شناسه خبر : 18939 لینک کوتاه

درباره برنامه جدید مواجهه با علی مطهری

سناریوی حذف فرزند استاد

پدیده‌ای به نام علی مطهری آنقدر عرصه را بر نمایندگان تندرو تنگ کرده است که در نهایت نمایندگان ناچار شدند از او شکایت کنند. البته اصل این شکایت بارها تکذیب شد تا اینکه روح‌الله حسینیان خبر این شکایت را تایید کرد که تحویل ابوترابی شده است. حسینیان در عین حال هدف از این شکایت را تغییر رفتاری فرزند شهید مطهری دانست.

معصومه ستود‌ه
دیگر کار از پند و نصیحت گذشته است. اگر تا پیش از این مخالفان او را زنهار می‌دادند که مراقب باشد تا به سرنوشت پسر نوح گرفتار نشود امروز دیگر از توصیه و درخواست‌های درگوشی خبری نیست. نمایندگان تندرو مجلس، این روزها همه تلاش خود را به کار بسته‌اند تا او را از عرصه سیاست حذف کنند. آنها بر این باورند که برای حذف علی مطهری، نباید بیش از این درنگ کرد. نگرانی بابت از دست دادن فرصت‌ها موجب شد تا کمیسیون فرهنگی، در اقدامی عجیب، حمید رسایی و محمود نبویان را به عنوان نمایندگان مورد نظر برای عضویت در هیات نظارت کاندیدا کند. هر چند نمایندگان مجلس، دغدغه خود را دلسوزی برای عرصه فرهنگ عنوان کردند اما این ادعایی بود که چندان باورپذیر نبود.

مساله‌ای به نام گاوبندی
معرفی نماینده برای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات به چنان آش شوری تبدیل شد که صدای بسیاری از نمایندگان مجلس هم درآمد. علی مطهری به عنوان نماینده‌ای که سابقه حضور در هیات نظارت را دارد، این معرفی را شایسته جبهه پایداری دانست تا عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات. بیان این سخنان از سوی علی مطهری چندان بی‌پایه هم نبود. کما اینکه حمید رسایی و محمود نبویان هر دو مطالبات جناح تندرو و به قولی پایداری را نمایندگی می‌کردند. این اقدام از سوی اعضای کمیسیون فرهنگی که همه آنها در جبهه پایداری عضویت دارند، قابل پیش‌بینی بود. از همان روزی که علی جنتی وزیر ارشاد، به دلیل برخورداری از رویکرد تساهلی ناچار شد در برابر نمایندگان مجلس حاضر شود و جواب پس بدهد، مشخص بود که دیر یا زود این اتفاق رخ خواهد داد. نمایندگان مجلس در نهایت وزیر را با کارت زرد راهی کمال‌الملک کردند. اما هیچ مقامی باور نداشت که جناح تندرو مجلس این رفتار را با علی مطهری در پیش گیرد و بستری فراهم کند تا ضمن خروج علی مطهری از هیات نظارت، نماینده وابسته به خود را جایگزین مطهری کنند. این تلاش در حالی رخ داد که علی مطهری در دو دوره قبل، توانسته بود با اکثریت آرا وارد این نهاد صنفی شود. در دور اول با حمید رسایی رقابت کرد که در نهایت رسایی ناچار شد با کسب پنج رای در برابر 185 رای شکست خود را قبول کند و در دور دوم نیز توانست رای اکثریت را در رقابت با حسن کامران و عباس مقتدایی به دست بیاورد. نمایندگان تندرو، هدف مهم‌تر دیگری هم دنبال می‌کردند و آن آچمز کردن وزیر ارشاد بود. کما اینکه او در سخنانی اعلام کرد مخالف توقیف مطبوعات به وسیله هیات نظارت بر مطبوعات است و این کار را مصداق به کار بردن چماق دانسته بود. بیان این سخنان کافی بود تا خواب از چشمان برخی نمایندگان رخت بربندد.

پشیمانی چه حاصل
مخالفان تندرو علی مطهری، یک ثانیه هم به مخیله‌شان خطور نمی‌کرد که قرار است با حضور علی مطهری چنین اوضاعی شکل گیرد. همان زمانی که اصولگرایان از استاد فلسفه دانشگاه تهران دعوت کردند تا در لیست اصولگرایان مجلس حضور یابد بیشتر هدف‌شان این بود که نام پدر او، به عامل رای‌آوری تبدیل شود و بدین ترتیب جناح اصولگرا بتواند مهره‌های کلیدی خود را وارد پارلمان کند. گذر زمانی اندک نشان داد که هیچ کدام از پیش‌بینی‌ها محقق نشده و فردی که قرار بوده یار شاطر شود، بار خاطر شده است. سخنان تند و جنجالی علی مطهری در سایه مصونیت او
پدیده‌ای به نام علی مطهری آنقدر عرصه را بر نمایندگان تندرو تنگ کرده است که در نهایت نمایندگان ناچار شدند از او شکایت کنند. البته اصل این شکایت بارها تکذیب شد تا اینکه روح‌الله حسینیان خبر این شکایت را تایید کرد که تحویل ابوترابی شده است. حسینیان در عین حال هدف از این شکایت را تغییر رفتاری فرزند شهید مطهری دانست. این شکایت با محوریت سخنان مطهری در نجف‌آباد در خصوص رفع حصر و برخورد با آیت‌الله منتظری به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تحویل داده شده؛ مساله‌ای که بسیاری آن را مایه وهن مجلس دانستند.
موجب شد تا فرزند ایدئولوگ جمهوری اسلامی ایران به راحتی بتواند انتقادات خود را مطرح کند. در تمام مدت زمانی که علی مطهری انتقادات خود را نسبت به ترویج و گسترش مکتب ایرانی عنوان کرده و خواستار برکناری مشایی و در نهایت پاسخگویی محمود احمدی‌نژاد در مجلس شده بود، اعضای تندرو مجلس در شرایط سردرگمی و بلاتکلیفی بودند. با وجود این تلاش‌های بی‌وقفه علی مطهری موجب شد تا محمود احمدی‌نژاد در واپسین روزهای سال 1390 در مجلس حضور یابد و به سوالات متعدد نمایندگان در مورد قهر 11 روزه، حجاب و... جواب پس بدهد. بدین ترتیب تابوی تاریخی سوال از رئیس‌جمهور شکسته شد. البته باید این نکته را یادآوری کرد که مطهری برای اعلام وصول سوال از رئیس‌جمهور توسط هیات‌رئیسه تا مرز استعفا هم پیش رفت و حتی لاریجانی را داماد ناخلفی خواند که با طرح سوال از رئیس‌جمهور همراهی نکرده است! جناح تندرو مجلس که با سخنان از سر دلسوزی علی مطهری چندان میانه‌ای نداشتند، پیش‌بینی این روزهای سخت را می‌کردند. به همین دلیل در آستانه برگزاری انتخابات مجلس نهم بسیاری از این افراد، حضور علی مطهری را خط قرمز قرار گرفتن در لیست جبهه متحد اصولگرایان عنوان کردند. این انتقادات تا بدان جا پیش رفت که آیت‌الله مهدوی‌کنی ناچار شد شرط برخی از نمایندگان مجلس از جمله حدادعادل را قبول کند و بدین ترتیب فرزند ایدئولوگ جمهوری اسلامی ایران به آسانی از لیست انتخاباتی خط خورد. اما با این حال علی مطهری به صورت مستقل در انتخابات حضور پیدا کرد و توانست بار دیگر وارد مجلس شود.

و اما حمید روحانی
مطهری همواره قابلیت تیتر یک شدن را دارد، چه آن زمانی که به حداد نامه می‌نویسد و از او گله می‌کند که چرا طرح سوال از رئیس‌جمهور را عامل کاهش اقتدار مجلس دانسته است و چه زمانی که به حمید روحانی می‌نویسد و ضمن بیان اینکه «بی‌ادب محروم ماند از لطف حق» به او اطمینان می‌دهد که اگر شهید مطهری زنده بود از او بابت مبارزه با رخنه فرصت‌طلبان و متملقان و چاپلوسان در انقلاب اسلامی تشکر می‌کرد. داستان نامه‌نگاری با حمید روحانی سابقه زیادی ندارد. زمانی که علی مطهری متن گفت‌وگوی خود را با مقام معظم رهبری در مورد تداوم حصر خانگی، موسوی و کروبی رسانه‌ای کرد، حمید روحانی برآشفت و در نامه‌ای این سوال را مطرح کرد که آیا مساله‌ای مهم‌تر و ضروری‌تر از این دو مساله نبود که در حضور رهبر انقلاب مطرح شود؟ علی مطهری در نامه‌ای به حمید روحانی، او را به دلیل طرح این مساله مورد انتقاد قرار داده و جملات او را جملاتی ناشی از تملق و چاپلوسی دانست. این مواجهه ادامه یافت به گونه‌ای که حمید روحانی در نامه‌ای دیگر نوشت: «اگر شهید مطهری در قید حیات بود لقمان‌گونه به فرزند خویش توصیه می‌کرد در مشی خود میانه‌روی را در پیش گیر، صدایت را بلند نکن که ناخوشایندترین صداها صدای الاغ است.» پاسخ علی مطهری به حمید روحانی یک فراز بسیار مهم دارد. او در بخش آخر نامه خود نوشت: «اگر شهید مطهری زنده بود آقای حمیدخان روحانی را توصیه به تقوا و دوری از تعصب و نیز رعایت انصاف در قضاوت‌ها از جمله قضاوت درباره حوادث سال 88 و دفاع از مظلومان و حقوق ملت و از همه مهم‌تر توصیه به ادب می‌کرد.»

سخن آخر
هنوز مشخص نیست که دوئل کمیسیون فرهنگی با مجلس چه سرانجامی پیدا خواهد کرد. ناگفته مشخص است که نتیجه این رای‌گیری بار دیگر وزن جبهه پایداری را در مجلس نشان می‌دهد و مشخص می‌شود که پیروز این جدال کیست. هر چند اصحاب رسانه تمایل زیادی دارند فردی به عضویت هیات نظارت در بیاید که بیش از آنکه دغدغه سیاسی داشته باشد، دغدغه رسانه‌ای داشته باشد و تجربه دو دوره گذشته نشان می‌دهد که به اعتراف بسیاری از کارشناسان، علی مطهری مردی از همین جنس است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها