شناسه خبر : 13612 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور از فاصله اولویت‌های دولت و برخی نمایندگان می‌گوید

مجلسیان حاضر نشدند تعطیلات تابستانی را به تعویق بیندازند

شاید برای بسیاری از ناظران عرصه سیاست این سوال مطرح شده باشد که چرا مجلس بررسی طرح‌ها و لوایح مهم‌تر را به کناری گذاشته است و بررسی طرح‌ها و لوایح دیگر را در دستور کار قرار داده است.

معصومه ستوده
شاید برای بسیاری از ناظران عرصه سیاست این سوال مطرح شده باشد که چرا مجلس بررسی طرح‌ها و لوایح مهم‌تر را به کناری گذاشته است و بررسی طرح‌ها و لوایح دیگر را در دستور کار قرار داده است. به تعویق انداختن بررسی لایحه خروج از رکود به مدت چهار ماه موجب شد تا ریاست‌جمهوری در جریان رای اعتماد به چهارمین وزیر پیشنهادی این نکته را یادآوری کند که باید این لایحه هر چه زودتر به تصویب برسد. محمد‌رضا خباز معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور از نمایندگان انتقاد کرد که چرا حاضر نشدند تعطیلات تابستانی خود را به تعویق بیندازند تا این لایحه را زودتر به تصویب برسانند.
این سوال در آستانه بررسی لایحه خروج از رکود در مجلس بارها مطرح شده است که چرا این موضوع اینقدر دیر در دستور کار قرار گرفته است. همچنان که از زمان ارائه این لایحه به دولت تقریباً چهار ماه گذشته است.
لایحه خروج از رکود قبل از تعطیلات تابستان مجلس توسط دولت تقدیم مجلس شد.

آیا در مدت زمانی که هنوز لایحه به مجلس داده نشده بود، مجلس در مورد زمان ارائه این لایحه از سوی مجلس به دولت پیگیری لازم را انجام داده بود؟
بله، قبل از اینکه لایحه خروج از رکود به مجلس داده شود، هیات رئیسه در چند جلسه مشترک با دولت مرتب این نکته را یادآوری می‌کردند که چرا لایحه نیامده است.

دولت در این راستا چه اقدامی انجام داد.
تمام تلاش دولت این بود که لایحه خروج از رکود زودتر مورد بررسی قرار گیرد و قبل از تعطیلات تابستانی به مجلس ارائه شود. این لایحه در نهایت مردادماه به مجلس ارائه شد.

همکاری هیات‌رئیسه مجلس برای بررسی این لایحه چطور بود، با توجه به اینکه در مورد دلیل عدم ارائه آن قبل از مردادماه بارها دولت را مورد سوال قرار داده بودند.
هیات‌رئیسه مجلس و شخص آقای لاریجانی در این مورد همکاری خیلی خوبی را با دولت انجام دادند. ایشان به بعضی از کمیسیون‌ها ازجمله کمیسیون بودجه، ماموریت ویژه‌ای به منظور بررسی این لایحه دادند. حتی به آنها پیشنهاد دادند تا به تعطیلات تابستانی نروند و لایحه خروج از رکورد را مورد بررسی قرار دهند. ایشان به کمیسیون بودجه پیشنهاد دادند اعضای کمیسیون به همراه خانواده به مشهد بروند تا بتوانند این لایحه را مورد بررسی قرار دهند. آقای لاریجانی به این نمایندگان گفتند هزینه اقامت را مجلس تقبل می‌کند.

حالا چرا مشهد را پیشنهاد دادند.
می‌خواستند یک جاذبه‌ای برای نمایندگان ایجاد شود تا زودتر این لایحه مورد بررسی قرار بگیرد. ریاست مجلس معتقد بود که نمایندگان به جای اینکه در تهران بنشینند این بار تغییری را در رویکرد خود اعمال کنند و به مشهد بروند تا ضمن زیارت امام رضا (ع) زودتر این لایحه تصویب شود. ایشان بارها به نمایندگان گفتند باید زودتر تکلیف این لایحه روشن شود زیرا کشور به تصویب آن نیاز دارد و اعمال هر‌گونه تحرکی در اقتصاد کشور، نیازمند تصویب این لایحه است.

این پیشنهاد مورد قبول قرار گرفت؟
نه، نمایندگان مجلس از این پیشنهاد استقبال نکردند. اعضای کمیسیون بودجه ترجیح دادند به تعطیلات تابستانی بروند و به همین دلیل بررسی لایحه خروج از رکود به تعویق افتاد.

چرا بعد از اینکه نمایندگان از تعطیلات تابستانی برگشتند این لایحه در دستور کار قرار نگرفت؟
امیدواری ما هم این بود که این لایحه در دستور کار نمایندگان مجلس بعد از تعطیلات تابستانی قرار بگیرد. اما بعد از سه هفته یعنی دو هفته تعطیلات خودشان و یک هفته تعطیلات حوزه انتخابیه این لایحه در دستور کار مجلس قرار نگرفته است. متاسفانه با گذشت چند ماه، این لایحه به نتیجه نرسیده است به گونه‌ای که آقای رئیس‌جمهور در هنگام معرفی وزیر علوم به این نکته اشاره کردند که ما انتظار داریم لایحه خروج از رکود را هرچه زودتر تصویب کنید. آقای رئیس‌جمهور با لحنی گلایه‌گونه درخواست کردند این لایحه هرچه زودتر تبدیل به قانون شود، تا وضعیت اقتصادی کشور تحولی دیگر را تجربه کند. جالب است که بدانید در طول چهار ماه گذشته بررسی این لایحه تا‌کنون به تعویق افتاده است.

از نظر قانونی مجلس می‌تواند تا این حد بررسی این لایحه را به تعویق بیندازد؟
خیر، لایحه‌ای که فوریت آن رای آورده است باید حداکثر ظرف یک ماه در دستور کار قرار بگیرد. در حال حاضر سه ماه از این مدت زمان گذشته و قرار است تازه مورد بررسی قرار بگیرد. همین برخورد موجب شد که آقای رئیس‌جمهور این نکته را بار دیگر مورد اشاره قرار بدهد که مجلس هر چه زودتر اقدامی انجام دهد و این لایحه را تصویب کند.

به نظر شما این لایحه در مقایسه با طرح‌های مورد بررسی در مجلس در چه جایگاهی قرار می‌گیرد.
به نظر می‌رسد نمایندگان باید به جای اختصاص دادن وقت مجلس به طرح‌های کم‌اهمیت و کم‌محتوا و هدر دادن وقت مجلس بررسی طرح‌ها و لوایحی را در دستور کار قرار بدهند که بتواند گرهی از مشکلات کشور باز کند. امیدواری ما این است که تذکر رئیس‌جمهور موثر واقع شود و زودتر بررسی این لایحه در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

فکر می‌کنید چرا مجلس بررسی این لایحه را اینقدر به تعویق انداخته است.
من نمی‌توانم در این مورد اظهارنظر کنم. هرگونه پیش‌داوری من در این مورد، بر اساس حدس و گمان است که من ترجیح می‌دهم چنین اظهارنظری نداشته باشم.

فکر می‌کنید این موضوع در اولویت آنها نیست؟
من واقعاً نمی‌دانم چرا نمایندگان بررسی این لایحه را اینقدر به تعویق انداخته‌اند اما سایر طرح‌های کم‌اهمیت را مورد بررسی قرار داده‌اند.

فکر می‌کنید تبعات این چهار ماه به تعویق افتادن بررسی این لایحه چیست.
این موضوع قابل درک است اما قابل وصف نیست. این مساله آنقدر مهم بود که رئیس مجلس درخواست کردند نمایندگان تعطیلات تابستانی خود را کنسل کنند. به هر حال دولت توفیقاتی داشته و تلاش دارد تا در امر رکود طرحی نو ارائه کند. از یک طرف درآمد نفتی ما امکان ورود به کشور را ندارد و از سوی دیگر باید کشور هم اداره شود. وجود همین عوامل موجب شد تا دولت تدبیری بیندیشد تا در قالب لایحه‌ای بتواند برای کشور مدلی را برای برون‌رفت از مشکلات ارائه کند. دولت تلاش دارد تا بانک‌ها را توانمند کند و بانک‌ها بتوانند تسهیلاتی را به شرکت‌ها ارائه کنند تا وضع موجود تغییر پیدا کند و این مهم درگرو تصویب این لایحه است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها