شناسه خبر : 14232 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

درباره اظهارات جدید رئیس‌جمهور

روحانی و شعارهای منتقدان

سخنرانی حسن روحانی رئیس‌جمهور در جمع مردم تبریز انتقاد و دلخوری بخشی از دلواپسان را به همراه داشت. حسن روحانی در نطق خود تصریح کرده بود: «فکر نمی‌کنم کسی در کشور باشد که از پیروزی ملت در مذاکرات هسته‌ای نگران باشد. من فکر نمی‌کنم کسی در کشور باشد که نسبت به خروج از رکود و رونق اقتصادی کشور نگران و ناراحت باشد.

سیدحمید پارسا
سخنرانی حسن روحانی رئیس‌جمهور در جمع مردم تبریز انتقاد و دلخوری بخشی از دلواپسان را به همراه داشت. حسن روحانی در نطق خود تصریح کرده بود: «فکر نمی‌کنم کسی در کشور باشد که از پیروزی ملت در مذاکرات هسته‌ای نگران باشد. من فکر نمی‌کنم کسی در کشور باشد که نسبت به خروج از رکود و رونق اقتصادی کشور نگران و ناراحت باشد. مردم ایران صاحبان اصلی کشور و ولی‌نعمت ما هستند و همه مسوولان خادمان مردم‌اند. من از شما می‌پرسم آیا کسی اجازه دارد دست در جیب مردم کند و اموال مردم را بردارد و زندگی آنها را از هم بپاشاند، برای اینکه می‌خواهد سخن درشت بگوید و شعار تند بی‌خاصیت بدهد؟ اگر کسی می‌خواهد شعار بدهد باید از جیب خودش و نه از جیب مردم باشد، ما حق نداریم از جیب مردم در جامعه افراط و شعارزدگی ایجاد کنیم. ما حق نداریم در این جامعه کاری کنیم که مردم برای آینده و امنیت‌شان نگران شوند... ما ملتی هستیم که می‌خواهیم در همه زمینه‌ها پیشرفت کنیم، مگر کسی در این کشور هست که بخواهد در یک زمینه پیشرفت و در زمینه‌های دیگر پسرفت کند؟» با توجه به منطقی که سخنان حسن روحانی بر آن استوار شده بود، قاعدتاً نباید شاهد مخالفت صریح با این سخنان می‌بودیم، با این حال در حالی که سخنان رئیس‌جمهور هنوز به صورت کامل در خبرگزاری‌ها منتشر نشده بود موج انتقادات رسانه‌ها و چهره‌های منتقد دولت برای حمله به روحانی به راه افتاد. به نظر می‌رسید که ضمیر سخنان رئیس‌جمهور مرجع خود را یافته است. در این فضا برخی رسانه‌های تندرو شخص حسن روحانی را مورد هدف تیر انتقادات خود و برخی دیگر کلیت جریان حامی او را مورد عنایت ویژه قرار دادند. پایگاه خبری جهان‌نیوز وابسته به علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای مجلس در یادداشتی در این باره نوشت: «...‌حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز پنجم خردادماه در جمع مردم غرب استان تهران عنوان کرد: مردم با انتخابات ۹۲ به دنیا اعلام کردند که مصمم‌ایم مشکلات را با صلح و مذاکره حل کنیم. ایشان در سخنرانی دیگری در جمع مردم تبریز عنوان کردند: «کسی از جیب ملت شعار ندهد» ...این اظهارات رئیس‌جمهور از چند بعد قابل تامل و واکاوی است. زیرا به نظر می‌رسد که شعار دادن از جیب ملت توسط ایشان کلید خورده و اکنون هم ادامه دارد. در واقع خوب است آقای روحانی توضیح دهند چرا برتری 7 /0درصدی خود را به حساب کل مردم در آن انتخابات گذاشتند و از جیب همه شعار دادند؟!»
غلامعلی حداد‌عادل رئیس فراکسیون اقلیت مجلس نیز یکی دیگر از منتقدان سخنان اخیر رئیس‌جمهور بود. او هفته پیش در «اجتماع هسته‌ای حوزویان» با تاکید بر اینکه از دولت انتظار داریم که به سخن منتقدان توجه داشته باشد، عنوان کرد: «اینکه رئیس‌جمهور می‌گوید «حق ندارند از جیب و جانب مردم شعار دهند»، عواقب خوبی ندارد.» از این موارد بسیار است و مجال ما اندک. به نظر می‌رسد که برخی از منتقدان دولت به صورتی زیرکانه خود را به تغافل زده و تلاش می‌کنند به هر صورت ممکن اقتدار دولت را به چالش بکشند. به طور نمونه در یادداشت جهان‌نیوز اگرچه به فاصله اندک رای رئیس‌جمهور با حدنصاب در انتخابات سال 1392 اشاره می‌شود، اما به فاصله 13میلیونی رای او با نفر دوم و سایر نامزدهای مورد اقبال منتقدان اشاره نمی‌شود. اگر کسی آن آمار را نداند با خواندن گزارش عزیزان جهان به این نتیجه می‌رسد که فاصله روحانی و رقیب او کمتر از یک درصد بوده است. هر چند که اگر این واقعیت هم وجود داشت تنها کسی که می‌تواند زبان اکثریت باشد همان شخص رئیس‌جمهور است. کسی که اگر مردم به این نتیجه رسیدند که در پی مطالبات‌شان نبوده است، به‌سادگی می‌توانند دو سال دیگر موجب پیروزی رقیب او باشند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید