزات داشتیم. بعد صنعت با آن ادغام شد. حالا هم که تجارت به این زنجیره پیوست و معادن آنقدر ضعیف شد که عملاً دیده نمی‌شود. در مورد گزینه‌های مطرح کنونی هم، بر اساس نگاه کلی و آشنایی من، آقای آل‌اسحاق بیشتر با این ادبیات آشناست. درست است که حوزه ایشان بازرگانی است اما هر وقت با ایشان جلسه داشتیم، دیدگاه‌شان به معادن بسیار مثبت بوده است.
index:7|width:200|height:|align:left
پیرموذن: به‌رغم ارادتی که به هر سه گزینه دارم. اما با آقای جهانگیری موافق‌ترم البته آقای نعمت‌زاده هم گزینه خوبی هستند اما ایشان دارای کهولت سن هستند. به نظرم ایشان خودشان هم قبول نمی‌کنند که چنین مسوولیت سنگینی را بپذیرند و احتمالاً در نقش یکی از مشاوران کلیدی و ارشد در کابینه آقای روحانی ایفای نقش می‌کنند. البته آقای نعمت‌زاده استاد و پیشکسوت هستند و هیچ‌کس در توانایی، تجربه و مدیریت موفق‌شان شک و تردیدی ندارد. این را هم باید در نظر گرفت که انتخاب آقای روحانی تبلور اراده ملت است و هر کسی را که ایشان معرفی کند، انتخاب می‌کنم. هر تیمی که آقای روحانی بچینند مسلماً با حمایت اکثریت مجلس رو به رو خواهد بود. آنچه مهم است ترکیب این تیم و در عین حال هماهنگ بودن افراد، مصمم و معتقد به حل اصولی و علمی مشکلات و مجرب بودن‌شان است. چون کار اقتصاد در بخش‌های مختلف از صنعت تا مسکن و نفت تک‌بعدی نیست و نیازمند یک کار تیمی است و باید یک تیم هماهنگ با هم باشند. البته آقای جهانگرد را نمی‌شناسم اما به دلیل احترام به انتخاب آقای روحانی به وی رای می‌دهم.

طاهری: به نظرم باید مشورت بیشتری با مجلس صورت می‌گرفت و نظرات نمایندگان را می‌پرسیدند. نظرات کمیسیون صنایع در این باره مورد توجه قرار نگرفته است. هنوز فکر می‌کنم هیچ چیز نهایی نشده است و این احتمال را می‌دهم که آقای روحانی گزینه دیگری را انتخاب کنند.

گروسی: با گزینه آقای جهانگیری موافق هستم. ایشان یکی از کارآمدترین مدیران حوزه صنعت هستند. در مورد آقای جهانگرد هم نظر مثبت دارم. به نظرم آقای روحانی در انتخاب‌هایشان تخصص را اولویت قرار داده و دست به انتخاب سیاسی نزده‌اند. الان از هر فردی بپرسید که صاحب نظر در بخش صنعت و معدن باشد، کارنامه دوران آقای جهانگیری را بسیار موفق می‌داند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها