شناسه خبر : 15779 لینک کوتاه

دو انفجار در برابر سفارت ایران در لبنان

آتش‌پراکنی القاعده

صبح روز سه‌شنبه، بیست و هشتم آبان، ساعت ۱۰:۴۲ دقیقه، انفجارهایی در برابر سفارت جمهوری اسلامی در بیروت رخ داد.

صبح روز سه‌شنبه، بیست و هشتم آبان، ساعت 10:42 دقیقه، انفجارهایی در برابر سفارت جمهوری اسلامی در بیروت رخ داد. ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، بر اثر شدت جراحات وارده جان باخت. خبرگزاری فارس می‌گوید چندین نفر از نیروهای حفاظت سفارت ایران در بیروت از جمله سر‌تیم حفاظت و محافظ شخصی سفیر در انفجارهای سه‌شنبه کشته شدند. وزارت امور خارجه ایران این حملات را به شدت محکوم کرد و آن را جنایتی ضدانسانی و اقدامی کینه‌توزانه خواند. به گزارش آسوشیتدپرس، نخستین انفجار ناشی از حمله انتحاری یک فرد موتورسوار بود که بمب همراه خود را در برابر دروازه ورودی سفارتخانه منفجر کرد. اندکی پس از انفجار نخست، انفجاری شدیدتر در فاصله کمی از همین محل روی داد. انفجار دوم ظاهراً ناشی از انفجار یک اتومبیل بمبگذاری‌شده بود. گزارش‌های تصویری از محل وقوع حادثه، خودروهای سوخته و اجساد تعدادی از قربانیان این انفجارها را نشان می‌دهد. در ورودی سفارتخانه ایران نیز از جا کنده شد و به ساختمان سه‌طبقه سفارتخانه هم آسیب رسید. به گفته منابع سفارتخانه، به حاضران در داخل ساختمان آسیبی نرسیده است. با توجه به شدت انفجار و خسارات باقی‌مانده در اطراف سفارتخانه، به نظر می‌رسد ساختمان سفارت ایران در بیروت با پیش‌بینی‌های حفاظتی در برابر چنین عملیاتی ساخته شده است. برخی منابع خبری گفته‌اند هنگام وقوع انفجار، رایزن فرهنگی ایران در خارج از ساختمان سفارتخانه در نزدیکی محل وقوع حادثه حضور داشت.
سفارت جمهوری اسلامی در منطقه شیعه‌نشین جنوب بیروت قرار گرفته است. این منطقه در ماه‌های اخیر شاهد انفجار خودروهای بمبگذاری‌شده و حتی پرتاب موشک به سوی تاسیسات وابسته به گروه‌های شیعه بوده است. گردان عبدالله عزام، یک گروه جهادی مرتبط با القاعده، مسوولیت انفجارهای بیروت را به عهده گرفته است. ایران از معدود حامیان منطقه‌ای حکومت بشار اسد در سوریه است و مخالفان حکومت سوریه ادعا کرده‌اند که نظامیان جمهوری اسلامی در کنار نیروهای حکومتی سوریه در جنگ علیه مخالفان مسلح شرکت دارند. البته مقامات ایرانی این اتهام را تکذیب می‌کنند. رهبر گردان عبدالله عزام هشدار داده که حملات در لبنان تا زمانی که ایران نیروهای خود را از سوریه خارج نکرده ادامه خواهد داشت.
سفیر ایران در لبنان گفته است اسرائیل عامل این بمبگذاری است. مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز به خبرگزاری فارس گفته است «جمهوری اسلامی ایران صهیونیست‌ها و مزدوران آنان را مسوول این انفجار می‌داند». در مقابل، تکازبی هاگنبی، عضو پارلمان اسرائیل از حزب حاکم لیکود، دست داشتن کشورش در این انفجار را رد کرده و گفته است ناآرامی و گسترش خشونت در منطقه به سود اسرائیل نیست. فرانسه، بریتانیا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، عراق و مقام‌های لبنان انفجارهای صبح سه‌شنبه بیروت را محکوم کرده‌اند. همچنین، به گزارش تسنیم، سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان با انتشار بیانیه‌ای این انفجار تروریستی را محکوم و تاکید کرد این حمله باید موجب فاصله گرفتن لبنان از بحران سوریه شود. او در این بیانیه گفت: «این حمله تروریستی از لحاظ تمام هنجارهای سیاسی و اخلاقی محکوم است.» او در ادامه افزود: «این حمله باید انگیزه‌ای برای فاصله گرفتن لبنان از دامن زدن به آتش‌های اطراف خود و برای دور کردن مردم لبنان از خطرات دخالت نظامی در بحران سوریه باشد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها