شناسه خبر : 14117 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پایان فعالیت خانم سخنگو

تدین مهم‌ترین نقطه قوت ظریف

با تصویب برجام در مجلس به نظر می‌رسد عملاً دولت یازدهم و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری دست بالا را در فضای سیاسی کشور پیدا کرده‌اند و منتقدان دولت در نوعی انفعال به سر می‌برند. نشانه‌های تایید این تحلیل را نیز می‌توان بی‌نظمی این روزهای رسانه‌ای این طیف از فعالان سیاسی مشاهده کرد

با تصویب برجام در مجلس به نظر می‌رسد عملاً دولت یازدهم و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری دست بالا را در فضای سیاسی کشور پیدا کرده‌اند و منتقدان دولت در نوعی انفعال به سر می‌برند. نشانه‌های تایید این تحلیل را نیز می‌توان بی‌نظمی این روزهای رسانه‌ای این طیف از فعالان سیاسی مشاهده کرد. برخلاف هفته‌های قبل انتقاد از برجام دیگر شاه‌بیت خبری رسانه‌های منتقد دولت نیست و هرکدام به فراخور تحلیل خود وارد فضای متفاوتی در زمینه حمله به ائتلاف میانه‌روها و اصلاح‌طلبان حامی دولت شده‌اند. به طور مثال برخورد کاملاً تصادفی و غیرسیاسی فرزند یکی از چهره‌های اصولگرا با محافظ همسر یکی از چهره‌های شاخص نظام که احتمالاً حسابی نیز به آن پر و بال داده ‌شده‌ بود، در روزهای میانی هفته به یکی از تیترهای اصلی چند رسانه منتقد اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدل شد. «وطن امروز» ضمن اختصاص تیتر یک خود به این تصادف، در سرمقاله خود با عنوان «هفت‌تیرکشی در پسابرجام» با ادبیاتی متفاوت نوشت: «اصلش اعتدال یعنی همین که محافظ مسوولان جمهوری اسلامی، با دو بچه در یک خانه نقلی ۴۰‌متری زندگی کند، سپس در راه حفاظت از حرم خانم زینب سلام‌الله‌علیها به شهادت برسد و آن‌وقت بادیگارد خاندان هم در اوج مروت و مردانگی، هفت‌تیر بکشد در سه‌راه یاسر!...» در هفته پیش اخباری نیز درباره بازداشت چند روزنامه‌نگار از جمله عیسی سحرخیز، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ دولت خاتمی، احسان مازندرانی، مدیرمسوول «فرهیختگان»، آفرین چیت‌ساز، خبرنگار روزنامه «ایران» و سامان صفرزایی خبرنگار ماهنامه «اندیشه پویا» منتشر شد. طبق بیانیه سازمان اطلاعات سپاه، این سازمان موفق به کشف حلقه نفوذ کشورهای متخاصم غربی در رسانه‌های ایران شده است. دادگاه «ب.ز» متهم اصلی پرونده بدهی از وزارت نفت نیز با دفاعیات این متهم وارد فاز جدیدی شد. رسانه‌های کشور نیز تحلیل‌هایی را در این باره منتشر کردند. محمود احمدی‌نژاد و یاران حلقه او نیز بار دیگر در هفته پیش خبرساز شدند. به گزارش «خانه ملت» مصطفی‌افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس اعلام کرد: «در کل در شرایط کنونی سه پرونده شکایت کلان از احمدی‌نژاد و اعضای دولت نهم و دهم روی میز این کمیسیون است که به علت طولانی شدن سیر قانونی آن هنوز در این کمیسیون مفتوح است. درباره یکی از پرونده‌های مذکور، در سال گذشته جلسه دادگاهی برگزار شد که متاسفانه احمدی‌نژاد در این جلسه حاضر نشد، البته دو نفر از اعضای کمیسیون اصل90 در این جلسه حضور پیدا کردند و گزارشی را به کمیسیون ارسال کردند، حال به علت عدم حضور وی، دادگاه باید جلسه دیگری را برای بررسی این پرونده با حضور احمدی‌نژاد تشکیل بدهد.» در روز چهارشنبه نیز مراسم بزرگداشت سیزدهم آبان (روز استکبارستیزی) برگزار شد. ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور سخنران اصلی این مراسم در پایتخت بود. برخی گروه‌های افراطی نیز با رفتارهای خارج از قاعده اقدام به شعار علیه دولت کردند که برگزارکنندگان مراسم با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری و حمایت ایشان از تیم سیاست خارجه کشورمان به طرح شعارهای تفرقه‌افکنانه در مراسم ملی 13 آبان اعتراض کردند.

تدین مهم‌ترین نقطه قوت آقای ظریف است
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار وزیر امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوری اسلامی در هفته پیش مورد توجه ویژه رسانه‌ها قرار گرفت. ایشان در این دیدار با تبیین «اصول و راهبردهای ثابت و پایدار سیاست خارجی در قانون اساسی و الزامات ناشی از این اصول و سیاست‌ها»، راه‌حل‌های منطقی و مستحکم ایران درباره مسائل مهم منطقه، ازجمله سوریه، یمن و بحرین را تشریح و تاکید کردند: «اهداف آمریکا در منطقه، ۱۸۰ درجه با اهداف ایران متفاوت است.» ایشان در بخش دیگری از بیانات‌شان تعبیر رزمندگان و جنگ‌آوران خطوط مقدم در عرصه بین‌الملل را شایسته شغل و شأن مسوولان و کارکنان وزارت خارجه خواندند و افزودند: «وزارت خارجه با توجه به اهداف و وظایف خود به‌خوبی فعال است و به‌خصوص در تجربه اخیر مذاکرات هسته‌ای، آقای دکتر ظریف و همکاران‌شان آزمون خوبی از سر گذراندند.» ایشان، تدین را مهم‌ترین نقطه قوت آقای ظریف خواندند و افزودند: «بنده مکرر برای شما عزیزان دعا می‌کنم...در اجرای برجام نیز باید نکات مهم و موردنظر را دنبال کنید که تحقق این موارد هم امکان‌پذیر است، همچنان که آقای رئیس‌جمهور نیز به بنده گفتند، دستیابی به برخی از نتایج ابتدا باورپذیر نبود، اما شما ایستادید و ما هم ایستادیم و ممکن شد.» «ایران» در سرمقاله خود با اشاره به این بیانات نوشت: «...انتظار می‌رود با بیانات صریح رهبر معظم انقلاب، موج کارشکنی‌ها و جنجال‌ها قدری فروکش کند. بی‌شک بعد از این، مشروعیت رفتار همه کسانی که با ادعای ولایتمداری در کار دیپلمات‌ها تردید می‌افکنند، زیر سوال خواهد رفت؛ زیرا رهبری به روشنی در ارزیابی کار وزارت خارجه از یک توفیق و موفقیت تیم در آزمون نخست، سخن به میان آوردند.»index:1|width:300|height:200|align:left

مجادله ظریف و الجبیر
اخبار نشست وین درباره سرنوشت سوریه که با حضور همه کشورهای تاثیرگذار در این بحران از جمله ایران و عربستان برگزار شد، واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها داشت. «انتخاب» دراین‌باره نوشت: نشست وین را آوردگاه شکست سیاست‌های سعودی - عثمانی مقابل منطق جمهوری اسلامی ایران تحلیل می‌کنند. حتی ناظران سیاسی هم به این اتفاق اعتراف و اعتقاد دارند که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی و فریدون سینرلی اوغلو وزیر خارجه دولت موقت ترکیه بازندگان بزرگ این نشست بودند.
دراین‌باره عباس عراقچی معاون ظریف در وزارت خارجه مختصر شرحی از نشست وین بر سر سوریه و مجادله محمدجواد ظریف و عادل الجبیر ارائه داد. عراقچی گفت: آقای ظریف در این جلسه واقعاً سنگ تمام گذاشت، در اینکه خواسته‌های ما وارد متن سند نهایی شود، خواسته‌های اصولی ما در این متن رعایت شده است، عدم تجزیه سوریه و تصمیم مردم سوریه بر سرنوشت این کشور حاکم باشد که به وضوح در سند نهایی آمده است. ما فکر می‌کنیم که این سند نهایی می‌تواند مبنایی برای یکسری مذاکرات طولانی و پیچیده در آینده باشد و در این مسیر جر و بحث زیادی بود و حتی در موقعی یکی از وزرای خارجه با عصبانیت گفت: ظاهراً ما اینجا جمع شده‌ایم که خواسته‌های آقای ظریف را برآورده کنیم اینکه درست نیست. یعنی همه اذعان داشتند که خواسته‌های آقای ظریف است که آنجا مطرح می‌شود و دیگران به دنبال تامین آنها هستند. به این علت که واقعیت‌های صحنه که ناشی از خواسته‌های بر حق مردم سوریه است اگر محقق نشود در میدان عمل اتفاقی نمی‌افتد. اما خبرگزاری لبنانی بنت جبیل هم ماجرای مشاجره ظریف و جبیر وزیر خارجه عربستان را این‌گونه نقل کرده است؛ جبیر: اسد باید فوراً برکنار شود! ظریف: تو مگر مردم سوریه هستی که برای حاکم سوریه تصمیم می‌گیری؟ جبیر: مردم سوریه بشار اسد را انتخاب نکرده‌اند؛ پس باید برود! سرگئی لاوروف:چه کسی ملک سلمان را انتخاب کرده است؟

پایان فعالیت خانم سخنگو
بیش از 30 سال است که در وزارت خارجه کار می‌کند اما دو سال آخر باعث شد تا نامش و چهره‌اش را بشناسیم. مرضیه افخم، نخستین زنی است که در تاریخ جمهوری اسلامی سمت سخنگویی را در وزارت امور خارجه بر عهده گرفت و در جهت قرار گرفتن زنان در مشاغل دیپلماتیک به پیش رفت. به گزارش «شرق» او که در دوران وزارت خارجه علی‌اکبر ولایتی معاون اداره اطلاعات و انتشارات، در دوران وزارت سید‌کمال خرازی مدیرکل اطلاعات و مطبوعات و در دوران وزارت علی‌اکبر صالحی مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه بوده است، از شهریور ۹۲ تاکنون سخنگوی دستگاه دیپلماسی بوده و حالا قرار است به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران عازم مالزی شود. دوران وزارت ظریف به او فرصت داد تا مسوولیت حساس سخنگویی و ریاست اداره دیپلماسی عمومی را به‌طور همزمان برعهده گرفته و نشان دهد به اندازه مردان پیش از خود، توانمند است. بی‌تردید اصلی‌ترین دشواری این کار برخورد با رسانه‌ها و خبرنگاران به حساب می‌آید و افخم که در سه دهه فعالیت در وزارت خارجه با کار خبر و ارتباط با رسانه‌ها درگیر بوده است، این را به‌خوبی می‌دانست. حتی همان ابتدای کار در گفت‌وگویی این سمت را «شنا کردن در یک دریای پرتلاطم» تعبیر کرده بود. اکنون حدود دو سال گذشته و می‌توان گفت انصافاً خوب هم شنا کرده است. شاید بتوان او را نسبت به برخی از سخنگوهای پیشین وزارت خارجه محافظه‌کارتر دانست اما همین که تاکنون بدون خطا و گاف، وظایف خود را انجام داده است، یک‌بار دیگر توانمندی‌های جامعه زنان را به نمایش گذاشت. طبق اخبار او به عنوان اولین سفیر زن جمهوری اسلامی انتخاب و به مالزی اعزام خواهد شد.

جمع‌آوری سانتریفیوژها
ایران اجرای تعهدهای خود بر اساس متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را آغاز کرده است. این خبر را حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم در همایش سفرا و روسای دفاتر و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به شکل رسمی اعلام کرد: «ما مطابق با چارچوب‌های موجود و به ویژه ملاحظات مقام معظم رهبری اجرای برجام را به پیش می‌بریم و تلاش ما برای آغاز مراحل اجرایی نیز ناشی از آن است که هزینه کمتری از جیب مردم در اثر تداوم تحریم‌ها صرف شود.» به گزارش «اعتماد» همزمان با انتشار این خبر ۲۱ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواهان توقف جمع‌آوری سانتریفیوژها در نطنز و فردو شدند. علاوه بر رئیس‌جمهوری، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی که در سفر به توکیو به سر می‌برد و سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه نیز اعلام کردند ایران عمل به تعهدات خود را آغاز کرده است. در پیوست توالی اقدامات مشخص‌شده برای ایران و ۱+۵ در ذیل تعهدات دو طرف به محض ورود به روز قبول توافق آمده است که از این روز برجام واجد اثر خواهد شد و مشارکت‌کنندگان برجام که ۹۰ روز گذشته از روز نهایی شدن یا همان جمع‌بندی مذاکرات را صرف عبور از سدهای قانونی در کشورهای خود کرده‌اند باید از این روز به بعد ترتیبات و تمهیدات لازم از جمله تمهیدات حقوقی و اداری برای اجرای تعهدات خود طبق توافق هسته‌ای را اتخاذ کنند. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری کیودو در این خصوص گفت: «ایران اجرای توافق هسته‌ای را با جمع‌آوری شماری از سانتریفیوژهای خود در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است. ما کار مقدماتی را که شامل کاهش تعداد سانتریفیوژهاست آغاز کرده‌ایم. به طور خاص ما در حال کم کردن تعداد سانتریفیوژها از جمله در تاسیسات هسته‌ای نطنز هستیم. البته اجرای کامل توافق زمان خواهد برد.»

امام حسین‌(ع) لات نمی‌خواهد
سخنرانی‌های علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس پیشین مجلس این روزها حسابی مورد توجه روزنامه‌ها قرار می‌گیرد و بسیاری از اظهارات او به تیتر و عکس نخست روزنامه‌ها بدل می‌شود. هفته پیش نیز اظهارات این چهره اصولگرا به تیتر یک بسیاری از روزنامه‌ها بدل شد. به گزارش «خبرآنلاین» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کسانی که نظراتی را به مقام معظم رهبری منتسب می‌کنند، گفت: «مقام معظم رهبری خط قرمزها را معین کردند و گفتند تیم مذاکره‌کننده ما آنها را رعایت کردند، اما یک عده انسان بی‌حساب و کتاب و تندرو می‌گویند خط قرمزها مراعات نشده و به فرمایشات امام و رهبری عمل نشده است؛ اینها باید محاکمه شوند! این مزخرفات چیست؟ کشور نظام و رهبر حاضر، شجاع و هوشیار دارد، اما ما به جای اینکه در جامعه وحدت ایجاد کنیم و در این شرایط منطقه همدل باشیم این کارها را می‌کنیم... روزی به کسی که خود را ذاکر امام حسین‌(ع) می‌نامید گفتیم آیا تو با این همه بددهنی و فحش‌های بد که از دهانت بیرون می‌آید ذاکر امام حسین‌(ع) هستی؟ او پاسخ داد بالاخره امام حسین (ع) چهار تا لات و چاقوکش می‌خواهد؛ ما هم یکی از آنها! در حالی که امام حسین (ع) چاقوکش و لات نمی‌خواهد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید