شناسه خبر : 18341 لینک کوتاه

بریده روزنامه ها

کاسبی ۱۴ میلیارد‌دلاری آمریکا از تحریم ایران
روزنامه شهروند نوشت:
اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در سال‌های اخیر منافع بسیاری برای سایر کشورها در منطقه و جهان داشته است. در همین زمینه آمریکا به عنوان یکی از تحریم‌کنندگان اصلی ایران، منافع مادی قابل توجهی از همین ناحیه کسب کرده است. این کشور با استفاده از قدرت دلار و نفوذی که در بازارهای مالی دنیا دارد، دست به اخاذی از بزرگ‌ترین بانک‌های دنیا به خصوص اروپا زده است. بنابراین آمریکا از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون بیش از ۱۴ میلیارد دلار از محل جریمه بانک‌های مرتبط با ایران درآمد کسب کرده است. البته دامنه جرایم بانک‌هایی که در سال‌های اخیر توسط آمریکا اخذ شده گسترده‌تر است.

نیاز ایران به 50 هزار سانتریفیوژ
روزنامه شرق نوشت:
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر بخواهیم با همین ظرفیت سانتریفیوژی که الان در کشور وجود دارد، غنی‌سازی کنیم، حداقل به 50 هزار از همین نسلی که الان موجود است، نیاز داریم. او همچنین افزود: در صورت عدم همکاری طرف مقابل ما ثابت کرده‌ایم که به همکاری آنها نیازی نداریم و نه‌تنها تمام برنامه‌ای را که داشته‌ایم، ادامه می‌دهیم بلکه شتاب برنامه خود را نیز بیشتر خواهیم کرد و مثلاً اگر 20‌درصدی را که اکنون تولید کرده‌ایم، نیاز چهار سال ما را تامین می‌کند، به سمت تامین نیاز 10 سال بعد خود می‌رویم. این سیاست ما در روند گفت‌وگوهاست که از سوی تیم مذاکره‌کننده پیگیری می‌شود.

برخی اعضای 1+5 عروسک‌بازی هسته‌ای می‌کنند
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که اگر تفاهم کلی در زمینه هسته‌ای انجام شود و تمامی مسائل را حل کند، موضوع پروتکل الحاقی قابل طرح در مجلس است، اظهار داشت: در صورتی که موضوع هسته‌ای حل نشود، به دلیل وجود مخالفان در مجلس این موضوع ممکن نخواهد بود. وی با یادآوری برخی پیشنهادهای هسته‌ای تاکید کرد: «از برخی پیشنهادها این برداشت می‌شود که برخی کشورها دنبال بازی هسته‌ای هستند، حتی در مذاکرات اخیر احساس می‌شود برخی‌ها یا هدف را گم کرده‌اند یا تصور این است که با یک عروسک‌بازی هسته‌ای از سوی آنها مواجه هستیم؛ این در حالی است که ما به دنبال مذاکرات جدی هستیم و ایران به دنبال داشتن دانش صلح‌آمیز هسته‌ای مورد نیاز است.»

استراتژی مذاکره، راهکاری مشروع
سایت تحلیلی عصر ایران
یادداشتی از سید محمدعلی حسینی، مشاور وزیر امور خارجه منتشر کرده که در آن درباره مذاکرات هسته‌ای آمده است: «استراتژی مذاکره» به دنبال آن نیست که بر سر حقوق ذاتی و ملی کشور با احدی مذاکره گردد بلکه هدف آن است که با یادآوری حقوق و تکالیف دولت‌ها در انجام همکاری‌های بین‌المللی جهت دستیابی به توسعه پایدار، چهره منطقی و قانون‌مدار کشورمان را به افکار عمومی و ناظران بین‌المللی نشان دهد... استراتژی مذاکره، با هدف‌گذاری تبیین مبانی غیرمشروع تحریم‌ها از سویی و اثبات ساختگی بودن بسیاری از به اصطلاح نگرانی‌ها و البته رفع ابهامات و نگرانی‌های محتمل موجه برخی کشورها نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای، گامی موثر و بلکه ضروری در روند اعتمادسازی و نهایتاً احقاق حقوق ملی است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها