شناسه خبر : 13539 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

«حلقه پرتو» متهم حمله به رئیس مجلس

آغاز دوران روحانی

ساعات پایانی زمامداری محمود احمدی‌نژاد، بر‌خلاف رسم روسای جمهور پیشین، بسیار شلوغ و پرجنب و جوش بود. رئیس دولت دهم در واپسین لحظات هفته گذشته باز در مقابل دوربین قرار گرفت و با ارائه گزارشی دیگر برای چندمین بار با ملت وداع کرد. ظهر همان روز نیز در نماز جمعه با مردم خداحافظی کرده ‌بود. محمود احمدی‌نژاد در هفته‌های گذشته نیز با حضور چندباره در برنامه‌های زنده تلویزیونی با ارائه آمارهای بسیار خوش‌بینانه از کارنامه هشت‌ساله خود دفاع کرده و با مردم خداحافظی کرده ‌بود. با این همه وداع تنها دغدغه احمدی‌نژاد در ساعات پایانی زمامداری نبود. او در همین ساعات و در اقدامی خارج از عرف مریم مجتهد‌زاده را به سمت معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده منصوب کرد. با توجه به پایان عمر دولت دهم می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که او عملاً حکم معاونت برای رئیس‌جمهور آینده را صادر کرده‌ بود. او در همین ساعات اسفندیار رحیم‌مشایی را نیز به سمت پست جدید معاونت امور پشتیبانی دفتر رئیس‌جمهوری نهم و دهم منصوب کرد. در حالی که محمود احمدی‌نژاد از واپسین دقایق ریاست‌جمهوری بهره می‌برد، جانشین او اما با نخستین چالش رسانه‌ای خود دست ‌و پنجه نرم می‌کرد. انتشار نادرست بخش‌هایی از سخنان حسن روحانی در حاشیه راهپیمایی روز قدس در حال تولید بحرانی جدید در مسیر دستگاه دیپلماسی کشور بود. از قرار معلوم تعدادی از خبرگزاری‌های ایرانی با کپی‌برداری از خبر ایرنا به صورت اشتباه، به نقل از روحانی گفته بودند که او ضمن توصیف اسرائیل به زخم، بر از بین رفتن آن تاکید کرده است. انتشار این خبر با واکنش منفی بسیاری از کشورهای جهان مواجه شد. ساعاتی بعد دفتر حسن روحانی با تکذیب این نقل قول متن اصلی سخنان او را منتشر کرد. در این متن اشاره‌ای به نابودی هیچ دولتی نشده‌ بود. با این همه کیهان فردای آن روز اظهارات تکذیب‌شده روحانی را به یکی از تیترهای اصلی خود تبدیل کرد. در همین ساعات انتشار خبری دیگر نیز باعث حیرت بسیاری از شهروندان ایرانی شد. در حالی که در این روز سایت ریاست‌جمهوری ایران برای نخستین بار با تصاویر حسن روحانی به‌روز شد، کاربران این سایت در هنگام مراجعه با رویداد منحصر‌به‌فردی مواجه شدند. در ابتدای هفته گذشته سایت ریاست‌جمهوری به ناگاه دچار تغییر شد و همه اخبار، عکس‌ها و فیلم‌های مربوط به رئیس‌جمهور سابق، بی‌هیچ توضیحی از آن حذف شد. فردای آن روز معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد در این باره گفت اطلاعات سایت اینترنتی ریاست‌جمهوری (www.president.ir) به سایت جدیدی به نام ahmadinejad.ir انتقال داده شده است. در واکنش به این خبر سایت عصر ایران در یادداشتی کوتاه با غیرقانونی خواندن این اقدام تاکید کرد: «...‌سایت ریاست‌جمهوری (www.president.ir) یک سایت دولتی است و سایت احمدی‌نژاد (ahmadinejad.ir) یک سایت شخصی... مطالب سایت ریاست‌جمهوری، توسط کارکنان نهاد ریاست‌جمهوری و با هزینه و بودجه بیت‌المال تهیه، بارگذاری و منتشر شده‌اند و متعلق به عموم هستند... انتقال مطالب سایت رسمی ریاست‌جمهوری به سایت شخصی، چیزی جز دست بردن به اموال عمومی و سوء‌استفاده از موقعیت نیست. این کار مانند آن است که وسایل موجود در نهاد ریاست‌جمهوری را به منزل شخصی مسوول سابق ببرند!»

آغاز دوران روحانی
با همه این تحولات عصر روز شنبه مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری در حسینیه امام خمینی با حضور مقام معظم رهبری و بسیاری از چهره‌های بلندپایه نظام برگزار شد. در این مراسم آیت‌الله خامنه‌ای پس از تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری حسن روحانی در سخنانی متانت، آرامش، شکوه و صفا و صمیمیت جاری در مراسمِ دست به دست شدن قدرت اجرایی کشور را پدیده‌ای بسیار ارزشمند و مهم خواندند که ریشه در مردم‌سالاری دینی دارد. ایشان رئیس‌جمهور محترم و هیات دولتی را که از مجلس رای اعتماد می‌گیرد به تلاش بی‌وقفه اما پرهیز از شتاب‌زدگی توصیه و خاطرنشان کردند: «باید با تکیه بر بشارت‌های گوناگونی که در کشور وجود دارد و استفاده از همه ظرفیت‌ها گام‌ها را محکم و مطمئن برداشت.» مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیانات خود به دیپلماسی کشور اشاره و تاکید کردند: «...‌مسائل سیاسی هم مهم است و حتماً باید کارها حکمت‌آمیز و عاقلانه انجام شود البته ما دشمنانی هم داریم که زبان عقلایی، زیاد سرشان نمی‌شود اما به هر حال وظیفه داریم که مسائل را حکیمانه، با استحکام و با توجه به اهداف نظام به پیش ببریم.» ایشان درباره رئیس‌جمهور جدید نیز تاکید کردند: «...‌آقای روحانی در دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی کارها و خدمات فراوانی انجام داده و امروز هم که به آرای ملت مفتخر شده است به فضل و یاری الهی، منشاء خدمات دیگر خواهد شد... امیدواریم رئیس‌جمهور وظایف سنگین خود را به خوبی انجام دهد و توقعات مردم را به بهترین وجه برآورده سازد.» حسن روحانی نیز در این مراسم در سخنانی به تبیین دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف پرداخت و تاکید کرد:
«... ‌انتخابات خرداد 92 گرچه با تردید و سوءظن بخشی از جامعه آغاز شد، ولی با تایید و استقبال عموم مردم به پایان رسید و انتخابات با‌شفافیت و رقابت و آرامش کامل برگزار شد و نتیجه آن برای بسیاری غافلگیر‌کننده بود.» او در این مراسم به تشریح اعتدال و نوع نگاه او و همکارانش به این مفهوم پرداخت. این مراسم با حاشیه‌هایی نیز همراه بود. برای نخستین بار در سه‌ دهه گذشته رئیس‌جمهور پیشین و جدید در هنگام تنفیذ با هم مصافحه نکردند. از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد، غیبت سیدمحمد خاتمی رئیس‌جمهور اسبق در این مراسم بود.

تحلیف بدون دو رئیس‌جمهور
در حالی که در روزهای منتهی به مراسم تحلیف گمانه‌زنی‌هایی درباره غیبت یا حضور سیدمحمد خاتمی در مراسم تحلیف به گوش می‌رسید، اما با آغاز مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری یازدهم در بهارستان همگی دریافتند که رئیس‌جمهور اسبق به این برنامه نخواهد آمد. در همین حال اما این مراسم یک غایب بزرگ دیگر نیز داشت. نبود محمود احمدی‌نژاد در این برنامه حیرت بسیاری از ناظران داخلی و خارجی را به همراه داشت. هنوز توضیح رسمی در این باره ارائه نشده ‌است، شاید دلیل این امر مخالفت مجلس با حضور برخی از اعضای یارانه حلقه محمود احمدی‌نژاد از جمله سعید مرتضوی یا اسفندیار رحیم‌مشایی باشد. به هر حال این مراسم یکشنبه هفته گذشته با حضور مهما‌ن‌هایی عالی‌رتبه از کشورهای نزدیک به ایران در مجلس برگزار شد. حسن روحانی در این مراسم پس از ادای سوگند، به صورتی به تکمیل سخنرانی روز قبل خود پرداخت و تاکید کرد: «باور دارم تشکیل دولت راستگویان، امانتداران، اخلاق‌مداران و مردم‌داران نزدیک‌ترین مسیر برای پیروی از پیامبر رحمت است‌... اعتدال‌گرایی به معنای توازن میان آرمان ‌و واقعیت و ترجیح منافع ملی بر منافع حزبی و جناحی است. اعتدال‌گرایی بر اجماع ملی، قانون‌گرایی و بردباری در تعاملات سیاسی تاکید می‌کند... مردم ایران به اعتدال‌گرایی و دوری از افراط و تفریط رای دادند. کانون فکری و اجرایی دولت بر محور اعتدال و عقلانیت بنا خواهد شد.» حسن روحانی در این مراسم لیست اعضای کابینه خود را نیز تقدیم مجلس کرد.

خروج نظامی‌ها از دولت
حسن روحانی طبق پیش‌بینی‌ها کابینه‌ای متشکل از سه جریان اصلی میانه‌روها، اصلاح‌طلبان و راست سنتی را به مجلس معرفی کرد. کابینه‌ای که با همه حرف و حدیث‌ها رضایت کلی این سه جریان را به همراه داشته ‌است. سایت انتخاب در تحلیل خود درباره کابینه به نکته جالبی اشاره می‌کند. این سایت می‌نویسد: «...‌بارزترین ویژگی این دولت در قیاس با سلف خود خروج نظامیان از آن است. رئیس‌جمهور جدید در ایام انتخابات نیز وعده داده بود که نظامیان به مناصب متناسب با جایگاه خود باز‌می‌گردند. مقایسه فهرست وزیران پیشنهادی با دولت دهم نشان می‌دهد برای چهار وزارتخانه افراد غیر‌نظامی در نظر گرفته شده بود. در دولت احمدی‌نژاد وزیران کشور، نفت و ارتباطات و وزارت دفاع، نظامی بودند حال آنکه در فهرست پیشنهادی رئیس‌جمهور روحانی حتی وزیر دفاع نیز غیر‌نظامی است.» در همین حال کیهان اما در مقابل ترکیب کابینه به انتقاد پرداخت و با بسیاری از اعضای کابینه از جمله نامدار‌زنگنه، نعمت‌زاده، نجفی، میلی‌منفرد و... به مخالفت پرداخت. حسین شریعتمداری که در هنگام معرفی سردار محصولی برای کابینه نخست احمدی‌نژاد ترجیح داده‌ بود که بر ثروت او چشم ببندد، در سرمقاله خود پس از اعلام اعضای کابینه به انتقاد از این فهرست پرداخت و در بخشی از این مطلب نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی حسن روحانی را به سبب سرمایه‌داری فاقد صلاحیت وزارت شناخت. با این همه در اقدامی نادر کیهان فردای آن روز از نسبت‌هایی که به نعمت‌زاده داده ‌شده بود عذرخواهی کرد.

«حلقه پرتو» متهم حمله به رئیس مجلس
سرانجام پس از فراز و فرودهای فراوان گزارش بررسی حادثه حمله و اغتشاش در سخنرانی رئیس ‌مجلس در مراسم 22 بهمن سال گذشته در صحن علنی مجلس قرائت شد. در چکیده گزارش قم، نام اغلب سازمان‌ها و نهادها آمده؛ از نیروی انتظامی گرفته تا سپاه و اطلاعات قم. به گزارش شرق در بخشی از این گزارش آمده است: «اقدامات برخی افراد» حلقه پرتو نیز در گزارش ثبت‌شده؛ روز قبل از راهپیمایی 22 بهمن 91، یکی از افراد حلقه پرتو شخصی با هیئتی معلوم را احراز کرده و از ایشان می‌خواهد نیروهای خود را برای نقش‌آفرینی در شبستان حرم مطهر فرا خواند. همچنین خطاط و امکانات لازم را برای شب 21 بهمن در محل هفته‌نامه مذکور آماده می‌کند که مستندات آن در پرونده قضایی او موجود است... در بخش دیگری از این گزارش به اعترافات یکی از عوامل اصلی صحنه اشاره و اعلام می‌شود: «نامبرده در مراجعه به بهداری سپاه علی ‌بن ‌ابیطالب به یکی از پزشکان بهداری اعلام می‌کند، یکی از مسوولان قم به ایشان قبل از مراسم گفته که شما مسوول پرتاب کفش هستید. من گفتم کفشم 50 ‌هزار تومان می‌ارزد ولی مهر پرتاب کردم. یکی از مربیان طرح بصیرت در یکی از مراکز آموزشی یک روز پس از 22 بهمن اظهار کرده، مشغول تدریس مباحث مهدویت بودم که بچه‌های کلاس گفتند ما فتیله آقای لاریجانی را پایین کشیدیم.» باید منتظر ماند که برخورد دستگاه قضایی با این گزارش چگونه خواهد بود؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها