شناسه خبر : 15826 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

القاعده سفارت‌های آمریکا در خاورمیانه را تهدید کرده است

احتمال سقوط دوباره چاه‌کن در چاه

کریس لزلی
ترجمه: عباس شهرابی‌فراهانی
ایالات متحده آمریکا 21 سفارتخانه و کنسولگری خود از مصر و لیبی گرفته تا یمن و افغانستان را به دنبال انتشار هشدار حملات تروریستی احتمالی گروه‌های وابسته به القاعده تعطیل کرد. وزارت خارجه آمریکا در روز یکشنبه چهارم آگوست به چند سفارتخانه و کنسولگری خود دستور داد بسته بمانند یا فعالیت‌های خود را به حال تعلیق درآورند. با این حال، سفارتخانه‌های آمریکا در چند کشور مسلمان در روز یکشنبه باز بودند. در حالی که مقامات آمریکایی ریسک‌های خاصی را برای سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها در این هفته فاش نکردند، اما توصیه‌های مسافرتی در روز دوم آگوست از احتمال حملات تروریستی در خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا در ماه آگوست خبر دادند. وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا گزارش داد «اطلاعات کنونی حاکی از آن است که القاعده و سازمان‌های وابسته به آن به برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی از هم‌اکنون تا پایان ماه آگوست ادامه می‌دهند. آماج این حملات احتمالاً شامل سیستم حمل و نقل عمومی و دیگر زیرساخت‌های گردشگری باشد.» به گفته دو مقام آمریکایی که می‌خواستند نام‌شان فاش نشود، این اطلاعات شامل ارتباطات میان تروریست‌های شناخته‌شده زیر نظر آژانس امنیت ملی نیز می‌شود.
سناتور سکسبی چمبلیس از جورجیا، عضو ارشد جمهوریخواه در کمیته امنیت سنا، در برنامه شبکه ان‌بی‌سی گفت: «این جدی‌ترین تهدیدی است که در چند سال اخیر دیده‌ام. آن بیرون پچ‌پچ‌های زیادی میان تروریست‌هایی که در حال برنامه‌ریزی برای حملات هستند، وجود دارد. این یادآور آن چیزی است که پیش از 11 سپتامبر دیدیم.» به زعم پیتر کینگ و دو تن از دیگر مقامات آمریکایی، تمرکز اساسی بر القاعده شبه‌جزیره عربی است، سازمانی که در یمن و بخش دورافتاده‌ای از عربستان سعودی مستقر است. بر رابط یمنی القاعده تاکید شده است، به همین دلیل انگلستان، آلمان و فرانسه به طور موقت سفارتخانه‌های خود را در این کشور تعطیل کردند. رئیس‌جمهور فرانسه، فرانسوا اولاند، روز شنبه سوم آگوست گفت: «ما به طور مستقیم و غیرمستقیم از تهدیدها اطلاع یافتیم.»
رسانه‌های کانادایی با اشاره به سخنان سخنگوی وزارت خارجه گزارش دادند سفارتخانه کانادا در داکا در بنگلادش، در چهارم آگوست تعطیل شد. پیتر کینگ، عضو مجلس نمایندگان آمریکا، می‌گوید این تهدید، خاص‌ترین تهدیدی است که از 11 سپتامبر 2001 تاکنون دیده است. کینگ در دوم آگوست در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «خاستگاه این تهدیدهای یمن و القاعده شبه جزیره عربی است. نقطه‌ای وجود دارد که حملات در آنجا برنامه‌ریزی می‌شود اما دقیقاً مشخص نیست کجا.» یکی از مقامات هشدار داد امکان این وجود دارد که مباحثه‌های تروریست‌ها بر سر برنامه‌ریزی حملات به عمد برای منحرف کردن توجه نیروهای امنیتی از مکان، زمان و ماهیت نقطه حمله صورت گرفته باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها