شناسه خبر : 17054 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رونمایی از دومین شهر موشکی زیرزمینی سپاه

تنش در رابطه تهران - ریاض

هفته پیش با گذشت حدود سه ماه از رونمایی از اولین شهر موشکی سپاه، دومین شهر موشکی زیرزمینی ایران رونمایی شد. در این رونمایی، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از یکی دیگر از شهرهای موشکی نیروی هوافضای سپاه بازدید کرده است.

در حالی که تصور می‌شد به سیاق چند هفته اخیر بحث انتخابات، تاخیر دولت در فرستادن لایحه بودجه به مجلس و برجام مهم‌ترین سوژه‌های مطبوعات ایران در هفته گذشته باشد، اتفاقی در عربستان همه نگاه‌ها را به آن کشور معطوف کرد. در نخستین روز هفته پیش و مقارن با دومین روز سال جدید میلادی، عربستان سعودی، شیخ نمر باقرالنمر از روحانیون شیعه منتقد خود را به همراه 46 نفر دیگر اعدام کرد. این اقدام مانند جرقه‌ای بر انبار باروت روابط پرتنش ایران و عربستان به ویژه در چند سال اخیر بود. شهادت شیخ نمر با اعتراض گسترده ایران، بسیاری از کشورهای جهان و مجامع حقوق‌ بشری مواجه شد.
مقام ‌معظم رهبری، نیز در جلسه درس خارج فقه، جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مومن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر را به‌شدت محکوم کردند و با تاکید بر لزوم احساس مسوولیت دنیا در قبال این جنایت و جنایات مشابه سعودی در یمن و بحرین، تاکید کردند: «بدون تردید خون به ناحق ریخته این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت...این عالم مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می‌کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکرِ برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود.»
ایشان با انتقاد شدید از سکوت مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر و حمایت آنان از رژیم سعودی که خون بی‌گناه را تنها به خاطر انتقاد و اعتراض به زمین می‌ریزد، تاکید کردند: «جهان اسلام و همه دنیا باید نسبت به این قضیه احساس مسوولیت کنند.»
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز نسبت به این اقدام واکنش نشان داد و آن را به شدت محکوم کرد. با این حال این رویداد در کمتر از چند ساعت به چالشی دیپلماتیک برای ایران بدل شد.
«اعتماد» در این باره نوشت: «...حمله به یک سفارتخانه خارجی؛ این دیگر برای گروه‌هایی که حالا حتی رئیس‌جمهوری هم آنها را «افراطی» خوانده تبدیل به یک رفتار عادی شده است؛ رفتاری که بعد از شهادت شیخ نمر به دست دولت ریاض در قبال سفارتخانه این کشور در ایران هم تکرار شد. این دفعه اما یک حاشیه جدید هم داشت؛ آتش زدن ساختمان سفارتخانه. شب یکشنبه سفارتخانه عربستان در تهران و همین‌طور کنسولگری این کشور در مشهد مقدس از ساعات ابتدایی شب شاهد برپایی تجمعات اعتراضی به اقدام دولت سعودی بود. اعتراض‌ها اما درست مثل اتفاقات چهار سال پیش مقابل سفارت انگلستان، لحظه به لحظه اوج گرفت و دوباره به «فتح» سفارت توسط معترضان منجر شد؛ فتحی که این بار اما نقطه پایان نبود.
آتش در ساختمان سفارتخانه در تهران این بار ابعاد جدیدی به ماجرا داد. این تجمعات اعتراضی در پی انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر تجمع خودجوش مردمی در تهران در مقابل سفارت عربستان انجام شده بود. سفارت عربستان بر اساس برخی اخبار منتشرشده پیش از برگزاری این تجمع تخلیه شده بود و در جریان این تجمع مانند آنچه چهار سال قبل در برابر سفارت انگلیس شاهد آن بودیم عده‌ای از افراد خودسر در اقدامی غیردیپلماتیک و غیرمسوولانه وارد سفارت عربستان در تهران شدند و خساراتی را به این سفارتخانه وارد کردند. البته پیش از ورود این افراد به سفارت بر اساس گفته حسین ساجدی‌نیا، فرمانده تهران بزرگ ناجا دقایقی بعد از این تجمع عده‌ای نیروی خودسر اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند. او با بیان اینکه در پی این اقدام خسارت‌هایی به ساختمان سفارت وارد شد، گفت: ماموران پلیس از همان دقایق اولیه با این اقدام مقابله کردند، تعدادی از ماموران ما نیز زخمی شدند. ساجدی‌نیا با بیان اینکه تعدادی از نیروهای خودسر حمله‌کننده به سفارت دستگیر شدند، افزود: عده قلیلی هم وارد سفارت شدند که ماموران پلیس اقدام به خارج کردن این افراد کردند.
این اقدام خودسر باعث شکسته شدن یکی از درهای سفارت عربستان سعودی و همچنین مقر پلیس دیپلماتیک که در کنار سفارت قرار دارد، شد. در همین حال عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز صبح یکشنبه با اشاره به حوادث مقابل سفارت سعودی و تعرض عده‌ای به ساختمان این سفارت گفت: «۴۰ نفر از کسانی که در ورود به ساختمان سفارت مذکور نقش داشتند شناسایی و دستگیر شده‌اند. همچنین تحقیقات برای شناسایی دیگر افراد موثر در این حادثه ادامه دارد.» او تاکید کرد: «دستور قضایی برای شناسایی و دستگیری سایر افراد در این زمینه صادر شده است. پرونده مذکور نیز در دادسرای شهید مقدس تهران تحت رسیدگی است.» رئیس‌جمهوری نیز به سیدمحمود علوی و عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیران اطلاعات و کشور دستور داد تا با عاملان حمله به سفارت عربستان برخورد شود. پس از این اتفاقات عربستان و چند کشور عربی سفرای خود را از ایران فراخواندند. رئیس‌جمهوری همچنین در نامه‌ای به صادق آملی‌لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی خواهان رسیدگی پیش از نوبت به پرونده این حادثه شد.
در این زمینه صادق ‌زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «فرهیختگان» اعلام کرد: «...قطعاً تعرض به سفارت عربستان به نفع سعودی‌ها تمام شد؛ به عبارت دیگر همه توجهات از جنایتی که سعودی‌ها مرتکب شده بودند به اقدامات ایرانی‌ها کشانده شد. اعدام شیخ نمر هیچ‌گونه توجیهی نداشت اما این اتفاق که توسط تندروها در ایران صورت گرفت، در حقیقت همه موضوع را حول این محور کشاند که به سفارتی در ایران حمله شده و اموال آن به تاراج رفته است. این کار خلاف عرف و قوانین بین‌الملل است. سعودی‌ها نیز از این وضعیت استفاده کرده و توجهات را از اعدام شیخ نمر به داستان سفارت کشانده‌اند...خب دولت آل سعود اگر بخواهد، از نظر قانونی می‌تواند این مساله را پیگیری کند و ایران نیز طبق معاهدات بین‌المللی باید تمام خسارت وارد‌شده به سفارت را بپردازد. به هر حال مسوولیت حفاظت از این سفارت به عهده کشور میزبان یعنی جمهوری اسلامی ایران است؛ بنابراین هر خسارتی که وارد شود ما ایرانی‌ها ملزم هستیم که آن را بپردازیم.»

صدور حکم برای پرونده حمله به علی مطهری
هفته پیش وکیل علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس جزییات حکم صادر‌شده دادگاه بدوی متهمان حادثه حمله به این نماینده در شیراز را اعلام کرد. به گزارش «ایسنا» مصطفی ترک‌همدانی در این مورد گفت: در بخشی از حکم آمده شش نفر از متهمان این پرونده به اتهام اخلال در نظم عمومی و توهین و همچنین تخریب عمومی به دو سال حبس و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند اما این حکم دو سال تعلیق دارد. همچنین دو متهم دیگر به دلیل توهین به 5 /4 ماه حبس و ۳۷ ضربه شلاق محکوم شده‌اند که برای این دو متهم هم یک سال تعلیق حکم صادر شده است. آن دانشجویی که مطهری را دعوت کرده بود به جرم معاونت در امتناع از دستورات و قوانین دانشگاه به یک میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است. همچنین سه مدیر متهم در این پرونده به دو سال انفصال از خدمت محکوم شدند که این حکم هم با دو سال تعلیق همراه است.»
این حکم با واکنش تند علی مطهری مواجه شد. به گزارش جماران، علی مطهری در اینستاگرام خود نوشت: «رای دادگاه حادثه شیراز به نظر من برای مهاجمان، با رافت و ارفاق بود و برای دانشگاهیان عادلانه نبود و اصلاً دانشگاهیان نباید محاکمه می‌شدند چون نقشی در آن حادثه نداشتند. بنده درخواست تجدیدنظر با هدف تشدید مجازات مهاجمان نخواهم داد چون فکر می‌کنم آنها متنبه شده و از کرده خود پشیمانند و فهمیده‌اند که ابزار واقع شده‌اند خصوصاً که آنها در اعترافات خود نام تعدادی از آمران و دستوردهندگان را ذکر کردند. به دلایلی که عرض کردم و با توجه به اینکه احکام مهاجمان، تعلیقی است و مجازات زندان و شلاق آنها فعلاً اجرا نمی‌شود رضایت دادن بنده هم فعلاً موضوعیت ندارد. ضمناً بهتر بود دادگاه به دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم، صرفاً بابت ایاب و ذهاب وکیل اینجانب رای مثبت می‌داد تا این هزینه‌ها جبران می‌شد. البته من شکایت جدیدی علیه آمران آن حادثه که مقصر اصلی هستند اقامه کرده‌ام که به زودی توسط وکیل بنده جناب آقای همدانی به مرجع قضایی در شیراز ابلاغ خواهد شد. همچنین من امیدوارم که احکام مربوط به دانشگاهیان در دادگاه تجدیدنظر نقض شود.»

رونمایی از دومین شهر موشکی زیرزمینی سپاه
مهرماه امسال بود که برای نخستین بار تصاویری از یکی از پایگاه‌های موشکی سپاه پاسداران در اعماق ۵۰۰‌متری زمین و در دل کوه منتشر شد. بعد از این رونمایی بود که سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه بیان کرد پایگاه‌های زیرزمینی موشک‌های دوربرد جمهوری اسلامی ایران در همه استان‌ها و شهرهای این مرز و بوم مستقر و آماده هستند و در اعماق ۵۰۰ متر زیر کوه‌های بلند قرار دارند. رونمایی از نخستین شهر موشکی سپاه در رسانه‌های جهان بسیار بازتاب داشت و موجب شگفتی بسیاری شد. به گزارش «تابناک» در همین رابطه، هفته پیش با گذشت حدود سه ماه از رونمایی از اولین شهر موشکی سپاه، دومین شهر موشکی زیرزمینی ایران رونمایی شد.
در این رونمایی، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از یکی دیگر از شهرهای موشکی نیروی هوافضای سپاه بازدید کرده است. در فیلم منتشره از این بازدید، موشک‌هایی از جمله موشک بالستیک عماد با برد 1700 کیلومتر به عنوان جدیدترین موشک بالستیک ایران دیده می‌شود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده در بیشتر شهرهای کشور، شهرهای موشکی بزرگی احداث کرده که از دید و تیر دشمن درامان است و در صورت نیاز، از آنها استفاده خواهد شد. امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، در مراسم رونمایی از اولین شهر زیرزمینی موشکی اعلام کرده بود: پایگاه‌های موشکی ما در اعماق 500‌متری زمین آماده مقابله با تهدیدهای دشمنان هستند. پایگاه‌های زیرزمینی موشک‌های دوربرد جمهوری اسلامی ایران در همه استان‌ها و شهرهای این مرز و بوم مستقر و آماده هستند و در اعماق 500 متر زیر کوه‌های بلند قرار دارند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای ناامن از ثبات کامل برخوردار است، گفت: این نتیجه تلاش شبانه‌روزی همه نیروهای مسلح از سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی است و ملت ایران مطمئن باشد، دشمن هیچ کاری از پیش نمی‌برد. او تاکید کرد: ایران آغازکننده هیچ جنگی نیست، ولی اگر اشتباهی از بیگانه سر بزند، پایگاه‌های موشکی از اعماق زمین مانند آتشفشان فوران می‌کند و این برای دشمن خانمان‌سوز است.

چرخش دبیر
این روزها نوع تعاملات علیرضا دبیر نماینده شورای شهر پایتخت و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، بیش از اینکه مرتبط به صفحات اجتماعی روزنامه‌ها باشد، به صفحات سیاسی نزدیک است. «شهروند» در گزارشی در این باره نوشت: ...گویا قرار نیست سریال اظهارنظرها و واکنش‌های مدیران شهری به موضوع حسابرسی از شهرداری به این زودی‌ها به اتمام برسد. بعد از جلسه هفته گذشته شهردار تهران با خبرنگاران که در آن انتقادهایی جدی را به روند حسابرسی شورا وارد کرده بود و بعد از دفاع تلویحی مهدی چمران، ریاست شورا، در روز ابتدایی هفته از شهرداری، علیرضا دبیر که چندی است به خاطر گزارش‌های حسابرسی و انتقادهای تندش به وضعیت مالی شهرداری، به یکی از مطرح‌ترین چهره‌های حوزه شهری بدل شده، باز هم در جمع خبرنگاران حاضر شد تا در مورد آخرین وضعیت حسابرسی از شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری سخن بگوید. او در این جلسه گفت: «اگر این حجم تخلفات را می‌دانستم به قالیباف برای شهردارشدن در این دوره رای نمی‌دادم.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید